Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Replacement – podstawowe informacje

Replacement – podstawowe informacje

 
Replacement – podstawowe informacje

Replacement – co to jest

 

Słowo replacement wywodzi się z języka angielskiego i oznacza zastępstwo. Obecnie coraz częściej termin ten jest używany w branży human resources. Oznacza to przeprowadzanie rekrutacji, której celem jest znalezienie pracownika na miejsce wciąż zatrudnionej osoby. Niektóre firmy decydują się na taką procedurę, jeśli pracownik nie spełnia oczekiwanych wymagań.

 

Przyczyną replacementu są czasem braki merytoryczne w wykształceniu danego pracownika. Często wynika to z podkoloryzowania swoich umiejętności i doświadczenia w CV. Niestety wszystkie małe kłamstewka wychodzą na jaw i szybko okazuje się, że dana osoba nie ma odpowiedniego przygotowania. W takiej sytuacji zarząd może podjąć decyzję o ponownych poszukiwaniach. Dotyczy to najczęściej wyższych posad, które mają kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania firmy. Managerowie są zastępowani, jeśli nie umieją odpowiednio zmotywować podwładnych oraz mają problemy z zarządzaniem zespołem.

 

Replacement – zasady

 

Chcąc przeprowadzić procedurę replacementu, należy zapoznać się z pewnymi zasadami. Po pierwsze rekrutacja powinna się odbywać w sposób poufny. Oznacza to, że nie zamieszcza się powszechnie dostępnego ogłoszenia. Jeśli jednak przedsiębiorstwo zdecyduje się na umieszczenie opisu stanowiska, to nie podaje się nazwy firmy. Najczęściej szuka się kandydatów na różnych dedykowanych portalach. Ważne jest, aby dokładnie określić wymagania oraz cechy, jakie powinna mieć osoba, która zastąpi pracownika.

 

Proces zastępowania pracownika nie powinien się przedłużać, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wycieku informacji. Rekrutacja ma często kilka etapów. Przeprowadzane są dokładne testy, aby tym razem nie popełnić błędu przy wyborze kandydata.

 

Jeśli udało się znaleźć nowego pracownika, to pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Co zrobić z osobą zastępowaną? Dobrze by było w sposób kulturalny potraktować podwładnego, który zaraz dowie się, że zarząd nie jest zadowolony z wyników jego pracy. W takiej sytuacji najlepiej odbyć szczerą rozmowę. Często firmy proponują inne stanowisko. Dobrym sposobem rozwiązania sytuacji jest zaoferowanie realnej pomocy w znalezieniu nowej pracy. Na pewno nie jest to łatwa sytuacja dla żadnej ze stron. Warto zatem potraktować zastępowanego podwładnego tak, aby nie czuł się pokrzywdzony i nie chował urazy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik   Częstochowa, ul. Jasnogórska 26    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie pełnej księgowości zgodnie z polityką rachunkowości oraz obowiązującymi przepisami, Nadzór i zarządzanie działem finansowo-księgowym, pracą młodszej księgowej, kadr i rozliczeniami. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych, Kontrola...
  • Magazynier / Operator z UDT (m/k)

    Trenkwalder   Mokry Dwór (pow. gdański, gm. Pruszcz Gdański)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Opis stanowiska: rozładunek dostaw, kontrola zgodności zamówienia z dokumentacją magazynową, obsługa obiegu dokumentów w systemie ERP, przygotowywanie, konfekcjonowanie oraz etykietowanie wyrobów dla klientów, kompletacja zamówień zgodnie z zestawieniem, inwentaryzacja towarów magazynowych.
  • Lekarz Stomatolog

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Domaniewska 39B    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  część etatu
    1 godz.
    (praca w piątki, soboty) Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty, doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie wybranej dziedziny stomatologii: stomatologia zachowawcza, protetyka, endodoncja (także pod mikroskopem), chirurgia, implantologia,...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Legnicka 51/53    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Legnickiej 51/53. Oczekiwania wobec Ciebie:​ ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; doświadczenie w realizacji usług z zakresu dermatologii lub/i diabetologii; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane ukończone...
  • Rotenso - Grupa Thermosilesia
    specjalista mid / senior / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: realizację założonych celów sprzedażowych na podległym terenie; opracowywanie koncepcji z zakresu klimatyzacji; obsługę stałych, aktywnych klientów jak również pozyskiwanie nowych – firmy instalacyjne, generalni wykonawcy, projektanci/architekci;...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.