Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Jak szybko podszkolić język?

Jak szybko podszkolić język?

 
Jak szybko podszkolić język?

W sektorze BPO/SSC bardziej niż jakiekolwiek inne umiejętności liczą się znajomości języków obcych. Oznacza to, że największe szanse na znalezienie pracy w tym sektorze mają absolwenci różnych filologii. Branża nie jest jednak zamknięta dla osób, które języków uczyły się i uczą dodatkowo.

Najbardziej pożądane języki to oczywiście (poza angielskim) najpopularniejsze języki europejskie – niemiecki, hiszpański, francuski, holenderski. Dobre zarobki może osiągnąć osoba znająca języki skandynawskie. Coraz częściej pojawiają się też oczekiwania w kierunku języków egzotycznych – chińskiego, arabskiego, koreańskiego. By otrzymać zatrudnienie, konieczna jest znajomość tych języków przynajmniej na poziomie B2, a prawdziwe pieniądze przychodzą wraz z C1.

 

Ilu Polaków zna angielski?


Okazuje się, że wcale nie tak wielu – z badania, jakie przeprowadził Instytut Badawczy Randstad, wynika, że choć prawie połowa Polaków zna jakiś język obcy, to często jest to znajomość podstawowa.
Na poziomie bardzo dobrym Polacy znają następujące języki*:
•    angielski – 17%,
•    niemiecki – 5% ,
•    rosyjski – 5%.
Jeśli zatem poznasz dobrze niemiecki czy rosyjski, to tym samym pokonujesz 95% kandydatów!
* „Czy Polacy znają języki obce?” – Instytut Badawczy Randstad, 2016.

 

Niemiecki w dwa tygodnie – czy to możliwe?


W sieci znaleźć można wiele reklam obiecujących możliwość przyswojenia języka i osiągnięcia komunikatywnego poziomu jego znajomości w zadziwiająco krótkim czasie kilku tygodni. Czy to naprawdę możliwe? Niestety, aż takie efekty nie są raczej możliwe, choć wcale nie trzeba poświęcać kilku lat na to, by dojść do poziomu B1-B2 w danym języku. Kluczem jest tu nie to, „od kiedy się uczymy”, ale to, ile faktycznie czasu poświęcane jest na naukę języka. Metody szybkiego uczenia się języków bazują na tym, by po pierwsze językiem, którego się uczymy, otaczać się, a po drugie, by poświęcać na jego naukę codziennie sporą ilość czasu. Nawet jednak przy bardzo intensywnym programie nauki osiągnięcie poziomu komunikatywnego musi zająć nieco dłużej. Przy czym pozostaje pytanie, czy komunikatywność oznacza jedynie zrozumienie i stworzenie wypowiedzi ustnej czy również pisemnej.

 

Na tempo uczenia się języka obcego ma wpływ:


•    Ilość przeznaczonego na naukę czasu (rozumiana jako faktycznie przeznaczony na naukę czas a nie to, że zacząłeś się uczyć dwa lata temu, a cały proces nauki polega na chodzeniu dwa razy w tygodniu na zajęcia).
•    Systematyczność (lepsze efekty osiągnie się, codziennie poświęcając 15 minut na język niż dwa razy w tygodniu po godzinie).
•    Znajomość innych języków obcych (jeśli znasz już hiszpański i włoski, portugalski będzie znacznie łatwiejszy i nauczysz się go szybciej, niż jeśli zaczynasz zupełnie od zera).
•    Metoda nauki – uczenie się np. listy słówek jest znacznie mniej efektywne w kontekście rozumienia i komunikacji niż uczenie się całych zwrotów w danym języku.
•    Poziom skomplikowania samego języka – im bardziej skomplikowany, tym więcej czasu wymaga jego nauka.
•    Poziom aktualnego zaawansowania w danym języku. Niestety – im dalej w las, tym więcej drzew. O ile osiągnięcie poziomu A1 jest proste i dość szybkie, o tyle przejście z B1 do B2 wymaga około 60% więcej czasu niż przejście z A1 do A2.

 

Jak szybko podszkolić język?


