Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pracownicy o wysokim potencjale – 10 cech, dzięki którym ich poznasz

Pracownicy o wysokim potencjale – 10 cech, dzięki którym ich poznasz

 
Pracownicy o wysokim potencjale – 10 cech, dzięki którym ich poznasz

Masz do przyznania awanse i zastanawiasz się, którzy z podwładnych zasługują na wyższe stanowiska? A może chcesz nagrodzić kilka osób premiami na nowy rok, ufundować nagrody za zaangażowanie w pracy? Ocena potencjału pracowników nie jest taka trudna. Zastanów się, które osoby spełniają 10 poniższych kryteriów.

 

Dobrze wykonują swoje obowiązki

 

Rzetelne wypełnianie obowiązków służbowych to absolutna podstawa. Warto zacząć od niej ocenę potencjału pracowników. Komu często zdarzają się wpadki, a którzy pracownicy zawsze robią wszystko, jak należy, dotrzymują terminów? Rozmowa z szefem zespołu, system kontroli projektu pozwoli ocenić, które osoby nie mają najmniejszych problemów ze sprostaniem służbowym powinnościom.

 

Odznaczają się dokładnością

 

Zwróć też uwagę nie tylko na to, czy dane czynności służbowe zostały odhaczone, ale jaka jest jakość wykonanej pracy. Czy podwładni są dokładni, czy też stracili motywację i większość zadań wykonują mechanicznie i niedbale?

 

Pomagają współpracownikom

 

Pracownicy o wysokim potencjale chętnie służą pomocą. Swoją pracę rozumieją jako część szerszego projektu, dlatego zależy im na tym, by pozostałe osoby także dobrze wykonywały swoje zadania.

 

Podejmują inicjatywę

 

Większość osób z pewnością sumiennie wykonuje przydzielone zadania… ale tylko te najbardziej zaangażowane i zmotywowane wykraczają poza nakreślone ramy. Podejmowanie inicjatywy, zwracanie uwagi na niedociągnięcia i proponowanie rozwiązań to wyraźny sygnał, że dane osoby są przywiązane do firmy, zależy im na jej sukcesie oraz widzą w niej swoją przyszłość.

 

Nie boją się ryzyka

 

Na wyższych stanowiskach sprawdzają się osoby o cechach przywódczych. To między innymi ci, którzy wykazują pewność siebie, nie boją się ryzyka. Lęk przed porażką sprawia, że wiele osób zachowuje się asekuracyjnie. Pracownicy o największym potencjalne są gotowi wziąć odpowiedzialność za konsekwencje podejmowanych decyzji – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

 

Rozwijają nowe umiejętności

 

Pewnie pamiętasz ze szkoły określenie: zdolny, ale leniwy? Na ścieżce kariery nie ma miejsca na taką postawę. Zdolni pracownicy, którzy zarazem mają potencjał, dbają o rozwój osobisty i zawodowy, biorą udział w szkoleniach, są na bieżąco z sytuacją w branży itp. Nie wystarczy mieć talent, trzeba jeszcze z niego korzystać i go rozwijać! Dlatego warto nagradzać przede wszystkim osoby wytrwałe i pracowite.

 

Pytają

 

Zadawanie pytań świadczy o zaangażowaniu i chęci wykonania swojej pracy jak najlepiej. Dobrze rokujący podwładni nie wahają się więc zgłaszać wątpliwości i zawsze są chętni do poszerzenia swojej wiedzy.

 

Doceniają pracę innych

 

Praca w firmie bardzo często oznacza współdziałanie z innymi. Dlatego najlepsi pracownicy potrafią odnaleźć się w grupie. Angażują się w zadania, lecz zarazem nie zakładają, że to oni są najważniejsi. Przeciwnie – doceniają wkład współpracowników. Umiejętność “gry zespołowej” to niezwykle istotna cecha. Nawet najbardziej utalentowany, ale arogancki pracownik może popsuć atmosferę w pracy i zahamować realizację projektu.

 

Wiedzą, że mogą się mylić

 

Pracownicy z dużym potencjałem chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, ale nie zakładają, że są nieomylni. Mają otwartą głowę na cudze pomysły i odmienną perspektywę.

 

Interesuje ich los firmy

 

Choć pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej – gdzie widzi pan/ pani siebie za 5 czy 10 lat, już dawno wyszło z mody, w przypadku oceny potencjału pracowników warto mieć je w pamięci. Postaraj się ocenić, czy dane osoby myślą poważnie o pracy w firmie w ciągu najbliższych kilku lat. Zwróć uwagę, czy wykazują zaangażowanie w życie organizacji, zawodowe i pozazawodowe aktywności. Czy często narzekają, czy przeciwnie – starają się podchodzić do trudności zadaniowo. Czy znają strukturę firmy od podszewki, wiedzą, do kogo zwrócić się w konkretnej kwestii, czy raczej sprawiają wrażenie osób, które wpadły do niej na chwilę z wizytą? Nie zaszkodzą także okresowe rozmowy z pracownikami, w czasie których zapytasz o ich cele, to, jak widzą dalszy przebieg swojej kariery.

 

Na koniec warto dodać, że o dobrą, wykwalifikowaną kadrę zasilającą firmę warto zadbać już na poziomie rekrutacji. W znalezieniu pracowników o wysokim potencjale może pomóc headhunter

 

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Utrzymanie sprawności technicznej maszyn i urządzeń pod względem elektrycznym. Wykonywanie remontów maszyn i urządzeń oraz usuwanie awarii. Kontrola stanu technicznego wyłączników krańcowych, fotokomórek oraz czujników zbliżeniowych; Udział w modernizacjach...
  • Operator Wózka Widłowego

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Prowadzenie wózka widłowego zgodnie z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi na terenie zakładu pracy. Dostarczanie i odbiór płyt i wyrobów gotowych z linii produkcyjnych. Przygotowanie towarów do załadunków zgodnie z planami załadunku. Załadunki i rozładunki...
  • Konstruktor

    Rockfin S.A.   Gorlice, ul. Chopina 54    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Konstruowanie urządzeń pomocniczych smarowania i chłodzenia maszyn wirujących (sprężarki, turbiny), zbiorników, rurociągów, itp. Dobór podzespołów, materiałów, wykonywanie obliczeń, analiz ryzyka, instrukcji obsługi; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej;...
  • Opiekun / Opiekunka Klienta

    Medicover Benefits   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy Ciebie, jeśli: Posiadasz doświadczenie we współpracy z klientem biznesowym; Z łatwością nawiązujesz nowe kontakty i potrafisz budować długofalowe relacje; Jesteś osobą skrupulatną i szczegółową oraz umiesz dotrzymywać terminów; Z łatwością posługujesz się MS Office...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.