Lista stanowisk - Socjolog

Polecane oferty - Badania i rozwój

  • Specjalista ds. Badań (Ewaluator) w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

    Centrum Nauki Kopernik   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, centrum badawczo-rozwojowym Kopernika, tworzymy i testujemy zestawy edukacyjne, scenariusze zajęć, pomysły na nowoczesną edukację naukową. W Pracowni prowadzimy także działalność naukową: badamy w jaki sposób środowisko uczenia się pozwala...
  • Pracownik socjalny

    Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie   małopolskie    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 dni
    rozeznanie środowiska życia pacjenta, jego warunków rodzinnych, materialnych, mieszkaniowych, zbieranie informacji nt. jego funkcjonowania itp. analiza i ustalanie planu pomocy (wywiady z pacjentami, rodzinami oraz pracownikami socjalnymi ośrodków pomocy społecznej) podejmowanie działań...

Socjolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Socjolog jako naukowiec prowadzi badania wybranych grup społecznych pod kątem różnych dyscyplin socjologicznych - socjologii ogólnej, pracy, kultury, etc. Głównym celem przeprowadzania tego typu badań jest rozwijanie wiedzy socjologicznej, tworzenie teorii i terminologii, mających pomóc w zrozumieniu mechanizmów obecnych w danych zbiorowościach. Socjolog weryfikuje także istniejące już teorie pod kątem nowych spostrzeżeń, modyfikując je i wzbogacając o kolejne wnioski. W życiu codziennym efekt pracy socjologów może być przydatny w instytucjach publicznych i komercyjnych, zajmujących się między innymi badaniami rynku, czy nastrojów społecznych (polityka, etc.). Dla przykładu socjolog może zajmować się badaniem społecznych skutków bezrobocia lub przyczyn spadku popularności modelu „rodziny nuklearnej”, które to dane będą przydatne w opracowywaniu społecznych kampanii reklamowych.


WYMAGANIA

Aby zostać socjologiem należy ukończyć studia uniwersyteckie na kierunku socjologia, dające tytuł magistra. W wykonywaniu tego zawodu istotne są także umiejętności analitycznego myślenia, zaangażowania w powierzone obowiązki, czy koncentracji. W zależności od predyspozycji konkretnej jednostki może ona obrać drogę pracy naukowej lub zatrudnienia w firmie komercyjnej albo instytucji publicznej w charakterze eksperta.


WARUNKI PRACY

W przypadku pracy naukowej socjolog przebywa głównie na uczelni, prowadząc zajęcia ze studentami, organizując egzaminy i zaliczenia, dyżurując w określonych godzinach, etc. Oczywiście wszystko to ma na celu zdobycie tytułu naukowego, więc w czasie spędzanym na uczelni socjolog przygotowuje swoją publikację. W przypadku pracy zawodowej zazwyczaj trafia na stanowisko konsultanta lub eksperta, kompletując, analizując i zestawiając pozyskane dane w środowisku komputerowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano możliwości zatrudnienia gwarantują wyższe uczelnie publiczne i niepubliczne, instytucje publiczne, zajmujące się badaniami opinii publicznej i pochodnymi, firmy komercyjne różnego rodzaju.


ZAROBKI

Trudno określić zarobki socjologa, są one uzależnione od miejsca zatrudnienia, a możliwości jest tutaj dość sporo.

Praca Socjolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.