Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Języki obce i współpraca - filary pracy w BPO/SSC

Języki obce i współpraca - filary pracy w BPO/SSC

 
Języki obce i współpraca - filary pracy  w BPO/SSC

Przede wszystkim języki obce


Praca w shared services center i business process outsourcing to praca wymagająca ciągłego kontaktu z klientami z różnych krajów – stąd też podstawową kompetencją jest znajomość języków obcych. Wymagany jest dobry poziom znajomości języka, a im więcej języków obcych zna kandydat, tym lepiej. „Obecnie sama znajomość języka angielskiego może nie być już wystarczająca i bardzo często nie jest. Bardzo w cenie są obecnie takie języki jak: Francuski czy niemiecki, ale także nieco bardziej egzotyczne–  szwedzki, duński, holenderski, węgierski. W naszej frmie obsługujemy klientów aż w 30 językach” – mówi Dominika Nawrocka, Employer Branding Manager z Cagemini Polska.

 

Wiedza merytoryczna

 

W zależności od tego, w jakim obszarze będzie kandydat, wymagane są odpowiednie kompetencje branżowe. Najczęstsze procesy biznesowe realizowane przez BPO/SSC to finanse, księgowość, human resources, zaopatrzenie i dystrybucja, logistyka, IT oraz obsługa klienta. Poszukiwani są tu kandydaci zarówno z doświadczeniem, jak i osoby dopiero rozpoczynające karierę, które mają szanse – o ile tylko znają języki obce – wszystkiego się nauczyć, już pracując. O ile jeszcze w początkach rozwoju sektora BPO/SSC poszukiwani byli w głównej mierze absolwenci, obecnie trend nieco się zmienia i coraz bardziej cenione są osoby doświadczone w określonej branży.

 

Sytuację tę wyjaśnia Dominika Nawrocka – „Jako że w Capgemini mamy coraz więcej zaawansowanych procesów, stąd coraz częściej można spotkać oferty pracy skierowane do osób które posiadają – poza wykształceniem
kierunkowym – różnego rodzaju certyfikaty poświadczające poziom wiedzy”, na przykład w księgowości ACCA, CIMA – dodaje ekspertka.

 



 

Współpraca w zespole

 

Praca w BPO/SSC, niezależnie od stanowiska oraz realizowanych zadań, jest pracą z bezustannym działaniem w zespole. Wymaga ciągłego kontaktu nie tylko z członkami własnego teamu, ale również z klientami oraz pracownikami obsługiwanej firmy w oddziałach na całym świecie. Aby dobrze realizować zadania, potrzebna jest umiejętność pracy zespołowej. I to w nieco innej niż tradycyjna Formie. „To współpraca już nie tylko w zespole w danym centrum, ale w zespołach rozproszonych po całym świecie” – wyjaśnia Dominika Nawrocka. „W Capgemini mamy wiele zespołów,
których członkami są pracownicy Capgemini zlokalizowani w różnych miejscach – Gwatemali, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i np. właśnie w Polsce. Stąd też szukamy osób otwartych na współpracę globalną” – dodaje.

 

Co to znaczy? Otóż, aby skutecznie komunikować się zdalnie w multikulturowym środowisku, trzeba nie tylko znajomości języka, ale również podstaw kultury danego kraju, dużej otwartości i tolerancji dla odmienności. Nie zaszkodzi też doskonała umiejętność słuchania, dzięki której można się lepiej zrozumieć. Pracownik musi potrafić dopytać, sparafrazować stwierdzenie kolegi z odległego kraju i dookreślić problem, by go móc skutecznie rozwiązać.
 

Chęć nauki i rozwoju

 

Osoby, które marzą o ciepłej posadzie i stabilnym zatrudnieniu, znajdą wprawdzie w BPO/SSC to, czego szukają, ale raczej nie mają co liczyć, że będą wspierane w awansach i promowane przy ocenach pracowników. Większość międzynarodowych firm z tego sektora zapewnia swoim pracownikom duże możliwości rozwoju – od zdobywania certyfikatów, poprzez udział w szkoleniach kompetencji miękkich, po wyjazdy zagraniczne do innych oddziałów firmy. By jednak pracownik mógł z tego korzystać, musi chcieć się uczyć i aktywnie szukać sposobności skorzystania z możliwości, jakie daje mu korporacja.

 

Dyspozycyjność

 

Choć konieczność dyspozycyjności i pracy w dni, w które inni mają wolne, kojarzy się głównie z handlem, to właśnie w BPO/ SSC może się zdarzyć, że pracownik musi przyjść do pracy w święto. Wynika to z tego, że nie wszystkie kraje mają wolne w tym samym czasie i mimo że u nas jest Święto Zmarłych czy Dzień Niepodległości, to przykładowo w Holandii wszyscy idą do pracy – zatem realizując procesy biznesowe związane z tym krajem, część pracowników w Polsce musi być na miejscu. Oczywiście jest to wcześniej ustalane z pracownikami  i odpowiednio gratyfikowane.

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • Finance Project Lead (Global Finance)

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 dni
    About the job Finance Project Lead will be responsible for driving projects related to finance, active search and execution of global finance process improvements. This role acts across department teams, Coloplast locations and across Coloplast business areas following different finance-related...
  • Collection Agent with German

    COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS POLAND SP Z O O   Wrocław    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    What we do At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. In Poland, our offices are located in Gdansk, Wroclaw, and Kraków. With the capacity to support various clients, we offer a world of...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?