Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

 
Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

W twoim dziale, biurko obok siedzi wredna koleżanka z pracy, która kocha firmowe intrygi i chętnie przekazuje zasłyszane plotki prosto do szefa? A może dzielisz pokój z dociekliwym kolegą, liczącym na to, że powinie ci się noga? Obgadywanie za plecami czy też donoszenie w pracy potrafią w mgnieniu oka zniszczyć zespół, a funkcjonowanie w takiej atmosferze jest bardzo trudne.

 

Donosicielstwo w pracy - niemile widziane

 

Donosicielstwo jest niemile widziane i chyba nikt nie powie, że lubi przebywać z osobami, które skarżą. Choć wydaje się to dziecinnym zachowaniem, dość często także dorośli zamiast rozmowy twarzą w twarz, wybierają pójście na skargę. Dlaczego? Zazwyczaj dla osiągnięcia własnych korzyści. Donosiciel liczy na przychylność przełożonego, chce być uważany za lepszego pracownika i takiego, któremu zależy na przyszłości firmy. Oczerniając innych, chce stworzyć iluzję, że jest od nich lepszy. Dlatego donosy bardzo często nie są do końca zgodne z prawdą. Ich źródłem mogą być plotki, zasłyszane niepełne informacje czy niedopowiedzenia.

 

Warto jednak wspomnieć, że bywają sytuację, w których osoba mająca dobre zamiary zyskuje wśród zespołu tytuł "donosiciel w pracy". Nie zawsze jednak nim jest. Zgłoszenie szefowi nieprawidłowości zawczasu często pozwala przeanalizować przyczynę błędów i odnaleźć lepsze rozwiązania. Załóżmy, że nad projektem pracują wspólnie 4 osoby, które nie angażują się w równym stopniu. Jedna z nich co dzień się spóźnia, czas w pracy poświęca na przeglądanie portali społecznościowych i angażuje się w minimalnie. Czy zgłoszenie jej zachowania będzie donosem? A może próbą uratowania projektu, kiedy zespół goni deadline?

 

Wszystko zależy od intencji. Jeśli niesubordynowany pracownik zdaje sobie sprawę, że działa na niekorzyść zespołu, pozostałe osoby próbowały się z nim porozumieć, jednak efekt rozmów był żaden, jedyną opcją, aby wykonać zespołową pracę w terminie będzie zgłoszenie sprawy do przełożonego. Czy to także tak zwane „kablowanie” w pracy? Raczej trudno tutaj mówić o donosie. Pracownik, który zdecyduje się na przedstawienie sytuacji całego zespołu szefowi raczej nie zasługuje na łatkę „donosiciela”.

 

Donoszenie w pracy a motywacja do pracy

 

O ile jasne relacje między szefem a personelem, atmosfera pozbawiona niedomówień i wspólny cel są motywujące, o tyle intrygi w pracy i donosicielstwo po prostu niszczą. Jeśli przełożony akceptuje takie zachowanie i co więcej na podstawie skarg jednej osoby, ocenia cały zespół, tak naprawdę działa na własną niekorzyść.

 

Wśród niedomówień i strachu, że najdrobniejsze potknięcie może być przyczyną nieprzyjemności, ludzie nie dają z siebie 100%. Atmosfera w miejscu pracy jest ogromnie ważnym czynnikiem motywującym. Kiedy nie ma się wsparcia ani we współpracownikach, ani w przełożonym, trudniej wyjść z inicjatywą usprawnienia jakichś procedur, czy zrobienia czegoś więcej niż przewiduje norma.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Szczecinek    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Doradca klienta z językiem polskim

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szybka i profesjonalna obsługa zapytań klientów (telefon, czat, email). Dokładne dokumentowanie interakcji oraz działań w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy o produktach, usługach i procedurach firmy. Efektywne...
  • Specjalista / Specjalistka Rekrutacji Fabrycznych

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Sprawdź mieszankę zadań, które czekają na Ciebie w nowej pracy. Będzie słodko! Realizacja procesów rekrutacyjnych pracowników bezpośrednio i pośrednio produkcyjnych​ Koordynacja procesów rekrutacji wewnętrznych; Organizacja programów, praktyk i staży w obszarze fabrycznym;...
  • Specjalista ds. Formulacji

    Celon Pharma S.A.   Kazuń Nowy, ul. Marymoncka 15    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Opis stanowiska Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych związanych z projektowaniem i rozwojem postaci leków pozajelitowych, w tym: Przeglądanie literatury fachowej, Projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów laboratoryjnych, Analizowanie danych, Przygotowywanie raportów; Udział w spotkaniach...
  • Projektant w branży drogowej

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 12 000 zł brutto/mies.
    12 godz.
    Zakres obowiązków: weryfikacja, analizy i opiniowanie opracowań przedprojektowych i projektowych przygotowywanych przez zewnętrznych wykonawców, w tym w ramach prac zespołów opiniowania projektów inwestycyjnych (ZOPI), wskazywanie docelowych wymagań w zakresie parametrów technicznych...

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.