Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

 
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Nieuczciwe praktyki rynkowe uderzają w konsumentów i gospodarkę. Do takich nieuczciwych działań należy zmowa cenowa, czyli porozumienie pomiędzy dwoma podmiotami (przedsiębiorcami), stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji. Jakie przepisy regulują działania ograniczające konkurencję? Sprawdź, jakie konsekwencje prawne niesie za sobą zmowa firm w kwestii cen towarów i usług.

 

Spis treści

Zmowa cenowa – co to?

 

Zmowa cenowa to porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w określonej branży, dotyczące wysokości cen. Celem takiego działania jest unikanie wzajemnej konkurencji.

 

Zmowa firm funkcjonująca w obrocie gospodarczym traktowana jest jako czyn nieuczciwej konkurencji. Przykładem jest zawieranie porozumienia przez producentów i dystrybutorów – w wyniku zmowy klienci nie są w stanie kupić danego towaru po cenie niższej niż ustalona między stronami minimalna cena sprzedaży.

 

Czy zmowa cenowa jest legalna?

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce zmowa cenowa jest nielegalna. Taki czyn nieuczciwej konkurencji narusza prawa konkurencji, niszcząc wolny rynek i negatywnie wpływając na gospodarkę kraju. Do zagadnienia zmowy cenową odnoszą się przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konkurentów (dział II rozdział 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.).

 

Jako zmowa firm traktowane są takie działania jak między innymi:

 

  • ustalanie minimalnej ceny sprzedaży danego towaru bądź usług;

  • ustalanie firmy, która wygra przetarg;

  • podział rynku ograniczający dostępność ofert przetargów (możliwość przystąpienia do przetargu jedynie na określonym terenie).

 

Zmowa cenowa – rodzaje (horyzontalny, wertykalny)

 

Zmowa firm może mieć charakter horyzontalny bądź wertykalny. Gdy porozumienie zawierane jest między przedsiębiorcami funkcjonującymi w tej samej branży, ma charakter horyzontalny. Jeśli zmowa cenowa dotyczy przedsiębiorców, którzy nie stanowią dla siebie konkurencji, są jednak w jakiś sposób ze sobą powiązane (producent i dystrybutor, hurtownia i sklep itp.), porozumienie ma charakter wertykalny.

 

Inne rodzaje zmowy cenowej to zmowa jawna i tajna oraz krótkoterminowa i długoterminowa. Jawna zmowa firm to ustalenia obowiązujące na danym rynku na mocy zawartych umów. Zmowa tajna jest porozumieniem funkcjonującym bez zawierania oficjalnych umów, mimo to skutkuje obecnością w danym segmencie identycznych cen, co z kolei pozwala windować zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku porozumień krótkoterminowych ustalone ceny przestrzegane są przez krótki okres czasu. Długoterminowa zmowa cenowa pojawia się stosunkowo rzadko – jednolita cena powinna być korzystna dla wszystkich stron, a zmienne warunki gospodarcze uniemożliwiają ustalenie ceny optymalnej dla każdej firmy.

 

Zmowa cenowa – kara

 

Zmowa cenowa to zakazana praktyka, a odpowiedzialność za takie działania w obrocie gospodarczym reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (art. 106). Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nieuczciwy czyn konkurencji prezes UOKiK może ukarać przedsiębiorcę karą pieniężną. Jej wysokość to maksymalnie 10% obrotu osiągniętego w danym roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym została nałożona kara. W określonych przypadkach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może złagodzić, a nawet zaniechać nałożenia na nich kary.

 

Warto wiedzieć, że UOKiK ma prawo ukarać przedsiębiorców, nawet jeśli ustalenia nie zostały zrealizowane. Zmowa firm jest nielegalna sama w sobie i nie ma znaczenia, czy w jej wyniku konkurencja faktycznie została ograniczona lub wyeliminowana. Co więcej, urząd może ukarać także przełożonego, który odpowiada za świadome realizowanie założeń zmowy cenowej przez podwładnego.

 

Zmowa cenowa – gdzie ją zgłosić?

 

Badaniem nieprawidłowości zajmuje się UOKiK. Niedozwolone praktyki może zgłosić każdy – telefonicznie bądź mailowo przekazując dowody na prowadzenie działań ograniczających konkurencję. Zmowa cenowa w przetargu może zostać zgłoszona przez instytucje organizujące postępowania o udzielenie zamówień publicznych lub przez przedsiębiorców, którzy biorą udział w przetargach.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Szczecinek    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Wydawca Materiów Magazynowych

    PESA Mińsk Mazowiecki S.A.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   30,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Jeśli masz doświadczenie w pracy magazynowej i szukasz stabilnego zatrudnienia w przyjaznym zespole, zapraszamy do aplikowania! Obowiązki: Wydawanie towarów zgodnie z dokumentacją magazynową. Przyjmowanie i rozkładanie dostaw na magazynie. Obsługa systemu magazynowego oraz wypełnianie...
  • Specjalista / Specjalistka IT z j. niemieckim

    Nowy Styl   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...
  • Doradca klienta z językiem polskim

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Szybka i profesjonalna obsługa zapytań klientów (telefon, czat, email). Dokładne dokumentowanie interakcji oraz działań w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy o produktach, usługach i procedurach firmy. Efektywne...
  • Majster robót żelbetowych

    Lambda S.A.   Szwecja   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z klientem pod nadzorem kierownika robót, Rozstrzyganie problemów technicznych, Udział w naradach koordynacyjnych, Zlecanie i rozliczanie zadań podległej ekipy, Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy, Kontrola jakości prowadzonych prac na budowie, Ocena...
  • Majster prac zbrojarskich

    Lambda S.A.   Austria   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z klientem pod nadzorem kierownika robót, Rozstrzyganie problemów technicznych, Udział w naradach koordynacyjnych, Zlecanie i rozliczanie zadań podległej ekipy, Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy, Kontrola jakości prowadzonych prac na budowie, Ocena...

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.