Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

 
Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

 

Pracodawca w pewnych określonych przypadkach ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom posiłki na wzmocnienie i regenerację sił. Dotyczy to tych zawodów, które wykonywane są w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych i wiążą się ze wzmożoną pracą fizyczną. Komu przysługują bezpłatne dania w miejscu pracy? Na jakich zasadach są wydawane?

 

Posiłek regeneracyjny – co to? Czym różni się od posiłku profilaktycznego?

 

Zgodnie z art. 232. Kodeksu Pracy pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca musi zapewnić bezpłatnie posiłki profilaktyczne:

 

Art. 232. [Obowiązek zapewnienia profilaktycznych posiłków i napojów]
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów uszczegóławia to, w jakich sytuacjach posiłki powinny być wydawane oraz wymagania, jakie powinny spełniać. Pracodawca powinien też pamiętać, że sposób wydawania posiłków w danym zakładzie pracy musi być opracowany w porozumieniu z organizacjami związkowymi.

 

Oba wyżej wspomniane dokumenty posługują się terminem posiłków profilaktycznych. Warto jednak zauważyć, że w literaturze przedmiotowej, a także w mowie potocznej funkcjonuje także pojęcie posiłku regeneracyjnego – odnosi się ono właśnie do posiłków profilaktycznych wymienianych w prawie pracy. A zatem obie nazwy stosowane są do posiłków przeznaczonych dla pracowników pracujących w sytuacjach szczególnie uciążliwych.

 

Posiłek regeneracyjny – od jakiej temperatury? Dla kogo?

 

Jeśli pracownik wykonuje pracę związaną z dużym ubytkiem zasobów energetycznych, to pracodawca jest obowiązany uzupełnić pracownikowi tę „stratę” poprzez dostarczenie mu posiłku profilaktycznego, który dzięki odpowiedniemu składowi zapobiegnie nadmiernemu wycieńczeniu organizmu. Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek wydawania takiego ciepłego posiłku co najmniej raz dziennie.

 

To, czy profilaktyczne posiłki i napoje dla pracowników powinny być podawane przez cały rok, czy tylko określony okres, zależy od tego, w jakich warunkach jest wykonywana praca oraz jaki jest wydatek energetyczny pracownika, który ją wykonuje.

 

Z kolei wydatek energetyczny określa się przez to, ile energii człowiek zużyje podczas wykonywania obowiązków. Istnieje kilka sposób ustalania tej straty w miejscu pracy. Do popularnych należy metoda G. Lehmanna. Ocenia się w niej pozycję ciała pracownika (czyli w jakim stopniu zaangażowane są poszczególne partie ciała w pracę) oraz czy jest to praca lekka, średnio ciężka czy ciężka (co zależy od wagi przenoszonych przedmiotów). Dodatkowo bierze się pod uwagę warunki pracy (temperaturę).

 

Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, posiłki profilaktyczne w okresie zimowym przysługują osobom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni, a praca ta wymaga wysiłku fizycznego, który skutkuje wydatkiem energetycznym organizmu podczas zmiany roboczej w wysokości powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) dla kobiet. Okres zimowy trwa od 1 listopada do 31 marca.

 

Posiłki profilaktyczne przez cały rok przysługują osobom, które:

 

  • pracują pod ziemią,
  • wykonują pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, w której wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej wynosi minimum 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i minimum 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
  • wykonują pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, w której wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej wynosi minimum 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i minimum 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, która to praca wykonywana jest w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C.

 

Posiłki profilaktycznie wydawane incydentalnie dotyczą z kolei sytuacji, w których pracownicy pracują przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych.

 

Napoje profilaktyczne przysługują:

 

  • pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni zawsze wtedy, kiedy temperatura wynosi poniżej 10°C (niezależnie od tego, jaka jest pora roku i czy jest to okres zimowy, czy nie),
  • pracownikom pracującym w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C,
  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn a u kobiet 1000 kcal (4187 kJ).

 

Przepisy nie precyzują, kiedy pracownikowi należy podawać napoje zimne, a kiedy gorące, ale zgodnie z § 1 ust. 2. rozporządzenia ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy (czyli można założyć, że zimą wydaje się pracownikom napoje gorące, a latem zimne).

