Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Eksperci HR – rozmowa o modelu kompetencyjnym w procesach rekrutacyjnych

Eksperci HR – rozmowa o modelu kompetencyjnym w procesach rekrutacyjnych

 
Eksperci HR – rozmowa o modelu kompetencyjnym w procesach rekrutacyjnych

Na temat modelu kompetencyjnego w procesach rekrutacyjnych rozmawiamy z Karoliną Gomołą-Szulc, Senior HR Specialist w ING Tech Poland.

 

Praca.pl: Proszę w kilku słowach opisać, co oznacza rekrutacja oparta na kompetencjach?


Karolina Gomoła-Szulc: Rekrutacja oparta na kompetencjach to sposób wyłowienia, a następnie zatrudnienie najbardziej dopasowanego do naszej organizacji kandydata – nie tylko pod względem wymagań merytorycznych, ale także pod względem zachowań i wartości, które reprezentuje firma.


Podczas takiej rekrutacji, oprócz weryfikacji doświadczenia kandydata zawartego w CV, potwierdzamy, że rzeczywiście posiada on kompetencje, na których nam zależy. Stąd też posługujemy się dodatkowymi narzędziami, aby pogłębić wywiad z kandydatem. W takiej sytuacji wywiad biograficzny jest niewystarczający.


Praca.pl: Jakie są plusy opierania rekrutacji na takim modelu?


Karolina Gomoła-Szulc: Doświadczeni rekruterzy używają kombinacji technik prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, aby mieć pewność, że wybiorą najlepszego kandydata na dane stanowisko. Jest to trudne zadanie, ale na pewno warto w nie zainwestować – przede wszystkim czas. Nasza decyzja pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pamiętajmy, że rotacja pracowników może wynikać z błędnych decyzji o zatrudnieniu. Zdarza się, że przyjmiemy do pracy osobę, która „najbardziej nam się podobała”. Ufamy naszemu instynktowi, przeczuciu. Wykorzystując różne techniki, w tym rekrutację opartą na kompetencjach, możemy:

 

  • uniknąć decyzji o zatrudnieniu, która będzie kosztować organizację więcej niż wynik finansowy


Każda rekrutacja wiąże się z kosztami. Jednak zatrudnienie nieodpowiedniego pracownika może spowodować również spadek wydajności pracy, może wywrzeć złe wrażenie na naszych klientach i na obecnych pracownikach. Rekrutacja oparta na kompetencjach jest więc metodą zapobiegawczą, która pomaga upewnić się, że zatrudniamy osoby odpowiednie dla firmy.

 

  • dowiedzieć się o kandydacie tego, na czym nam zależy


Analizując CV kandydata, zyskujemy dobre wyobrażenie o jego twardych umiejętnościach i wykształceniu. Co jednak z umiejętnościami miękkimi, takimi jak: zdolność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, rozwijania się i uczenia się na błędach? Rekrutacja oparta na kompetencjach pozwala nam poznać tok myślenia kandydata, jego motywacje, tendencje i preferencje. Poznajemy człowieka i cały wachlarz jego kompetencji.

 

  • przewidzieć przyszłe zachowania


Poznanie przeszłych zachowań jest sprawdzoną techniką stosowaną do dokładniejszego określenia przyszłych wyników lub sukcesu danej osoby. Nasze pytania zmuszają kandydata do opisania faktycznych zachowań z przeszłości w pracy, co z kolei pomaga przewidzieć ich przyszłe zachowania. Tradycyjne pytania, takie jak „jakie są twoje mocne i słabe strony?” i „jak określasz sukces?” są bardzo ogólne i otrzymujemy proste odpowiedzi. Zaś odpowiedzi na szczegółowe pytania dadzą nam mocniejsze porównania między kandydatami, będziemy wiedzieli o nich więcej, nasze decyzje będą oparte na faktach, nie na przypuszczeniach.

  • uniknąć podjęcia decyzji wyłącznie na podstawie przeczucia


Wspomniałam już wcześniej, że kierowanie się instynktem czy przeczuciami w procesie rekrutacji jest ważne, ale niewystarczające, i nie powinno być jedynym powodem wyboru kandydata. Wielu kandydatów świetnie się prezentuje, zachowuje się bardzo profesjonalnie podczas spotkania, ale jeśli zagłębimy się w ich doświadczenia, możemy odkryć na przykład, że mieli ciągłe tarcia z poprzednimi współpracownikami lub klientami, czy że nie potrafią rozwiązywać problemów. Odpowiednie pytania pomogą nam odkryć wzorce zachowań, które przyczynią się do zatrudnienia najlepszego kandydata.

 

Praca.pl: Czy model kompetencyjny nadaje się do zastosowania w każdym przypadku? Jakie są Pani wnioski na bazie doświadczeń?


Karolina Gomoła-Szulc: Rekrutacja oparta na kompetencjach wymaga przygotowania się, omówienia stanowiska, na które poszukujemy idealnego kandydata, wyboru kompetencji, które będziemy badać podczas spotkania, stworzenia scenariusza rozmowy oraz przygotowania odpowiednich pytań pozwalających nam zgłębić kluczowe dla nas kompetencje.
W idealnym świecie warto byłoby przeprowadzać taką rekrutację na większość stanowisk – od średniego szczebla wzwyż. Wiemy jednak, że nie jest to możliwe. W przypadku ról strategicznych, managerskich, eksperckich czy specjalistycznych uważam, że jest ona niezbędna.


W przypadku stanowisk wysoko wolumenowych, gdy poszukujemy pracowników niewykwalifikowanych i średnio wykwalifikowanych, tradycyjne narzędzia rekrutacji powinny wystarczyć.  


Praca.pl: Czy do każdej rekrutacji możemy stosować ten sam wzór modelu? Jak to wygląda w rzeczywistości?


Karolina Gomoła-Szulc: Każda organizacja ma swój własny zestaw wartości, zachowań oraz swój unikalny wzór potrzebnych kompetencji na danym stanowisku, by mogła sprawnie funkcjonować i realizować swoje cele. Nie ma jednego idealnego schematu kompetencji, który pasowałby wszędzie, co jest zupełnie naturalne.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista / Młodsza specjalistka ds. wsparcia sprzedaży z językiem niemieckim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, Blisko "METRO STOKŁOSY"    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 7 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa zamówień; Przygotowywanie ofert handlowych; Aktualizowanie bazy klientów oraz pozyskiwanie nowych kontaktów; Realizacja planów sprzedażowych;
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Księgowy / Księgowa

    AGICO Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki ewidencja księgowa faktur zakupu, JPK; prowadzenie ewidencji środków trwałych; ewidencja rozliczeń międzyokresowych i rezerw; sporządzenie sprawozdań finansowych (bilans-rachunek zysków i strat ) rozliczenie podatkowych CIT, VAT; uzgadnianie sald rozrachunków z kontrahentami...
  • Krawiec / Krawcowa

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Świdnica    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? usługi krawieckie dla klientów sklepu; szycie wzorników przeznaczonych na ekspozycję sklepu; szycie dekoracji stołowych i okiennych; fachowe doradztwo.
  • Developer

    Rotenso - Grupa Thermosilesia   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań komputerowych; weryfikację i naprawę błędów w integracjach komputerowych; analizowanie wymagań biznesowych, opracowanie technicznych rozwiązań; testowanie, debugowanie, poprawianie błędów w oprogramowaniu;...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.