Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
5 praktyk dobrego szefa

5 praktyk dobrego szefa

 
5 praktyk dobrego szefa

Nie każdy specjalista w swojej dziedzinie jest zarazem dobrym szefem. Jest tak, ponieważ wiele osób na kierowniczych stanowiskach po prostu nigdy nie uczyło się zarządzania zespołem. W efekcie nawet w grupie, której przewodzi najbardziej kompetentna osoba, mogą pojawiać się niepotrzebne problemy personalne i organizacyjne negatywnie wpływające na realizację zadań, hamujące postęp pracy. A zatem – jak być dobrym szefem? Oto kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać.   

 

Spis treści

Poznaj pracowników

 

Nie będziesz skutecznym managerem, jeśli traktujesz ludzi przedmiotowo, niczym maszyny do wykonywania poleceń. Dobry szef to taki, który zna swoich podwładnych. Wie, jakie są ich mocne i słabe strony, możliwości i ambicje. Dzięki temu jest w stanie przydzielać zadania tak, iż są one realizowane w sposób najlepszy z możliwych. Dzięki indywidualnemu podejściu w czasie przyznawania obowiązków także sami pracownicy są bardziej zadowoleni, mniej zestresowani i mają poczucie, że przełożony o nich dba.

 

Co więcej, poznanie pracowników pozwala stworzyć dobre relacje w pracy, które będą procentować. Poczucie, że się jest w jednej drużynie i walczy o wspólny cel – to ważny motywator, który przekłada się zarówno na skuteczność realizacji projektów, jak i przywiązanie pracowników do firmy. 

 

Nie zapominaj też, że w pracy spędzamy dużą część naszego życia. Warto więc zadbać o nieco bardziej osobiste stosunki, przyjazną atmosferę, dzięki której wszyscy będą czuć się lepiej.

 

Słuchaj swoich pracowników

 

Wielu managerów jest przekonanych, że do nich należy wydawanie poleceń, a do pracowników ślepe podążanie za wytycznymi – i na tym koniec. Tymczasem aktywne słuchanie to niezwykle istotna cecha szefa zespołu! Przełożony oczywiście powinien cieszyć się autorytetem, niemniej musi umieć również przyjmować uwagi i sugestie. Dzięki temu zyskuje pełniejszy ogląd sytuacji, a także daje znać podwładnym, że ich zdanie również się liczy. 

 

A zatem – nie zawsze musisz zgadzać się z pracownikami, jednak zachęcaj ich do dzielenia się sugestiami i uwagami. 

 

Pamiętaj o zaufanie wobec pracowników

 

Zaufanie jest podstawą współdziałania. Doskonale wiedzą o tym trenerzy sportowi i budowanie zaufania w firmie powinno być także jednym z głównych celów dobrego managera. Nie zawsze jest ono łatwe do zrealizowania, co wie chyba każdy młody szef wśród starszych pracowników.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że budowanie zaufania to długotrwały proces. Dla podwładnych nie liczą się puste deklaracje, ale Twoje działania i podejmowane decyzje. Pokazuj, że chronisz zespół, masz na uwadze nie tylko realizację planów i zyski firmy, ale także dobro pracowników, chcesz budować długotrwałe relacje, zależy Ci na zgranym zespole współdziałającym przez lata. Pomoże Ci wspomniane wyżej indywidualne podejście, poznanie pracowników, a także komunikacja z nimi oparta na wzajemnym szacunku i szczerości.

 

Co więcej, żeby podwładni mogli Ci zaufać – Ty także musisz zaufać im! Dlatego mikrozarządzanie, czyli bardzo ścisła kontrola pracy tak często ponosi klęskę. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie swobody pracownikom i jednocześnie stworzenie takich warunków w pracy oraz relacji w zespole, by podwładni sami mieli duże poczucie odpowiedzialności za pracę, starali się wykonywać ją jak najlepiej. 