 

Czytaj także: Upał a praca.

 

Warto dodać, że każdemu pracownikowi niezależnie od tego, w jakich warunkach pracuje i jaki jest jego wydatek energetyczny, przysługuje woda do picia w nieograniczonych ilościach.

 

Poza wspomnianym wyżej rozporządzeniem rady ministrów niektórych grup zawodowych dotyczą odrębne przepisy, które określają to, jak mają być wydawane i przyrządzone różnego rodzaju posiłki. Np. kwestie dotyczące pakietów żywieniowych zostały uwzględnione w Ustawie o Policji.

 

Posiłek regeneracyjny – wymogi

 

Napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników muszą spełniać określone normy, aby można było uznać je za faktycznie profilaktyczne. Powinny mieć wartość kaloryczną około 1000 kcal i składać się w 50-55% z węglowodanów, 30-35% z tłuszczy, 15% z białek.

 

O ile przepisy precyzują posiłki profilaktyczne dość dokładnie, to prawo nie mówi już tak szczegółowo o napojach. W rozporządzeniu wspomniane jest jedynie, że jeśli napoje podawane są w warunkach gorącego mikroklimatu, powinny być wzbogacone o sole mineralne i witaminy. Rozporządzenie nie uściśla jednak, jaka ma być ich zawartość, dlatego większość pracodawców w takiej sytuacji zaopatruje pracowników w wodę mineralną, które zawierają chlorek sodu, magnez i wapń.

 

Kiedy trzeba zadbać o posiłki dla pracowników? Zawsze wtedy, kiedy wymagają tego przepisy. Należy pamiętać o tym, że takie same zasady obowiązują zarówno pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na umowę o pracę, jak i przedsiębiorców, którzy zlecają pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Innymi słowy, posiłki profilaktyczne dla zleceniobiorców też im przysługują, o ile ich praca spełnia warunki określone rozporządzeniem.

 

Pracodawca, który jest zobligowany do zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych, powinien określić procedury ich wydawania w regulaminie pracy, jednocześnie ustalając, na jakich stanowiskach one przysługują. Na przykład posiłki profilaktyczne dla pracowników budowlanych mogą być wydawane wszystkim, ale już w firmie produkcyjnej będą konieczne jedynie na konkretnych stanowiskach – dla osób pracujących w określonych warunkach.

 

Posiłki powinny być wydawane mniej więcej w połowie zmiany pracownika (po 3-4 godzinach pracy), w czasie przerwy lunchowej. Napoje należy udostępniać przez cały czas.

 

Kto przygotowuje posiłki profilaktyczne? Może to robić pracodawca, jeśli posiada odpowiednie zaplecze. Obecnie stołówki w zakładach pracy należą już do rzadkości, dlatego przedsiębiorstwo, jeśli nie ma możliwości samodzielnego przygotowania takich posiłków, może zrealizować swój obowiązek np. poprzez przekazanie bonów, talonów, kuponów oraz innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie takich produktów lub posiłku.

 

UWAGA! Pracodawca nie może przekazać ekwiwalentu pieniężnego za posiłki i tym samym uniknąć konieczności wydawania posiłków. Posiłki profilaktyczne w pracy są całkowicie bezpłatne.

 

Posiłki regeneracyjne dla pracowników a VAT

 

Czy pracodawca, który nabywa posiłki profilaktyczne dla pracowników, może odliczyć VAT? To zależy od tego, w jaki sposób została nabyta usługa posiłków. Jeśli pracodawca nabył je jako usługę gastronomiczną, VAT nie może zostać odliczony. Jeśli jednak pracodawca nabywa posiłki jako usługę cateringową (dostawa do firmy) lub usługę stołówkową (posiłki dostarczone do określonego miejsca i podgrzane), to ma prawo do odliczenia VAT z faktury (na podst. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Senior Technical Accounting Administrator (with Italian)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Senior Technical Accounting Analyst with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies,...
  • Technical Accounting Process Lead with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Position Summary As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies, reviewing and...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?