Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

 
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Turystyka motywacyjna to fundowane przez pracodawców wyjazdy dla pracowników i partnerów biznesowych. Jest to narzędzie motywacyjne stanowiące jednocześnie nagrodę i zachętę do dalszej pracy na rzecz danej firmy. Dlaczego motywacja pracowników jest tak ważna? Sprawdź, na czym polegają wyjazdy motywacyjne i przekonaj się, jakie zalety ma impreza w pracy.

 

Spis treści

Impreza motywacyjna – czym jest?


Impreza motywacyjna (z ang. incentive travel) to zorganizowana i opłacona przez pracodawcę impreza, np. podróż motywacyjna. Przeznaczona jest dla pracowników firmy, jej partnerów biznesowych albo klientów – stanowi nagrodę za zrealizowanie określonych zadań, może też być zachętą do osiągania wyników w przyszłości.


Celem imprezy motywacyjnej jest zwiększenie lojalności klientów i motywacja pracowników. Jako narzędzie w zarządzaniu organizacją ma ona pozytywnie wpływać na zachowania jednostki, sprzyjając kluczowym celom organizacji. Jest to możliwe dzięki założeniu, że pieniądze nie są jedyną skuteczną metodą motywowania – równie istotną rolę odgrywają bonusy pozapłacowe, np. właśnie turystyka motywacyjna.


Impreza motywacyjna – gdzie i jak zorganizować?


W zakłądach pracy organizowane są imprezy integracyjne lub motywacyjne. Te pierwsze mają na celu zintegrowanie pracowników, czyli stworzenie warunków do lepszego poznania się członków grupy. Drugie planowane są po to, aby podwładnych wynagrodzić i zachęcić do efektywnej pracy na rzecz firmy.


Impreza motywacyjna pozwala odpocząć od środowiska pracy i codziennej rutyny związanej z obowiązkami zawodowymi. Miejsce wydarzenia często konsultowane jest z pracownikami – może to być lokalizacja w Polsce (np. gospodarstwo agroturystyczne, hotel w miejscowości turystycznej itp.) albo za granicą. Organizacja wyjazdu zależy od możliwości pracodawcy i jego zobowiązań, np. wobec klientów. Impreza może odbywać się w ciągu tygodnia lub w wybrany weekend.


Impreza motywacyjna to nagroda dla pracowników, jednak podstawowy cel wyjazdu to wciąż motywacja, dlatego w zależności od możliwości finansowych organizacji w trakcie wyjazdu można zaplanować, np. spotkanie z coachem. Taka konsultacja ułatwia ustalenie kluczowych celów na nadchodzące miesiące.


Impreza motywacyjna – czy trzeba wziąć dzień wolny?


Impreza w pracy to niefinansowy sposób motywowania pracowników. Ma zachęcać do większej wydajności i dalszej pracy na rzecz organizacji. Czas wyjazdu motywacyjnego może być rozliczany na zasadach uzgodnionych z pracodawcą. Jeśli jednak wycieczka pracownicza nie stanowi obowiązku służbowego, zgodnie z Kodeksem pracy czas pracy oraz obowiązki nie mają odniesienia do pobytu poza biurem czy zwyczajowymi godzinami pracy firmy.


Oznacza to, że impreza motywacyjna stanowi przywilej, a nie obowiązek pracownika. Gdy wyjazd odbywa się w czasie pracy (w dni robocze), pracodawca powinien stosować się do Kodeksu pracy, więc czas imprezy liczony jest do czasu pracy. Jeśli ma miejsce w czasie, gdy firma nie pracuje, Kp nie ma zastosowania, a pracownik nie musi brać w nim udziału.

 

Zalety imprez motywacyjnych

 

Impreza motywacyjna to popularne rozwiązanie stosowane głównie w zachodniej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Otwartość na zagraniczne techniki motywacyjne oraz obecność na rynku firm z kapitałem zagranicznym sprawia, że takie wyjazdy stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Ich założeniem jest nie tylko motywacja pracowników, ale również integracja oraz nagroda za efekty pracy.


Wyjazd zorganizowany przez pracodawcę stanowi bodziec do działania zespołu – jest to sposób na zacieśnienie albo podtrzymanie więzi na linii pracodawca-pracownik, a niekiedy także firma-klient. Impreza organizowana dla pracowników umożliwia wynagrodzenie ich za działania służące rozwojowi firmy, natomiast dla partnerów biznesowych – zwiększa lojalność i poprawia wizerunek organizacji.


Podstawowe zalety, jakie ma impreza motywacyjna to:

 

  • nagroda za działanie na rzecz firmy;
  • zwiększenie lojalności pracowników (mniejsza rotacja) i klientów;
  • większa motywacja do działania i efektywność pracy;
  • sposób na zintegrowanie pracowników;
  • poprawa wizerunku pracodawcy (np. po fuzji czy restrukturyzacji) i wzmocnienie więzi z pracownikami.
Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Starszy Specjalista / Starsza Specjalistka ds. Analityki

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowywanie i walidacja chromatograficznych metod analitycznych (LC) połączonych z tandemową spektrometrią mas (MS/MS) - analizy ilościowe; Wykonywanie i nadzorowanie badań analitycznych LC-MS/MS; Prowadzenie bieżących zapisów z badań zgodnie z zasadami...
  • Silva Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Kierowca C+E

    Silva Sp. z o.o.   Bielice (pow. nowomiejski, gm. Biskupiec)    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Możliwość podjęcia pracy w jednym z systemów: Krótkie trasy do 200 km w jedną stronę (codzienny powrót do domu, system 2-zmianowy, uprawnienia na HDS) Realizacja zleceń transportowych na terenie całej Polski (weekendy w domu)
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Brukarz / Pracownik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.