Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Opodatkowanie pożyczki z ZFŚS

Opodatkowanie pożyczki z ZFŚS

 
Opodatkowanie pożyczki z ZFŚS

Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz gospodarowania jego środkami zostały ujęte w Ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obszar działania ZFŚS może obejmować finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych i tworzenie zakładowych punktów opieki nad dziećmi. Pracownicy mogą też ubiegać się o pożyczkę z ZFŚS – decyzję o jej przyznaniu (podobnie jak o wszystkich innych wydatkach z funduszu) podejmuje pracodawca.

 

Opodatkowanie pożyczki z ZFŚS, oprocentowanie

 

Szczegółowe zasady dotyczące przeznaczania środków z funduszu socjalnego, w tym wysokość, oprocentowanie pożyczki z ZFŚS i sposób zwrotu określa każdorazowo regulamin funduszu świadczeń socjalnych – obowiązek jego sporządzenia należy do pracodawcy.

 

Najczęściej w regulaminie znajduje się zapis, że pożyczki takie mogą być udzielane pracownikom na zakup, remont, przebudowę lub eksploatację lokalu mieszkalnego. Pożyczka może być zwrotna lub bezzwrotna: w większości przypadków bezzwrotne są tylko niewielkie sumy przeznaczone na bieżące koszty wynikające z zamieszkiwania, jak np. opłacenie czynszu czy rachunków za prąd, wodę lub elektryczność. Środki na zakup lub wynajem mieszkania traktowane są jak kredyt.


Pożyczka z pracowniczego funduszu socjalnego, jako pomoc zwrotna, nie podlega opodatkowaniu: ani pracodawca, ani dłużnik nie mają obowiązku odprowadzać za nią podatku.

 

Odpowiedź na pytanie, czy pożyczka z ZFŚS musi być oprocentowana, brzmi: nie. Indywidualne ustalenia na ten temat (wraz z wysokością ewentualnego oprocentowania) muszą być zawarte w umowie o udzielenie pożyczki z ZFŚS. Jeśli zostanie ustalone oprocentowanie, wpływy z nich zasilają dodatkowo środki funduszu.

 

Opodatkowanie umorzonej pożyczki z ZFŚS

 

Zaciągnięcie pożyczki z firmowego funduszu socjalnego wymaga zwykle wyznaczenia poręczycieli, którzy zobowiązują się do spłacenia długu zamiast pożyczkobiorcy, gdyby z jakichkolwiek przyczyn nie był on do tego zdolny. Poręczycielami są najczęściej współpracownicy. W pewnych wyjątkowych przypadkach (np. śmierć pracownika) pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS może jednak zostać umorzona – wówczas nie ma już konieczności jej spłaty ani przez wierzyciela, ani przez poręczycieli. Zasady umarzania długu powinny znaleźć się w regulaminie zakładowego funduszu socjalnego, jak również zapisane w umowie o udzielenie pożyczki.

 

Jednak o tyle, o ile sama kwota zwrotnego pracowniczego wsparcia socjalnego i jego ewentualne oprocentowanie nie podlega opodatkowaniu, umorzenie niespłaconej pożyczki z ZFŚS powoduje już powstanie przychodu po stronie pożyczkobiorcy. Jest to dochód w wysokości wartości niespłaconej pożyczki. Musi on zostać rozliczony jako przychód ze stosunku pracy (w przypadku gdy pożyczkobiorca nadal jest zatrudniony w firmie, która udzieliła mu pożyczki) lub przychód z innych źródeł (jeśli umowa o pracę została już rozwiązana bądź uległa wygaśnięciu) i uwzględniony w rocznym rozliczeniu PIT.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Elektryk przemysłowy ze znajomością DGUV V3

    BERGMAN Deutschland GmbH   Niemcy, Grünheide   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Przeprowadzanie testów dla systemów stacjonarnych a także mobilnych urządzeń elektrycznych zgodnie z DGUV V3 (dawniej BGV A3) oraz normami DIN/VDE; Przeglądy techniczne oraz okresowe w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami; Samodzielne wykonywanie prac...
  • Główna/y Księgowa/y

    ManpowerGroup   Kielce    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przejęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych od zewnętrznego biura księgowego; Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości; Zapewnienie zgodności procesów z przepisami podatkowymi (w tym dotyczącymi CIT-u estońskiego) Koordynacja...
  • Opiekun Klubowicza

    Medicover Fitness & Gym   Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    1 godz.
    Wystartuj zdrowo w życie zawodowe i dołącz do #TeamWellFitness! Lokalizacja: Well Fitness - Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG Forma zatrudnienia: umowa zlecenie Wymagane doświadczenie: wystarczą chęci, wszystkiego Cię nauczymy!​ Tryb pracy: zmianowy Pracuj z nami! buduj...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Technicznym w Biurze Inwestycji

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) za: Współpraca z Zespołami Projektowymi w realizacji zadań inwestycyjnych, w tym w zakresie prawidłowego obiegu dokumentacji; Weryfikacja i procedowanie wniosków i materiałów Biura Inwestycji kierowanych na posiedzenia Zarządu Spółki i Rady...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Piła, Kasztanowa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Specjalista / Starszy Specjalista Ochrony Środowiska

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Sprawdź mieszankę zadań, które czekają na Ciebie w nowej pracy. Będzie słodko! Dbanie o formalno-prawną zgodność wszystkich aspektów Ochrony Środowiska firmy z obowiązującymi przepisami. Realizacja wymagań środowiskowych z zakresu ESG oraz wsparcie w zakresie środowiskowym działu...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?