Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Mail z CV – jaka powinna być jego treść?

Partner branży

Inplag Sp. z o. o.

Mail z CV – jaka powinna być jego treść?

 
Mail z CV – jaka powinna być jego treść?

Za Tobą godziny spędzone nad perfekcyjnym życiorysem. Twój dokument mógłby być dla innych wzorem profesjonalnego CV. Jest dopracowany w każdym szczególe – od czcionki, do wykadrowanego zdjęcia… Warto, aby Twoja aplikacja od początku do końca wyglądała profesjonalnie. Wiele osób zapomina o tym, że warto zadbać także o e-mail, który przesyłamy do rekrutera. Oryginalna treść wiadomości z CV może dać nam przewagę nad tymi kandydatami, którzy przesyłają utarte formułki, albo – co gorsze – pusty e-mail jedynie z załącznikiem.

Czytaj dalej i dowiedz się:

  • jak powinien brzmieć temat maila,
  • jak opisać załącznik w mailu z CV,
  • co zawrzeć w treści maila w sprawie pracy.

 

Temat maila z CV


Zacznijmy od tego, że kiedy aplikuje się do pracy przez portal rekrutacyjny, często można załączyć CV do gotowej już wiadomości. Wtedy zwykle temat jest już wpisany (bądź w ogóle nie ma możliwości jego edycji), mamy również propozycję treści maila o pracę. W takich przypadkach warto zmienić wiadomość, natomiast tematu nie trzeba edytować  – zawiera on niezbędne dla pracodawcy dane.

Jeśli wysyłamy CV bezpośrednio z naszej skrzynki e-mailowej, zadbajmy, aby temat wiadomości był rzeczowy i zwięzły. Często w ogłoszeniach o pracę jest zaznaczone, co należy umieścić w tytule – najczęściej chodzi o nazwę stanowiska pracy i numer referencyjny.

Jeśli nie podano wytycznych, kandydat ma większą dowolność. Pamiętaj jednak, że tutaj liczy się nie kreatywność, ale konkret. Najbezpieczniejszą opcją będzie podanie imienia i nazwisko oraz nazwy stanowiska. Możesz zatem wpisać:

Jan Kowalski, aplikacja na stanowisko starszego specjalisty IT
Alicja Bania, zgłoszenie na stanowisko sekretarki

 

Nazwa pliku z CV


W przypadku nazwy pliku z CV kandydaci wykazują się nie tyle dużą fantazją, co brakiem wiedzy, że nazwa PDF-a z życiorysem jest widoczna dla rekrutera i też ma znaczenie. Jakie nazwy są zdecydowanie złe?

CV_do_pracy_NOWE
CV-wersja8
CV2
AlicjaNowakpoprawioneCV

Jak opisać plik z życiorysem? Zdecydowanie wystarczy imię i nazwisko kandydata + CV:

Alina_Nowak_CV

Prawda, że wygląda o wiele lepiej niż poprzednie wersje? Można także dodać nazwę firmy, do jakiej się aplikuje. Pokaże to rekruterowi, że nie wysyłasz aplikacji masowo. Tutaj jednak należy być ostrożnym i kiedy zgłaszasz się do innych pracodawców, każdorazowo zmieniaj nazwę CV.

 

Treść maila z CV


Na koniec najważniejsza część wiadomości – treść maila z CV. Nie możesz zostawić tutaj pustego pola! Jak wyżej wspomniano, kiedy aplikujesz przez portal, treść maila często jest już gotowa. Możesz ją oczywiście wysłać w takiej formie, nie będzie to błąd, ale pamiętaj, że taki sam mail zapewne skonstruują dziesiątki innych kandydatów. Jak się wyróżnić? Postaw na oryginalność.

Treść maila o pracę może być przecież skróconą wersją listu motywacyjnego. Na wstępie zaznacz, na jakie stanowisko aplikujesz i w jakiej firmie oraz opcjonalnie, gdzie opublikowane było ogłoszenie. W rozwinięciu napisz krótkie informacje o sobie. Możesz podać kilka Twoich zawodowych atutów, które przekonają odbiorcę e-maila, o tym, że warto otworzyć Twoje CV. Kończąc treść wiadomości do pracodawcy,  napisz podziękowanie za poświęcony czas, wyraź chęć spotkania na rozmowie rekrutacyjnej i gotowość do odpowiedzi na ewentualne pytania.

E-mail powinien być napisany formalnym językiem. Nie zapominaj o zwrotach grzecznościowych, sprawdź poprawność tekstu.

Możesz zainspirować się jednym z poniższych wzorów e-maila z CV.
Krótsza wersja:

Dzień dobry,
w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę zamieszczone na stronie praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko sprzedawcy w firmie XYZ. W załączniku przesyłam moje CV. Będę wdzięczny za możliwość przedstawienia mojej kandydatury osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem/ Pozdrawiam,
Jan Kowalski

Rozbudowana wersja maila z CV:

Dzień dobry,

w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę zamieszczone na stronie praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta w firmie XYZ.

Mam 5-letnie doświadczenie w obsłudze klienta w branży kosmetycznej. Zawsze realizuję plany sprzedażowe i jestem nastawiony na budowanie długofalowych relacji z klientami.

Sprawdzam się w pracy zespołowej, jestem osobą komunikatywną, otwartą na rozwój i nastawioną na działanie. Znam realia pracy w branży. Szukam pracy, która pozwoli mi realizować się w sprzedaży w dużej sieci handlowej.

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas. Z przyjemnością przedstawię moją kandydaturę szerzej podczas spotkania rekrutacyjnego. Z chęcią odpowiem także na Państwa pytania.

Z poważaniem/ Pozdrawiam,
Jan Kowalski

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Inplag Sp. z o. o.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.