Formularz aplikacyjny – forma aplikacji?
Formularz aplikacyjny zaczyna, szczególnie w dużych koncernach, wypierać tradycyjne dokumenty w procesie rekrutacji. Dla osoby poszukującej pracy może wydawać się dodatkowym utrudnieniem, gdyż zamiast jednej wersji życiorysu, przesyłanej do wszystkich potencjalnych pracodawców, trzeba każdorazowo skupiać się nad formułowaniem treści.
Dlaczego formularz aplikacyjny do pracy zyskuje na popularności? Przede wszystkim chodzi o funkcjonalność. Duże przedsiębiorstwa (w szczególności międzynarodowe) zatrudniają wielu pracowników, często prowadząc rekrutację na kilka stanowisk równocześnie. Usystematyzowany sposób aplikowania pozwala im działać szybciej.
Liczba chętnych do pracy bywa imponująca. Formularze umożliwiają spojrzenie na wszystkich w bardziej obiektywny sposób. Przede wszystkim odpowiedni program komputerowy może dokonać wstępnej selekcji kandydatów i odrzucić tych, którzy nie spełniają warunków pracodawcy. Szata graficzna życiorysu we wszystkich przypadkach jest taka sama, więc cała uwaga rekrutującego skupia się na treści. Innym argumentem przemawiającym za formularzami jest konkretność pozyskanych informacji. Osoba analizująca kwestionariusze dowiaduje się dokładnie o tych cechach i umiejętnościach, jakich wymaga na dane stanowisko.
Czysty formularz CV narzuca wypełniającemu określoną kolejność, nie ma w nim miejsca na nieistotne z punktu widzenia pracodawcy informacje. Możemy też spotkać się z tym, że otrzymamy kwestionariusz aplikacyjny w języku obcym – dzięki temu rekruter może w praktyce sprawdzić umiejętności językowe kandydata.
Pusty formularz CV do wypełnienia
Jakimi zasadami należy się kierować przy wypełnianiu szablonu? Najważniejsze jest jego precyzyjne uzupełnienie i niepozostawianie pustych miejsc. Trzeba odpowiadać krótko i treściwie. Zazwyczaj na końcu formularz aplikacyjny ma miejsce na załączniki – CV, czasem też list motywacyjny albo referencje. Nie należy jednak dołączać dokumentów, o które nie zostaniemy poproszeni. No i oczywiście, tak jak w w tradycyjnym życiorysie, nie popełniajmy błędów ortograficznych czy literówek. W formularzu będą szczególnie widoczne.
Formularz aplikacyjny – wzór
Każda firma tworzy formularz dostosowany do własnych potrzeb. Ponieważ najczęściej jest to jeden szablon dla wszystkich stanowisk, pytania są dość uniwersalne i w większości odpowiedzi pokrywają się z zawartością tradycyjnego życiorysu. Dane osobowe i kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych – to znajdziemy we wszystkich formularzach. Bardzo często pojawiają się miejsca na opisanie swoich osiągnięć, umiejętności czy zainteresowań.
Formularz daje pracodawcy sposobność zdobycia szczegółowych informacji o kandydacie. Dlatego spotkać w nim można miejsce na wypunktowanie swoich mocnych i słabych stron, a także pytania o dyspozycyjność, oczekiwaną wysokość zarobków, powód ubiegania się o pracę.Pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej sprawie. Formularz to także kompendium wiedzy dla przyszłego pracownika. Patrząc na sposób jego skonstruowania, szczególnie na rodzaj i szczegółowość pytań, można dowiedzieć się wiele o firmie, cechach i umiejętnościach, które się w niej ceni oraz o wymaganiach stawianych kandydatom.