Praca.pl Poradniki Aktualności
Kierowcy i opiekunki na topie

Kierowcy i opiekunki na topie

 
Kierowcy i opiekunki na topie
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie poinformował, że najczęściej poszukiwani pracownicy wśród Polaków w Unii Europejskiej to opiekunki do osób starszych oraz zawodowi kierowcy. Coraz częściej zagraniczne firmy chcą również zatrudniać inżynierów, lekarzy oraz informatyków. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają możliwość korzystania z międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES (European Employment Services), które ułatwia zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Od lipca 2007 r. do lipca 2008 r. do warszawskiego WUP w ramach sieci EURES wpłynęły 784 oferty pracy za granicą. Najwięcej miejsc pracy dla Polaków oferowali przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (6.790), Irlandii (1.067), Cypru (583), Hiszpanii (528) oraz Norwegii (306). Większość to oferty długoterminowe, wśród których przeważały propozycje dla opiekunek nad osobami starszymi i kierowców z prawem jazdy kat. C,D,E. Dużym zainteresowaniem cieszyli się również sezonowi pracownicy w rolnictwie, sprzedawcy, mechanicy, spawacze, rzeźnicy, kelnerzy, pokojówki, animatorzy kultury, murarze, stolarze oraz inżynierowie. Do zagranicznych pracodawców wysłano 1.927 podań kandydatów, którzy spełnili stawiane warunki. Liczba ofert dla Polaków systematycznie rośnie. W 2007 r. ponad 800 firm złożyło oferty pracy do warszawskiego WUP, czyli o 20% więcej niż w 2006 r. (644 oferty) i 50% więcej niż w 2005 r. (302 oferty).
Więcej artykułów "Aktualności"

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.