Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

 
Niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego - jak sobie radzić z krnąbrnym pracownikiem

Zgrany zespół bezkonfliktowo współpracujących specjalistów to marzenie każdego managera. Krnąbrny pracownik, który podważa każdą decyzję, stanowi duży problem nie tylko dla szefa. Jak sobie poradzić z aroganckim podwładnym?

 

Aroganckie zachowanie pracownika

 

Już na wstępie warto podkreślić, że krytyczne opinie pracowników wobec przełożonych nie są niczym złym. Liczy się to, jak zostają wyrażone. Osoba, która kulturalnie i bez agresji wskazuje jej zdaniem nietrafione decyzje, a dodatkowo podaje rzeczowe argumenty, nie powinna być traktowana jako arogancka czy konfliktowa.

Konstruktywna krytyka, także jeśli wyraża ją pracownik a nie szef, nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie. Wiele firm oddaje w ręce załogi spory zakres odpowiedzialności i oczekuje oddolnej inicjatywy i zaangażowania. Mniejsza kontrola i większa decyzyjność pozwalają odczuwać satysfakcję z pracy i odnaleźć w niej sens, są też bardzo motywujące.

Może się jednak zdarzyć, że krytyka absolutnie nie wynika z dobrej woli. Pracownik nie szanuje przełożonego, odnosi się do niego arogancko i niekulturalnie. Poddaje w wątpliwość każdą decyzję, opóźniając tym samym wykonywanie swoich zadań i pracę reszty zespołu. Jeśli niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego dezorganizuje działanie firmy i nic nie świadczy o tym, że zatrudniony zmieni swój stosunek do szefa, ten ma prawo rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia.

Bywa, że osoba, która podpisała bezterminową umowę o pracę, czuje się w zasadzie bezkarna. Choć jest to ostateczne rozwiązanie i decyzja przełożonego musi być uargumentowana, to prawo dopuszcza możliwość rozwiązania umowy z kimś, kto nie potrafi współpracować z innymi i tym samym zaburza życie społeczne.

 

Jak utemperować pracownika


Kłótliwy pracownik jest problematyczny i dla szefa, i dla reszty zespołu. Nikt nie lubi funkcjonować w napiętej atmosferze, a kiedy widmo kolejnej kłótni ciągle unosi się w biurze, trudno o pozytywne nastawienie do pracy.

Przełożony powinien zatem interweniować. Konfrontację z aroganckim pracownikiem znacznie ułatwi solidne przygotowanie się do rozmowy i zebranie dowodów winy. Spokój, opanowanie i siła argumentów – to wszystko jest niezwykle ważne, aby spotkanie nie skończyło się kolejną kłótnią. Warto podjąć próbę ustalenia, co jest podłożem ciągłych konfliktów. Być może pracownik nie odnajduje się w grupie, jego zachowania prowokują inni albo czuje się niedowartościowany i krytykując szefa, stara się podbudować niskie poczucie własnej wartości. Prawdopodobnych przyczyn jest bardzo dużo. Dobrze je poznać, choć oczywiście pracownik zawsze powinien być profesjonalny i nie może nie panować nad emocjami. Niezależnie od tego, w czym znajduje się ich przyczyna.

W rozmowie powinny paść konkretne argumenty. Arogancki podwładny musi wiedzieć, jak jego zachowanie wpływa na działalność firmy. Ważne, aby uświadomił sobie powagę sytuacji, zrozumiał, że jego postawa jest nieakceptowalna i jeśli nic się nie zmieni, szef ma prawo wyciągnąć konsekwencje, włącznie z wypowiedzeniem umowy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji Lekarzy

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    12 godz.
    Twoją rolą będzie: aktywne pozyskiwanie kontaktów do lekarzy, lekarzy stomatologów w celu nawiązania z nimi współpracy i budowania długofalowych relacji, monitorowanie i koordynacja projektów rekrutacyjnych we współpracy z Centrami Medycznymi, przygotowywanie i publikacja ogłoszeń...
  • MONNARI TRADE S.A.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Salon Monnari Praca od zaraz Praca dla osób z doświadczeniem i bez doświadczenia
  • Główny księgowy / Główna księgowa

    MENTE BUSINESS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Kraków, Śródmieście    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   9 500 - 12 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    przeprowadzenie diagnozy potrzeb Klienta w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania; podatkowy audyt działalności Klienta; audyt procesów kadrowych i płacowych Klienta; audyt całości procesów finansowych u Klienta; opracowanie najwyższej jakości...
  • Technik Elektroradiologii

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, Al. Piłsudskiego 87    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    12 godz.
    Oczekiwania: wykształcenie min. średnie, ukończone policealne studium zawodowe lub technikum - preferowane wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; doświadczenie w wykonywaniu badań diagnostycznych: audiometria, spirometria, EKG; dobra znajomość obsługi...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.