Masz do przyznania awanse i zastanawiasz się, którzy z podwładnych zasługują na wyższe stanowiska? A może chcesz nagrodzić kilka osób premiami na nowy rok, ufundować nagrody za zaangażowanie w pracy? Ocena potencjału pracowników nie jest taka trudna. Zastanów się, które osoby spełniają 10 poniższych kryteriów.
Dobrze wykonują swoje obowiązki
Rzetelne wypełnianie obowiązków służbowych to absolutna podstawa. Warto zacząć od niej ocenę potencjału pracowników. Komu często zdarzają się wpadki, a którzy pracownicy zawsze robią wszystko, jak należy, dotrzymują terminów? Rozmowa z szefem zespołu, system kontroli projektu pozwoli ocenić, które osoby nie mają najmniejszych problemów ze sprostaniem służbowym powinnościom.
Odznaczają się dokładnością
Zwróć też uwagę nie tylko na to, czy dane czynności służbowe zostały odhaczone, ale jaka jest jakość wykonanej pracy. Czy podwładni są dokładni, czy też stracili motywację i większość zadań wykonują mechanicznie i niedbale?
Pomagają współpracownikom
Pracownicy o wysokim potencjale chętnie służą pomocą. Swoją pracę rozumieją jako część szerszego projektu, dlatego zależy im na tym, by pozostałe osoby także dobrze wykonywały swoje zadania.
Podejmują inicjatywę
Większość osób z pewnością sumiennie wykonuje przydzielone zadania… ale tylko te najbardziej zaangażowane i zmotywowane wykraczają poza nakreślone ramy. Podejmowanie inicjatywy, zwracanie uwagi na niedociągnięcia i proponowanie rozwiązań to wyraźny sygnał, że dane osoby są przywiązane do firmy, zależy im na jej sukcesie oraz widzą w niej swoją przyszłość.
Nie boją się ryzyka
Na wyższych stanowiskach sprawdzają się osoby o cechach przywódczych. To między innymi ci, którzy wykazują pewność siebie, nie boją się ryzyka. Lęk przed porażką sprawia, że wiele osób zachowuje się asekuracyjnie. Pracownicy o największym potencjalne są gotowi wziąć odpowiedzialność za konsekwencje podejmowanych decyzji – zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Rozwijają nowe umiejętności
Pewnie pamiętasz ze szkoły określenie: zdolny, ale leniwy? Na ścieżce kariery nie ma miejsca na taką postawę. Zdolni pracownicy, którzy zarazem mają potencjał, dbają o rozwój osobisty i zawodowy, biorą udział w szkoleniach, są na bieżąco z sytuacją w branży itp. Nie wystarczy mieć talent, trzeba jeszcze z niego korzystać i go rozwijać! Dlatego warto nagradzać przede wszystkim osoby wytrwałe i pracowite.
Pytają
Zadawanie pytań świadczy o zaangażowaniu i chęci wykonania swojej pracy jak najlepiej. Dobrze rokujący podwładni nie wahają się więc zgłaszać wątpliwości i zawsze są chętni do poszerzenia swojej wiedzy.
Doceniają pracę innych
Praca w firmie bardzo często oznacza współdziałanie z innymi. Dlatego najlepsi pracownicy potrafią odnaleźć się w grupie. Angażują się w zadania, lecz zarazem nie zakładają, że to oni są najważniejsi. Przeciwnie – doceniają wkład współpracowników. Umiejętność “gry zespołowej” to niezwykle istotna cecha. Nawet najbardziej utalentowany, ale arogancki pracownik może popsuć atmosferę w pracy i zahamować realizację projektu.
Wiedzą, że mogą się mylić
Pracownicy z dużym potencjałem chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, ale nie zakładają, że są nieomylni. Mają otwartą głowę na cudze pomysły i odmienną perspektywę.
Interesuje ich los firmy
Choć pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej – gdzie widzi pan/ pani siebie za 5 czy 10 lat, już dawno wyszło z mody, w przypadku oceny potencjału pracowników warto mieć je w pamięci. Postaraj się ocenić, czy dane osoby myślą poważnie o pracy w firmie w ciągu najbliższych kilku lat. Zwróć uwagę, czy wykazują zaangażowanie w życie organizacji, zawodowe i pozazawodowe aktywności. Czy często narzekają, czy przeciwnie – starają się podchodzić do trudności zadaniowo. Czy znają strukturę firmy od podszewki, wiedzą, do kogo zwrócić się w konkretnej kwestii, czy raczej sprawiają wrażenie osób, które wpadły do niej na chwilę z wizytą? Nie zaszkodzą także okresowe rozmowy z pracownikami, w czasie których zapytasz o ich cele, to, jak widzą dalszy przebieg swojej kariery.
Na koniec warto dodać, że o dobrą, wykwalifikowaną kadrę zasilającą firmę warto zadbać już na poziomie rekrutacji. W znalezieniu pracowników o wysokim potencjale może pomóc headhunter.