Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Technika delficka w firmie – definicja, plusy, minusy

Technika delficka w firmie – definicja, plusy, minusy

 
Technika delficka w firmie – definicja, plusy, minusy

Technikę delficką wykorzystuje się podczas pracy nad złożonymi zagadnieniami, do których trudno zastosować pomiary ilościowe i trzeba brać pod uwagę pewne niewymierne, jakościowe cechy zjawisk. Metoda delficka ma zastosowanie między innymi w naukach społecznych i w marketingu. Jak się ją stosuje? Czy można wykorzystać tę technikę w przedsiębiorstwie?

 

Technika delficka – na czym polega?

 

Celem metody jest zbadanie jakiegoś problemu, przeanalizowanie złożonych okoliczności czy czynników, po to, by dokonać prognozy przyszłych zjawisk. To jedna z technik heurystycznych, czyli takich, w którym wykorzystuje się zarówno twórcze myślenie, jak i reguły logiczne do odkrycia na pierwszy rzut oka ukrytych mechanizmów / sensów złożonych zjawisk.

 

Technika delficka polega na kierowaniu pytań do zespołu ekspertów. Zespół powinien być starannie dobrany – istotne jest, by cechowała go dość duża różnorodność. Eksperci powinni więc mieć różne wykształcenie, praktykę zawodową itp.

Zagadnienie przedstawiane jest w formie kwestionariusza z pytaniami zamkniętymi i otwartymi. Odpowiedzi są zbierane i na ich podstawie można sprecyzować główny problem i poboczne zagadnienia, a także wyciągnąć wnioski – przedstawić pierwsze możliwe rozwiązania.

 

Wyniki są następnie odsyłane do każdego eksperta, wraz z (anonimowymi) uwagami innych ekspertów. Kolejka powtarza się – uczestnicy badania analizują problem jeszcze kilkakrotnie (często wskazuje się na cztery rundy). W tym czasie dochodzi do pośredniej interakcji między ekspertami – w kilku sesjach każdy z nich otrzymuje feedback na temat swojej wcześniejszej opinii, co pomaga zweryfikować poglądy, przetestować ich trafność. Finalnie eksperci wspólnie uzgadniają najlepsze możliwe rozwiązanie dla danego zagadnienia.

 

Całym procesem kieruje lider, inicjator badania. Powinna być to osoba kompetentna, dobrze znająca problem i potrafiąca powstrzymać się od pochopnych wniosków. Lidera może wspierać także zespół badawczy.

 

Metoda delficka

 

  • zalety

 

Dzięki metodzie możliwe jest dogłębne przeanalizowanie bardzo złożonych zagadnień, np. zjawisk społeczno-ekonomicznych czy logistyczno-marketingowych – i wyciągnięcie rzetelnych wniosków, popartych opinią zróżnicowanej grupy ekspertów.

 

Dzięki technice delfickiej można uniknąć pułapki stronniczości (opinie są anonimowe). Zagadnienie jest analizowane przez grupę kompetentnych osób, co zwiększa wiarygodność wyniku badania.

 

Ponadto, podczas stosowania metody często zwraca się uwagę na wcześniej niedostrzegane kwestie i problemy do rozwiązania na drodze do realizacji wyznaczonego celu. Dzięki temu np. przedsiębiorstwo planujące inwestycje na jakimś obszarze i analizujące jego warunki – może w sposób dokładniejszy i bardziej rzetelny przygotować kosztorys oraz zaplanować kolejność działań.

 

  • wady

 

Metoda wymaga zaangażowania wielu osób, jest też czasochłonna. Jej przeprowadzenie wiąże się więc z dość dużymi kosztami. Kłopoty może sprawić również dobór ekspertów – kompetentnych, gotowych do współpracy oraz poddawania twórczej próbie swoich poglądów.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. obsługi klienta

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jako Specjalista/ka ds. Obsługi Klienta w naszej firmie transportowej będziesz odpowiedzialny/a za zapewnienie wysokiego poziomu obsługi naszych klientów oraz wsparcie działań operacyjnych. Obowiązki: Komunikacja z klientami i rozwój relacji:Utrzymywanie stałego kontaktu z klientami w celu...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży w Salonie Firmowym Orange

    Orange Polska   Bytom, CH Agora    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Sprzedaż usług Orange Polska. Edukowanie klientów o dostępnych dla nich produktach, usługach oraz technologiach. Udzielanie wsparcia technicznego klientom w zakresie oferowanego sprzętu. Doświadczenie w sprzedaży i obsłudze Klientów; Umiejętność słuchania, sprawnego komunikowania się...
  • Auchan Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 950 - 5 450 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Twoje zadania: Budowanie pozytywnych relacji i więzi z klientem oraz współpracownikami; Realizacji różnorodnych zadań w kilku obszarach (działy handlowe/dział kas/realizacja zamówień internetowych); Dbanie o atrakcyjną ekspozycję wykładanych towarów; Płynna i profesjonalna obsługa...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży Materiałów i Programów Edukacyjnych

    Akademia Leona Koźmińskiego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: analiza potrzeb edukacyjnych uczelni i firm (w szczególności działów HR), identyfikacja trendów oraz wdrażanie skutecznych strategii sprzedażowych, aktywne pozyskiwanie nowych klientów w środowisku akademickim i korporacyjnym, rozwijanie relacji i sieci kontaktów,...
  • Specjalistka / Specjalista ds. obsługi klienta

    Akademia Leona Koźmińskiego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Centralny Punkt Obsługi Klienta Główne obowiązki: obsługa Recepcji Głównej ALK, udzielanie informacji i dbanie o pozytywny wizerunek Uczelni, przyjmowanie i nadzór realizacji zadań w systemach zgłoszeniowych, obsługa centrali telefonicznej (wraz z systemami teleinformatycznymi),...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?