Praca.pl Poradniki Budownictwo
Inspektor dozoru technicznego – idealna praca dla inżyniera

Inspektor dozoru technicznego – idealna praca dla inżyniera

 
Inspektor dozoru technicznego – idealna praca dla inżyniera

Duża różnorodność zadań, ciągłe podnoszenie kwalifikacji i bardzo dobre warunki zatrudnienia czynią ze stanowiska inspektora dozoru technicznego jedno z bardziej interesujących obszarów pracy dla inżyniera. Na czym polega ta praca i jakie są jej konkretne wymagania i zalety? O tym i o innych zagadnieniach rozmawiamy z Piotrem Główką – Dyrektorem Departamentu Kadr w UDT.

 

Spis treści

Co to jest dozór techniczny? Na czym polega?


Każde urządzenie (np. winda, kocioł, żuraw, zbiorniki czy rurociągi itd.), aby działało prawidłowo i bezawaryjnie, a praca przy nim lub z jego wykorzystaniem była bezpieczna, musi być bezpieczne. Nad tym, by faktycznie tak było, czuwają Inspektorzy Dozoru Technicznego.

To, które urządzenia podlegają dozorowi technicznemu i w jaki sposób ten dozór ma przebiegać, jest określone Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 roku o dozorze technicznym oraz szeregiem rozporządzeń, które dotyczą konkretnych grup urządzeń.

 

Dlaczego warto dołączyć do zespołu UDT?

 

Kluczowym słowem w naszej organizacji jest „bezpieczeństwo”. Odnosimy je wprost do naszych działań związanych z bezpieczną eksploatacją urządzeń technicznych, ale również staramy się przekładać je na warunki pracy i klimat organizacyjny panujący w UDT w myśl hasła „Wspieramy rozwój. Dbamy o bezpieczeństwo”. Mając świadomość dużej konkurencji na rynku pracy inżyniera, staramy się być jak najbardziej dopasowani do wymogów środowiska, w którym działamy. Z jednej strony zapewniamy atrakcyjną ścieżkę rozwoju z adekwatnym wynagrodzeniem do stopnia zaawansowania wiedzy i doświadczenia pracownika, z drugiej zaś staramy się przedstawiać atrakcyjną ofertą świadczeń płacowych i pozapłacowych dla każdego zatrudnionego. Staramy się oferować pracownikom jak najlepsze możliwości rozwoju – stawiamy na szkolenia i bardzo często umożliwiamy zdobywanie unikalnych umiejętności/kwalifikacji.

Od pierwszych dni staramy się, aby pracownik wdrożył się w zakres zadań i poznał naszą rozległą organizację możliwie szybko, jednak nie ukrywamy też, że bezpieczeństwo publiczne wymaga, aby samodzielne wykonywanie obowiązków przez inspektora w terenie było poprzedzone gruntownym przygotowaniem.

 

Jakie wartości ceni Pan sobie w swojej organizacji?

 

Firma to ludzie, których muszą łączyć wspólne cele. Aby realizować wspólne cele konieczne jest współdziałanie i współpraca. Te wartości staramy się od początku wpajać naszym pracownikom. Wymagamy też dużej samodzielności, ponieważ inspektorzy, w związku z pracą na określonym obszarze, są zobowiązani do realizacji planu pracy, ale w godzinach ustalanych indywidualnie z klientem. Bardzo wielu inspektorów ceni sobie taką niezależność, ponadto bardzo często podkreślają, że praca w UDT to interesujące zajęcie ze względu na różnorodność i dostęp do unikalnej wiedzy. Staramy się budować kulturę organizacyjną opartą nie tylko na wiedzy eksperckiej i innowacyjności, ale również etyce i pozytywnej atmosferze pracy. Ze względu na odpowiedzialność za bezpieczeństwo publiczne duży nacisk kładziemy na kwestie systematycznego kształcenia i profesjonalizm zatrudnionych osób. Praca w UDT od pracownika wymaga otwartości i ciągłej oceny ryzyka przy realizacji obowiązków – decyzja inspektora o zatrzymaniu urządzenia lub instalacji to ogromna odpowiedzialność i wymaga dużej odporności na stres czy presję czasu.

 

Kogo najchętniej zatrudniłby Pan w swojej firmie?


Jako dynamicznie rozwijająca się organizacja do pracy poszukujemy studentów i absolwentów następujących kierunków studiów: mechanika i budowa maszyn, materiałoznawstwo, energetyka, elektrotechnika, automatyka, mechatronika, metalurgia, administracja, ekonomia, prawo, informatyka, finanse. Co roku organizujemy programy stażowe dla studentów i absolwentów. Wiele osób po stażu pozostaje w naszej organizacji i mają szansę na realizację swojej kariery zawodowej w obszarze techniki i bezpieczeństwa publicznego.
Jednym z kluczowych wymogów podczas rekrutacji jest dobra wiedza merytoryczna, co często wiąże się z większym doświadczeniem zawodowym. Dlatego szukamy również profesjonalistów, ludzi z otwartą głową, którzy chcą pracować rzetelnie i jednocześnie wiedzą, że proces nauki trwa całe życie. Istotna jest dla nas otwartość na wiedzę, zaangażowanie i chęć rozwoju w wielu obszarach. Kandydaci, dla których technika jest pasją są szczególnie mile widziani.

