Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

 
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Nieuczciwe praktyki rynkowe uderzają w konsumentów i gospodarkę. Do takich nieuczciwych działań należy zmowa cenowa, czyli porozumienie pomiędzy dwoma podmiotami (przedsiębiorcami), stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji. Jakie przepisy regulują działania ograniczające konkurencję? Sprawdź, jakie konsekwencje prawne niesie za sobą zmowa firm w kwestii cen towarów i usług.

 

Spis treści

Zmowa cenowa – co to?

 

Zmowa cenowa to porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w określonej branży, dotyczące wysokości cen. Celem takiego działania jest unikanie wzajemnej konkurencji.

 

Zmowa firm funkcjonująca w obrocie gospodarczym traktowana jest jako czyn nieuczciwej konkurencji. Przykładem jest zawieranie porozumienia przez producentów i dystrybutorów – w wyniku zmowy klienci nie są w stanie kupić danego towaru po cenie niższej niż ustalona między stronami minimalna cena sprzedaży.

 

Czy zmowa cenowa jest legalna?

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce zmowa cenowa jest nielegalna. Taki czyn nieuczciwej konkurencji narusza prawa konkurencji, niszcząc wolny rynek i negatywnie wpływając na gospodarkę kraju. Do zagadnienia zmowy cenową odnoszą się przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konkurentów (dział II rozdział 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.).

 

Jako zmowa firm traktowane są takie działania jak między innymi:

 

  • ustalanie minimalnej ceny sprzedaży danego towaru bądź usług;

  • ustalanie firmy, która wygra przetarg;

  • podział rynku ograniczający dostępność ofert przetargów (możliwość przystąpienia do przetargu jedynie na określonym terenie).

 

Zmowa cenowa – rodzaje (horyzontalny, wertykalny)

 

Zmowa firm może mieć charakter horyzontalny bądź wertykalny. Gdy porozumienie zawierane jest między przedsiębiorcami funkcjonującymi w tej samej branży, ma charakter horyzontalny. Jeśli zmowa cenowa dotyczy przedsiębiorców, którzy nie stanowią dla siebie konkurencji, są jednak w jakiś sposób ze sobą powiązane (producent i dystrybutor, hurtownia i sklep itp.), porozumienie ma charakter wertykalny.

 

Inne rodzaje zmowy cenowej to zmowa jawna i tajna oraz krótkoterminowa i długoterminowa. Jawna zmowa firm to ustalenia obowiązujące na danym rynku na mocy zawartych umów. Zmowa tajna jest porozumieniem funkcjonującym bez zawierania oficjalnych umów, mimo to skutkuje obecnością w danym segmencie identycznych cen, co z kolei pozwala windować zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku porozumień krótkoterminowych ustalone ceny przestrzegane są przez krótki okres czasu. Długoterminowa zmowa cenowa pojawia się stosunkowo rzadko – jednolita cena powinna być korzystna dla wszystkich stron, a zmienne warunki gospodarcze uniemożliwiają ustalenie ceny optymalnej dla każdej firmy.

 

Zmowa cenowa – kara

 

Zmowa cenowa to zakazana praktyka, a odpowiedzialność za takie działania w obrocie gospodarczym reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (art. 106). Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nieuczciwy czyn konkurencji prezes UOKiK może ukarać przedsiębiorcę karą pieniężną. Jej wysokość to maksymalnie 10% obrotu osiągniętego w danym roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym została nałożona kara. W określonych przypadkach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może złagodzić, a nawet zaniechać nałożenia na nich kary.

 

Warto wiedzieć, że UOKiK ma prawo ukarać przedsiębiorców, nawet jeśli ustalenia nie zostały zrealizowane. Zmowa firm jest nielegalna sama w sobie i nie ma znaczenia, czy w jej wyniku konkurencja faktycznie została ograniczona lub wyeliminowana. Co więcej, urząd może ukarać także przełożonego, który odpowiada za świadome realizowanie założeń zmowy cenowej przez podwładnego.

 

Zmowa cenowa – gdzie ją zgłosić?

 

Badaniem nieprawidłowości zajmuje się UOKiK. Niedozwolone praktyki może zgłosić każdy – telefonicznie bądź mailowo przekazując dowody na prowadzenie działań ograniczających konkurencję. Zmowa cenowa w przetargu może zostać zgłoszona przez instytucje organizujące postępowania o udzielenie zamówień publicznych lub przez przedsiębiorców, którzy biorą udział w przetargach.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Handlowy ds. Eksportu

    Paweł Witak   Sokołów (pow. pruszkowski, gm. Michałowice)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obsługa kluczowych klientów zagranicznych (oferty, faktury, reklamacje). Koordynacja eksportu i dokumentów handlowych. Współpraca z dystrybutorami, kurierami i celnikami. Kierowanie pracy i rozliczanie przedstawicieli handlowych. Negocjacje handlowe i pozyskiwanie nowych klientów. Analiza...
  • Operator Linii Produkcyjnej

    Personnel Service Polska Sp. z o.o.   Grójec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Obsługa nowoczesnych maszyn produkcyjnych; Monitorowanie procesu produkcyjnego w celu zapewnienia wysokiej jakości wyrobów; Wymagania: Posiadanie książeczki sanepidowskiej; Doświadczenie w obsłudze linii produkcyjnej i maszyn; Gotowość do pracy w systemie 3 zmianowym;
  • Pracownik Produkcji

    Personnel Service Polska Sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 300 - 5 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Odpowiedzialność za jakość wyrobu; Pakowanie detali zgodnie z instrukcją; Uzupełnianie wymaganej dokumentacji produkcyjnej i jakościowej; Bieżący odbiór wyrobów gotowych i półproduktów spod maszyn wtryskowych, foliowanie na owijarce, transport na pole odkładcze;...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Szczecin, Outlet Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Spawacz

    Trakcja S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Spawanie konstrukcji stalowych - stal S235 i S355 - MAG/MIG; Scalanie, montaż konstrukcji stalowych; Przygotowanie konstrukcji stalowych do spawania; Cięcie na pile, cięcie gazami technicznymi wyrobów hutniczych; Zachowanie dbałości o sprzęt spawalniczy i narzędzia...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz / Położna / Położny / Ratownik Medyczny / Opiekun Medyczny

    Synevo Sp. z o.o.   Świebodzin, ul. Wałowa 14c​​    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie
    3 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa Pacjentów w Punkcie Pobrań; Wykonywanie czynności medycznych w zakresie działania Punktu Pobrań; Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie ze standardami Punktu Pobrań; Obsługa kasy fiskalnej i systemu komputerowego do obsługi Pacjentów.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.