Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Podróż służbowa i delegacja kierowcy

Podróż służbowa i delegacja kierowcy

 
Podróż służbowa i delegacja kierowcy

Zawodowy kierowca z oczywistych względów przez większość czasu pracy przebywa poza siedzibą pracodawcy. Jednak czy jest to jednoznaczne z odbywaniem podróży służbowej w takim znaczeniu, jak rozumie się ją w innych zawodach? Niezupełnie. Podróż służbowa kierowcy rządzi się własnymi prawami i jest rozliczana inaczej.

 

Podróż służbowa kierowcy

 

Według Kodeksu pracy podróż służbowa oznacza wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy pracownika i/lub poza siedzibą pracodawcy. Z tytułu odbywania podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztu podróży, noclegów i innych udokumentowanych wydatków związanych z wykonywaniem zadań służbowych.

 

W przypadku kierowcy to, czy dany wyjazd zostanie potraktowany jako podróż służbowa, czy nie, zależy od zapisanego w umowie miejsca wykonywania pracy. Może to być nie jedno konkretne miejsce (biuro pracodawcy), ale obszar: miasto, województwo, państwo, a nawet cała Unia Europejska. Ważne, aby był to taki obszar lub trasa, po których kierowca faktycznie na co dzień się porusza. Wszystkie podróże poza wskazany w umowie teren muszą być traktowane jako podróż służbowa kierowcy i tak też rozliczane.

 

Delegacja kierowcy

 

Gdy kierowcy zostanie wyznaczona przez pracodawcę trasa wykraczająca poza obszar uwzględniony w umowie, mówimy o podróży służbowej lub delegacji kierowcy.


Jeśli więc np. kierowca pracuje na terenie miasta, w którym znajduje się siedziba pracodawcy (rozwożąc towary czy przesyłki tylko w obrębie tej miejscowości), jego przejazdy nie będą traktowane jako podróż służbowa kierowcy, lecz zadanie, za które otrzymuje zwykłe wynagrodzenie. Natomiast jeśli odbywa on przejazd do innego miasta w Polsce lub poza jej granicami, dotyczyć go będzie rozliczenie delegacji kierowcy. Może to być delegacja krajowa lub zagraniczna: w obu przypadkach stosuje się nieco inny sposób rozliczenia.

 

Rozliczanie delegacji kierowców

 

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy wyjazd pracownika poza miejsce pracy określone w umowie (w przypadku kierowcy: poza trasę czy obszar) przysługuje dieta. Kierowca podróżujący poza zwykłą trasą otrzymuje więc zwrot kosztów posiłków (chyba że w ramach umowy ma je już zapewnione bezpłatnie). Diety kierowców w transporcie międzynarodowym powinny być oczywiście odpowiednio wyższe, niż diety kierowców w transporcie krajowym, które od 2013 roku wynoszą ustawowo minimum 30 zł za dobę w podróży.

 

Rozliczanie delegacji kierowcy, oprócz diety, zawiera również koszt noclegów (w przypadku gdy podróż trwa dłużej niż jeden dzień), tzw. ryczałt noclegowy. Jest on jednak oczywiście wypłacany tylko w przypadku, gdy pracodawca nie zapewni pracownikowi bezpłatnego noclegu, np. poprzez zapewnienie komfortowych warunków do spania w kabinie pojazdu, którym kierowca się porusza (dotyczy kierowców tira). Do wypłaty za podróż służbową kierowcy może być jeszcze doliczony ryczałt za pracę w nocy i/lub za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Medycyna Szkolna)

    Świat Zdrowia   Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    W naszym zespole będziesz: udzielać pierwszej pomocy w wypadkach i nagłych zachorowaniach, wykonywać testy przesiewowe/bilanse zdrowia, współpracować z dyrektorem szkoły i nauczycielami, pomagać uczniom, z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, prowadzić edukację zdrowotną (w...
  • Świat Zdrowia
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Oczekujemy: ukończonej specjalizacji z medycyny rodzinnej / pediatrii / chorób wewnętrznych lub też w trakcie specjalizacji, lub bez specjalizacji, doświadczenia w pracy w POZ, aktualnego prawa do wykonywania zawodu, dążenia do doskonalenia opieki medycznej nad pacjentami, pozytywnej postawy...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Punkt Pobrań)

    Świat Zdrowia   Katowice, ul. Opolska 11/3    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    Chętnie zaprosimy Cię do współpracy, jeżeli: posiadasz wykształcenie kierunkowe (pielęgniarstwo), masz aktualne prawo wykonywania zawodu, jesteś wysoko zorientowany/a na potrzeby pacjenta, dyspozycyjności około 1 raz w tygodniu (w godzinach 8:00-10:30).

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?