Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

 
Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

Zgrany zespół bezkonfliktowo współpracujących specjalistów to marzenie każdego managera. Krnąbrny pracownik, który podważa każdą decyzję, stanowi duży problem nie tylko dla szefa. Jak sobie poradzić z aroganckim podwładnym?

 

Aroganckie zachowanie pracownika

 

Już na wstępie warto podkreślić, że krytyczne opinie pracowników wobec przełożonych nie są niczym złym. Liczy się to, jak zostają wyrażone. Osoba, która kulturalnie i bez agresji wskazuje jej zdaniem nietrafione decyzje, a dodatkowo podaje rzeczowe argumenty, nie powinna być traktowana jako arogancka czy konfliktowa.

Konstruktywna krytyka, także jeśli wyraża ją pracownik a nie szef, nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie. Wiele firm oddaje w ręce załogi spory zakres odpowiedzialności i oczekuje oddolnej inicjatywy i zaangażowania. Mniejsza kontrola i większa decyzyjność pozwalają odczuwać satysfakcję z pracy i odnaleźć w niej sens, są też bardzo motywujące.

Może się jednak zdarzyć, że krytyka absolutnie nie wynika z dobrej woli. Pracownik nie szanuje przełożonego, odnosi się do niego arogancko i niekulturalnie. Poddaje w wątpliwość każdą decyzję, opóźniając tym samym wykonywanie swoich zadań i pracę reszty zespołu. Jeśli niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego dezorganizuje działanie firmy i nic nie świadczy o tym, że zatrudniony zmieni swój stosunek do szefa, ten ma prawo rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia.

Bywa, że osoba, która podpisała bezterminową umowę o pracę, czuje się w zasadzie bezkarna. Choć jest to ostateczne rozwiązanie i decyzja przełożonego musi być uargumentowana, to prawo dopuszcza możliwość rozwiązania umowy z kimś, kto nie potrafi współpracować z innymi i tym samym zaburza życie społeczne.

 

Jak utemperować pracownika


Kłótliwy pracownik jest problematyczny i dla szefa, i dla reszty zespołu. Nikt nie lubi funkcjonować w napiętej atmosferze, a kiedy widmo kolejnej kłótni ciągle unosi się w biurze, trudno o pozytywne nastawienie do pracy.

Przełożony powinien zatem interweniować. Konfrontację z aroganckim pracownikiem znacznie ułatwi solidne przygotowanie się do rozmowy i zebranie dowodów winy. Spokój, opanowanie i siła argumentów – to wszystko jest niezwykle ważne, aby spotkanie nie skończyło się kolejną kłótnią. Warto podjąć próbę ustalenia, co jest podłożem ciągłych konfliktów. Być może pracownik nie odnajduje się w grupie, jego zachowania prowokują inni albo czuje się niedowartościowany i krytykując szefa, stara się podbudować niskie poczucie własnej wartości. Prawdopodobnych przyczyn jest bardzo dużo. Dobrze je poznać, choć oczywiście pracownik zawsze powinien być profesjonalny i nie może nie panować nad emocjami. Niezależnie od tego, w czym znajduje się ich przyczyna.

W rozmowie powinny paść konkretne argumenty. Arogancki podwładny musi wiedzieć, jak jego zachowanie wpływa na działalność firmy. Ważne, aby uświadomił sobie powagę sytuacji, zrozumiał, że jego postawa jest nieakceptowalna i jeśli nic się nie zmieni, szef ma prawo wyciągnąć konsekwencje, włącznie z wypowiedzeniem umowy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.