 

Czy zatem człowiek z pokolenia Y czy Z, które wchodzi powoli na rynek pracy, będzie miał szansę na karierę w UDT?

 

Oczywiście. Staramy się naszą ofertę budować w sposób rynkowy – cały czas dopasowujemy wewnętrzne przepisy i regulacje do zmieniającego się otoczenia. W ostatnim czasie dla pracowników spoza grupy inspektorów stworzyliśmy możliwość skorzystania z tzw. homeoffice. Wkrótce do rekrutacji kandydatów do pracy będziemy wykorzystywać chatbota. Trudno nie wspomnieć o bardzo atrakcyjnej ścieżce pracownika laboratorium badawczego UDT (posiadamy laboratoria w Poznaniu, Warszawie i Krakowie) – kwalifikacje tego rodzaju są niezwykle poszukiwane na rynku pracy, a my dajemy to, co niezbędne do ich potwierdzenia, czyli doświadczenie przy badaniu bardzo różnych urządzeń i instalacji. Nasza organizacja dysponuje rozwiązaniami informatycznymi na poziomie korporacyjnym – pracownicy mogą pracować w chmurze i na urządzeniach mobilnych z dowolnego miejsca na świecie. Klienci mogą komunikować się z naszymi inspektorami za pośrednictwem elektronicznej platformy eUDT.gov.pl m.in. otrzymują decyzje podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Staramy się eliminować w ten sposób korzystanie z papieru i zwiększyć efektywność pracy. Jesteśmy w trakcie budowy kompleksowego programu propagującego wśród pracowników ekologiczne podejście i zdrowy tryb życia – na te aspekty zwracają nam uwagę właśnie młodzi pracownicy przychodzący do organizacji

 

Co Pan zatem ceni najbardziej w pracowniku?


Praca w UDT to konieczność zachowania bezstronności, obiektywizmu i transparentności. Praca ta wymaga od pracownika, by w każdej sytuacji stawiał bezpieczeństwo publiczne i obowiązujące normy i przepisy ponad interes osobisty. Uczciwość i lojalność zawodowa są konieczne, by móc pracować w UDT. Badanie techniczne, które prowadzi inspektor UDT, decyduje o tym, czy dane urządzenie może być użytkowane, czy konieczna jest modernizacja lub wymiana. Rzetelność przeprowadzenia badania jest kluczowa, by zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z urządzenia. Inspektor bierze na siebie odpowiedzialność za przeprowadzoną ocenę. Nasze dążenie do innowacyjności, wspieranie rozwoju i dbałość o bezpieczeństwo, wymaga otwartości na zmiany. Oczekujemy również zaangażowania – nasza oferta w zakresie zdobycia dodatkowych kwalifikacji, możliwości udziału w szkoleniach krajowych i zagranicznych jest naprawdę bardzo bogata. Osoba, która się zaangażuje na rzecz UDT, zyskuje trwałe podstawy (kwalifikacje) dla swojej kariery zawodowej.

 

3 najważniejsze zalety pracy inspektora dozoru to?


• Odpowiedzialność i samodzielność w działaniu
• Dostęp do nowoczesnych technologii i urządzeń wdrażanych w przemyśle
• Systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników

 

Jak dostać pracę jako inspektor dozoru technicznego?

 

Rekrutacja na stanowisko inspektora dozoru technicznego prowadzona jest w centrali i oddziałach terenowych oraz biurach UDT. Od kandydatów oczekuje się wykształcenia technicznego i często doświadczenia zawodowego w obszarze przemysłu. Proces rekrutacji obejmuje rozmowy rekrutacyjne (z reguły dwie, przy czym drugie spotkanie prowadzone jest z kierownikiem działu, który będzie później przełożonym pracownika) oraz testy kompetencji. W procesie rekrutacji zwracamy szczególną uwagę na motywację kandydata do podjęcia pracy. Szukamy osób otwartych na nowe doświadczenia, ukierunkowanych na realizację ambitnych celów, otwartych na zdobywanie wiedzy, potrafiących budować dobre relacje z klientem, umiejących współpracować w zespole, w przypadku stanowisk technicznych wymagany jest stan zdrowia pozwalający na pracę na wysokości. W przypadku znalezienia właściwego kandydata oferujemy bardzo ciekawą pracę, pełną wyzwań i satysfakcji, stabilne warunki zatrudnienia, czytelne warunki wynagradzania i szereg dodatkowych korzyści, a przede wszystkim pozytywną atmosferę pracy i profesjonalne podejście ze strony współpracowników i przełożonych, w szczególności do pracowników rozpoczynających pracę.

 

W UDT pracuje ponad 1 800 pracowników:


• 1 300 inżynierów,
• 500 ekspertów jednostki notyfikowanej,
• 450 szkoleniowców,
• 300 rzeczoznawców i ekspertów,
• 200 audytorów.

 

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.