•    Korzystaj z aplikacji wspierających naukę języka – możesz powtarzać zwroty i słówka w czasie dojazdu do pracy czy stania w kolejce do lekarza.
•    Na Facebooku polub fanpage’a z nauką języka (np. angielski BBC Learning English) i ustaw wyświetlanie postów z tego fanpage’a jako najważniejsze – dzięki temu nie przegapisz żadnej lekcji i zawsze będziesz mieć nowe wpisy dostępne tuż po zalogowaniu.
•    Oglądaj filmy z napisami w danym języku (lub – jeśli to możliwe – w zagranicznej wersji językowej).
•    Słuchaj muzyki w języku, którego się uczysz.
•    Znajdź native speakerów, którzy mieszkają w Twoim mieście (świetnie nadaje się do tego serwis Meetup).
•    Korzystaj z fiszek (rób własne).
•    Organizuj imprezy językowe ze znajomymi, podczas których będziecie grać w gry językowe w obcym języku (np. Taboo, Scrabble, Kalambury).
•    Zmień język w telefonie na język, którego się uczysz, korzystaj z przeglądarki w tym języku, sprawdzaj newsy, czytaj przynajmniej jeden tekst dziennie w danym języku.

 

Ile czasu wymaga nauka języka obcego?


Według ETS Oral Proficiency Testing Manual, przygotowanego przez Princeton, są cztery poziomy skomplikowania języków:
•    Grupa I (m.in. hiszpański, portugalski, włoski, holenderski) – na naukę na poziomie średnio zaawansowanym potrzeba 720 godzin.
•    Grupa II (m.in. grecki, hindi, niemiecki, bułgarski) – 1320 godzin.
•    Grupa III (m.in. czeski, polski, turecki) – 1320 – 2400 godzin.
•    Grupa IV – (m.in. arabski, chiński czy koreański) – 2400 – 2760 godzin.
Podział został wykonany w odniesieniu do języka angielskiego – dla Polaków ranking trudności może wyglądać nieco inaczej. Czeski nie będzie dla nas tak trudny, za to możemy mieć większe trudności z francuskim.

Sabina Stodolak

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • Młodszy Księgowy ds. Sprzedaży z Francuskim

    Bridgestone SSC   Poznań    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Zadania: Codzienne uzgadnianie wyciągów bankowych. Prace związane z należnościami (AR), takie jak uzgadnianie faktur, księgowanie typowych transakcji. Uzgadnianie kont księgowych (GL). Regularna komunikacja z punktami sprzedaży we Francji oraz z centralą. Możliwość kontaktu z klientami...
  • MAJOREL POLSKA
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    As an Online Advertising Specialist you will play a crucial role in delivering high-quality customer service through various channels, including phone, chat, and email for our high-profile Client, who specialize in internet-based searching and video sharing platforms. Your primary responsibilities...
  • Junior Card Dispute Specialist - German speaking

    MAJOREL POLSKA   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Are you passionate about problem-solving and providing excellent customer service? We're looking for a detail-oriented Junior Card Dispute Specialist to handle case investigations, customer communications, and collaborate with various internal teams. If you have a knack for translating...
  • Retail Junior Accountant with French

    Bridgestone SSC   Poznań    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Tasks: Daily bank statement reconciliation; AR tasks such as customer invoicing clearing, posting standard accounting transactions; GL account reconciliation; Regular communication with point of sales across France and HQ Team; Possible contact with customers in France; Possible Record to Report...
  • F&A Consultant (SAP S/4HANA implementation in operations)

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 dni
    Job Description: Coordination of operational activities in the SAP S/4HANA implementation project. Acting as a point of contact for Local Finance Organizations and the Central project team responsible for system implementation on various issues related to the implementation in GSC Operations....
  • E2E Process Team Leader (F&A)

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 dni
    Key Responsibilities: Team (People) Management: Lead, mentor, and develop a team of accounting professionals, fostering a collaborative and high-performance work environment. Process Coordination: Oversee wide scope of the daily accounting operations in GSC, including accounts payable, accounts...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.