 

Traktuj wszystkich jednakowo

 

Pracownicy są bardzo wyczuleni na wszelkie niesprawiedliwe traktowanie. Oczywiście dyskryminacja w jakiejkolwiek formie i z jakiegokolwiek powodu (płci, obywatelstwa, religii itp.) jest niezgodna z prawem i nie wchodzi w grę. Zdarza się jednak, że szef wybiera sobie faworyta, który cieszy się specjalnymi przywilejami – np. zostają mu przydzielane nieco mniej obciążające zadania, często może wychodzić wcześniej z pracy czy uchodzą mu na sucho spóźnienia, za które inni podwładni są upominani. 

 

Takie nierówne traktowanie powoduje, że pracownicy są niezadowoleni, tracą zaufanie do szefa i firmy. Mają mniejszą motywację do pracy, a wielu z nich zaczyna rozglądać się za nową pracą, w której będą doceniani. Jeśli więc chcesz stworzyć zgrany zespół, zwróć uwagę na to, czy Twoje osobiste sympatie bądź antypatie nie przekładają się na to, jak traktujesz podwładnych na polu zawodowym. 

 

Rozwiązuj problemy od razu

 

Wielu managerów ma tendencję do odkładania trudnych spraw na później, z nadzieją, że same jakoś się rozwiążą. W efekcie zapomniane problemy mogą się kumulować i doprowadzić do katastrofy.

 

Radzenie sobie z trudnymi kwestiami natychmiast jest szczególnie istotne w zarządzaniu ludźmi. Zła atmosfera w pracy bez wątpienia wpływa na to, jak realizowane są zadania, ale też ogólnie obniża morale w całej grupie. A zatem jeśli dostrzegasz konflikt pomiędzy pracownikami, postaraj się rozwiązać sprawę najszybciej, jak to możliwe. Możesz na przykład postawić się w charakterze mediatora, zaprosić skłócone strony na wspólną rozmowę bądź przeprowadzić mediację indywidualnie, poprosić o pomoc dział HR, zaprosić coacha itp., w zależności od potrzeb wynikających z danej sytuacji.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator maszyn produkcyjnych

    Promotorzy Trading Sp. z o.o. sp.k.   Warszawa, Białołęka, ul. Marywilska 34    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Obsługa zaawansowanych technologicznie maszyn pakujących i produkcyjnych. Regulacja parametrów maszyn zgodnie z wymaganiami produkcji. Przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji maszyn. Monitorowanie procesów produkcji i kontrola jakości wyrobów gotowych. Dbanie o...
  • Monter stelaży fotowoltaicznych

    STRABAG BMTI Sp. z o.o.   Pruszków    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: montaż kompozytowych stelaży fotowoltaicznych; wsparcie monterów PV; dbanie o bezpieczeństwo i prawidłową organizację pracy;
  • Specjalista ds. obsługi klienta z językiem fińskim

    Concentrix   Katowice    praca zdalna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Odpowiadanie na zapytania klientów przez telefon, czat i e-mail. Prowadzenie przejrzystej i dokładnej dokumentacji interakcji z klientami. Współpraca z zespołem w celu poprawy ogólnej obsługi klienta. Wykazywanie się profesjonalizmem i entuzjazmem w każdej interakcji z klientem....
  • Technik Dentystyczny - Ceramika

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie wykonywanie: wysoko estetycznych prac w odcinku przednim, prac na implantach i licówek, wax-upów oraz prac w kompozcie.
  • Asystent Stomatologiczny / Asystentka Stomatologiczna

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Główne zadania: czynne asystowanie przy zabiegach stomatologicznych, przygotowywanie gabinetu do pracy z Pacjentem, prowadzenie dokumentacji medycznej, przygotowanie i sterylizacja narzędzi. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie mi. średnie kierunkowe, dyplom potwierdzający uzyskanie...
  • Koordynator Biura

    Grupa Mieszko   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Co będzie należało do Twoich zadań? Koordynowanie codziennego funkcjonowania biura – od obsługi gości i spotkań po nadzór nad zaopatrzeniem i współpracę z dostawcami. Organizacja i kontrola obiegu korespondencji, w tym sortowanie dokumentów, ewidencja faktur i ich dystrybucja....

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.