Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Kontrola PIP a obowiązki pracodawcy

Kontrola PIP a obowiązki pracodawcy

 
Kontrola PIP a obowiązki pracodawcy

Obowiązki informacyjne pracodawcy wobec PIP


Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla pracodawców i uproszczenie procedur jest ważnym zadaniem prawodawców. Co zmieniło się w ciągu ostatnich lat? Co sprawdza inspekcja pracy i jakie obowiązki ma przedsiębiorca podczas kontroli?

Od 17 stycznia 2013 roku pracodawcy rozpoczynający działalność nie muszą zgłaszać faktu zatrudniania pracowników do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiany te wynikają z ustawy z 9 listopada 2012 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2013 r. poz. 2). Wykreślono bowiem z Kodeksu pracy art. 209, który zobowiązywał pracodawcę do złożenia odpowiednich zgłoszeń do PIP i PIS w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności, a niezgłoszenie było wykroczeniem, za które groziła kara grzywny.

Mimo to pracodawcy wciąż mają wynikający z Kodeksu pracy obowiązek informowania PIP o decyzjach związanych z warunkami pracy. Okręgowy inspektor pracy powinien zostać powiadomiony, np. gdy firma planuje przedłużyć okres rozliczeniowy, zatrudnić pracownika w porze nocnej (podstawą zawiadomienia jest pisemny wniosek pracownika). PIP należy też poinformować o podejrzeniu choroby zawodowej oraz o każdym śmiertelnym, ciężkim albo zbiorowym wypadku przy pracy.

Przedsiębiorca powinien także zawiadomić okręgowy inspektorat o planowanym rozpoczęciu budowy. Zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych: „Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych właściwego inspektora pracy na 7 dni przed rozpoczęciem budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się wykonywanie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 osób albo na której planowany zakres robót przekracza 500 osobodni”. 

 

Kontrola – PIP


Kontrola inspekcji pracy zawsze musi przebiegać zgodnie z procedurami i być uzasadniona. Niezapowiedziana kontrola PIP może być motywowana otrzymaną od pracownika skargą. Nie jest to jednak jedyny powód. Inspektorzy realizują też harmonogram kontroli, sprawdzając z góry zaplanowane obszary działalności firm, np. legalność zatrudnienia, czas pracy czy przestrzeganie zasad BHP.

Obowiązki pracodawcy wobec PIP podczas kontroli są zawarte w Ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Należy do nich przede wszystkim zapewnienie środków i warunków potrzebnych do przeprowadzenia działań kontrolera. Pracodawca powinien przedstawić dokumenty oraz materiały, o które zostanie poproszony. Kontrola PIP bez zapowiedzi może być przeprowadzona o każdej porze, ale  inspektor musi posiadać upoważnienie.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Programista C++

    CAD Projekt K&A Sp. J.   Poznań    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Może pora coś w życiu zmienić? Pracujesz w domu i czujesz, że chcesz wyjść do ludzi? Albo przytłacza Cię korporacyjna biurokracja? Zapraszamy do nas! Całą organizację tworzy ok 50 osób, które cenią sobie kontakt bezpośredni, wymianę doświadczeń i rodzinną atmosferę. Siedziba...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Kierownik Zespołu Elektroenergetycznego w Dziale Utrzymaniu Majątku

    Uniwersytet Wrocławski   Wrocław, plac Uniwersytecki 1    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Nazwa stanowiska: kierownik Wymiar etatu: pełny Liczba etatów: 1 Główne obowiązki Nadzór nad pracą brygady Zespołu Elektroenergetycznego, planowaniem prac brygady, wykorzystaniem czasu pracy pracowników zespołu. Nadzór nad właściwą gospodarką materiałową i narzędziową brygady,...
  • Opiekun klienta

    Pelart Laboratory Pol Sp. z o. o.   Warszawa, ul.Samochodowa 2 / w pobliżu Galerii Mokotów    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania kandydata do pracy: Znajomość języka polskiego na poziomie C1 - C2. Znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Doświadczenie w branży kosmetycznej. Chęć i umiejętność pracy z klientami (kosmetyczkami).
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Alergologia)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Taśmowa 7    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Taśmowej 7 w Warszawie. Poszukujemy Pielęgniarki/Pielęgniarza który chciałby nam pomóc w zakresie opieki nad Pacjentami w zakresie alergologii. Wykonywanie m.in testów skórnych, szczepień. Zapraszamy do współpracy! Dołącz do naszego zespołu!...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Podleśna 61    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: praca w poradni okulistycznej; przygotowanie pacjentów do konsultacji okulistycznych; wykonywanie badań specjalistycznych (w zależności od posiadanych kwalifikacji); prowadzenie dokumentacji medycznej. Oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.