Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

 
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Turystyka motywacyjna to fundowane przez pracodawców wyjazdy dla pracowników i partnerów biznesowych. Jest to narzędzie motywacyjne stanowiące jednocześnie nagrodę i zachętę do dalszej pracy na rzecz danej firmy. Dlaczego motywacja pracowników jest tak ważna? Sprawdź, na czym polegają wyjazdy motywacyjne i przekonaj się, jakie zalety ma impreza w pracy.

 

Spis treści

Impreza motywacyjna – czym jest?


Impreza motywacyjna (z ang. incentive travel) to zorganizowana i opłacona przez pracodawcę impreza, np. podróż motywacyjna. Przeznaczona jest dla pracowników firmy, jej partnerów biznesowych albo klientów – stanowi nagrodę za zrealizowanie określonych zadań, może też być zachętą do osiągania wyników w przyszłości.


Celem imprezy motywacyjnej jest zwiększenie lojalności klientów i motywacja pracowników. Jako narzędzie w zarządzaniu organizacją ma ona pozytywnie wpływać na zachowania jednostki, sprzyjając kluczowym celom organizacji. Jest to możliwe dzięki założeniu, że pieniądze nie są jedyną skuteczną metodą motywowania – równie istotną rolę odgrywają bonusy pozapłacowe, np. właśnie turystyka motywacyjna.


Impreza motywacyjna – gdzie i jak zorganizować?


W zakłądach pracy organizowane są imprezy integracyjne lub motywacyjne. Te pierwsze mają na celu zintegrowanie pracowników, czyli stworzenie warunków do lepszego poznania się członków grupy. Drugie planowane są po to, aby podwładnych wynagrodzić i zachęcić do efektywnej pracy na rzecz firmy.


Impreza motywacyjna pozwala odpocząć od środowiska pracy i codziennej rutyny związanej z obowiązkami zawodowymi. Miejsce wydarzenia często konsultowane jest z pracownikami – może to być lokalizacja w Polsce (np. gospodarstwo agroturystyczne, hotel w miejscowości turystycznej itp.) albo za granicą. Organizacja wyjazdu zależy od możliwości pracodawcy i jego zobowiązań, np. wobec klientów. Impreza może odbywać się w ciągu tygodnia lub w wybrany weekend.


Impreza motywacyjna to nagroda dla pracowników, jednak podstawowy cel wyjazdu to wciąż motywacja, dlatego w zależności od możliwości finansowych organizacji w trakcie wyjazdu można zaplanować, np. spotkanie z coachem. Taka konsultacja ułatwia ustalenie kluczowych celów na nadchodzące miesiące.


Impreza motywacyjna – czy trzeba wziąć dzień wolny?


Impreza w pracy to niefinansowy sposób motywowania pracowników. Ma zachęcać do większej wydajności i dalszej pracy na rzecz organizacji. Czas wyjazdu motywacyjnego może być rozliczany na zasadach uzgodnionych z pracodawcą. Jeśli jednak wycieczka pracownicza nie stanowi obowiązku służbowego, zgodnie z Kodeksem pracy czas pracy oraz obowiązki nie mają odniesienia do pobytu poza biurem czy zwyczajowymi godzinami pracy firmy.


Oznacza to, że impreza motywacyjna stanowi przywilej, a nie obowiązek pracownika. Gdy wyjazd odbywa się w czasie pracy (w dni robocze), pracodawca powinien stosować się do Kodeksu pracy, więc czas imprezy liczony jest do czasu pracy. Jeśli ma miejsce w czasie, gdy firma nie pracuje, Kp nie ma zastosowania, a pracownik nie musi brać w nim udziału.

 

Zalety imprez motywacyjnych

 

Impreza motywacyjna to popularne rozwiązanie stosowane głównie w zachodniej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Otwartość na zagraniczne techniki motywacyjne oraz obecność na rynku firm z kapitałem zagranicznym sprawia, że takie wyjazdy stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Ich założeniem jest nie tylko motywacja pracowników, ale również integracja oraz nagroda za efekty pracy.


Wyjazd zorganizowany przez pracodawcę stanowi bodziec do działania zespołu – jest to sposób na zacieśnienie albo podtrzymanie więzi na linii pracodawca-pracownik, a niekiedy także firma-klient. Impreza organizowana dla pracowników umożliwia wynagrodzenie ich za działania służące rozwojowi firmy, natomiast dla partnerów biznesowych – zwiększa lojalność i poprawia wizerunek organizacji.


Podstawowe zalety, jakie ma impreza motywacyjna to:

 

  • nagroda za działanie na rzecz firmy;
  • zwiększenie lojalności pracowników (mniejsza rotacja) i klientów;
  • większa motywacja do działania i efektywność pracy;
  • sposób na zintegrowanie pracowników;
  • poprawa wizerunku pracodawcy (np. po fuzji czy restrukturyzacji) i wzmocnienie więzi z pracownikami.
Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Lekarz Stomatolog (Ortodonta)

    LUX MED Sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z ortodoncji lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie ortodoncji, ukończony kurs ochrony radiologicznej, empatia – Ty...
  • Referent ds. kadr i płac

    Wendre Poland Sp. z o.o.   Kostrzyn nad Odrą    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków realizacja procesów zatrudniania i zwalniania pracowników z uwzględnieniem bieżących przepisów prawa oraz regulacji wewnętrznych; Kompleksowe prowadzenie dokumentacji kadrowej i obsługa pracowników w zakresie bieżących spraw kadrowo-płacowych; sporządzanie...
  • Pielęgniarz (Środowiskowo-Rodzinny) / Pielęgniarka (Środowiskowo-Rodzinna

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Myśliborska 95    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne wraz z ukończonym kursem środowiskowo-rodzinnym - preferowane ukończone studia magisterskie z zakresu pielęgniarstwa; aktualne prawo wykonywania zawodu; ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, wykonywania...
  • Konsultant / Konsultantka ds. e-commerce

    Balneo   Sokołów (pow. pruszkowski, gm. Michałowice), k/Pruszkowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa klientów detalicznych i dropshipping poprzez komunikację telefoniczną oraz emailową z zastosowaniem wysokiej jakości standardów. Doradztwo w doborze asortymentu łazienkowego oraz pomoc w kreowaniu wnętrz. Zarządzanie zamówieniami i dokumentacją za pomocą systemu Baselinker....
  • Specjalista ds. wsparcia klienta w branży automotive

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Bieżąca i profesjonalna obsługa klienta przez telefon, czat i e-mail. Dokumentowanie interakcji z klientem, podjętych działań oraz dalszych kroków w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy na temat produktów, usług i...
  • Specjalista ds. obsługi klienta z branży motoryzacyjnej z j. niemieckim

    Concentrix   Katowice    praca zdalna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   7 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Szybka i profesjonalna odpowiedź na zapytania klientów przez telefon, czat i e-mail. Dokumentowanie interakcji z klientami w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu poprawy jakości obsługi klienta. Aktualizacja wiedzy o produktach, usługach oraz procedurach firmy. Zachowanie entuzjazmu i...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?