1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.
Lista stanowisk - Socjolog
Socjolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Socjolog jako naukowiec prowadzi badania wybranych grup społecznych pod kątem różnych dyscyplin socjologicznych - socjologii ogólnej, pracy, kultury, etc. Głównym celem przeprowadzania tego typu badań jest rozwijanie wiedzy socjologicznej, tworzenie teorii i terminologii, mających pomóc w zrozumieniu mechanizmów obecnych w danych zbiorowościach. Socjolog weryfikuje także istniejące już teorie pod kątem nowych spostrzeżeń, modyfikując je i wzbogacając o kolejne wnioski. W życiu codziennym efekt pracy socjologów może być przydatny w instytucjach publicznych i komercyjnych, zajmujących się między innymi badaniami rynku, czy nastrojów społecznych (polityka, etc.). Dla przykładu socjolog może zajmować się badaniem społecznych skutków bezrobocia lub przyczyn spadku popularności modelu „rodziny nuklearnej”, które to dane będą przydatne w opracowywaniu społecznych kampanii reklamowych.
WYMAGANIA
Aby zostać socjologiem należy ukończyć studia uniwersyteckie na kierunku socjologia, dające tytuł magistra. W wykonywaniu tego zawodu istotne są także umiejętności analitycznego myślenia, zaangażowania w powierzone obowiązki, czy koncentracji. W zależności od predyspozycji konkretnej jednostki może ona obrać drogę pracy naukowej lub zatrudnienia w firmie komercyjnej albo instytucji publicznej w charakterze eksperta.
WARUNKI PRACY
W przypadku pracy naukowej socjolog przebywa głównie na uczelni, prowadząc zajęcia ze studentami, organizując egzaminy i zaliczenia, dyżurując w określonych godzinach, etc. Oczywiście wszystko to ma na celu zdobycie tytułu naukowego, więc w czasie spędzanym na uczelni socjolog przygotowuje swoją publikację. W przypadku pracy zawodowej zazwyczaj trafia na stanowisko konsultanta lub eksperta, kompletując, analizując i zestawiając pozyskane dane w środowisku komputerowym.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wcześniej wspomniano możliwości zatrudnienia gwarantują wyższe uczelnie publiczne i niepubliczne, instytucje publiczne, zajmujące się badaniami opinii publicznej i pochodnymi, firmy komercyjne różnego rodzaju.
ZAROBKI
Trudno określić zarobki socjologa, są one uzależnione od miejsca zatrudnienia, a możliwości jest tutaj dość sporo.
Najnowsze artykuły
AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?
Wigilia wolna od pracy – od kiedy?
Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.
Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?
Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy
– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?