Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nuda gorsza od przepracowania?

Nuda gorsza od przepracowania?

 
Nuda gorsza od przepracowania?

Na początku była szczera ekscytacja, zaangażowanie i ciekawość, ale z czasem zawodowa codzienność przestała być interesująca? Nuda w pracy może przytrafić się każdemu. I nie jest tu wyjątkiem praca zdalna, bo zniecierpliwiony pracownik we własnym domu ma wiele możliwości, by ciekawiezorganizować sobie czas. Czy nuda w pracy ma gorsze konsekwencje niż nadmiar obowiązków?

 

Znudzony pracownik – jak wpływa na firmę?

 

Nuda wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN to: „uczucie przygnębienia, zniechęcenia, spowodowane bezczynnością, monotonią życia”. Zgodnie ze słownikiem pod. red. W Doroszewskiego: „niemiły stan, niemiłe uczucie spowodowane bezczynnością, brakiem interesującego zajęcia, brakiem wrażeń, monotonią życia; cecha rzeczy wywołującej taki stan”. Już z definicji więc nuda ma negatywny wydźwięk.

 

Pracowników, którzy deklarują, że są znudzeni swoimi zadaniami, cechuje utrata motywacji do pracy. Często zajmują oni nieodpowiednie stanowiska albo mają źle dobrany zakres obowiązków i zamiast się na nich skupić wymyślają najróżniejsze sposoby na nudę w pracy. Zwykle też praca nie daje im satysfakcji, nie odnoszą sukcesów i nie są dumni ani ze swojej aktywności, ani z firmy. Przez swoje nastawienie mogą mieć negatywny wpływ na całą organizację – obniżać morale i produktywność pozostałych członków zespołu.  

 

Z drugiej strony szkodliwe skutki niesie także przepracowanie, gdyż może prowadzić do wypalenia zawodowego. Poczucie przemęczenia wiąże się na ogół z brakiem wsparcia ze strony współpracowników oraz z przekonaniem, że jakość pracy obniża się z powodu nadmiaru obowiązków. Osoby przepracowane uważają także, że mają zbyt dużo stresu, żyją w ciągłym napięciu i musiały poświęcić na rzecz pracy swoje życie osobiste. Jeśli w jednym zespole część pracowników jest przepracowana, podczas kiedy inni zastanawiają się, co robić, gdy jest nudno w pracy,można wnioskować o szczególnie nieumiejętnym zarządzaniu kapitałem ludzkim w firmie, niedostosowanym systemie motywacyjnym, złym podziale obowiązków. Trudno wtedy o efektywność i zadowolenie z pracy.

 

Znudzenie pracą – czy to dotyczy też ciebie?

 

Pracujesz w domu, więc wysyłając e-maile czy pisząc raport, jednym okiem spoglądasz na program śniadaniowy, a przerwa na lunch niepokojąco się przeciąga?  Mniej więcej tak, jak przerwy kawowe, gdy pracujesz w biurze? Wiesz, że do zrobienia masz sporo, jednak nie są to ciekawe zadania, a raczej rutynowe obowiązki, wymagające minimum twojej uwagi, dlatego nie traktujesz ich zbyt poważnie? Jeśli właśnie tak jest, być może i ty nudzisz się w pracy. Co za tym idzie – trudno ci się skupić na obowiązkach, nie odczuwasz satysfakcji, gdy coś kończysz, nie uczysz się nowych rzeczy, by się rozwijać w tym, co robisz zawodowo. Krótko mówiąc, nuda zabija twoją motywację. Jeśli więc czas płynie bardzo powoli, każdy dzień jest taki sam, a ty odliczasz godziny do przerwy na obiad, końca pracy, do weekendu, poszukaj przyczyny tego stanu.

 

Unikanie pracy z powodu braku zainteresowania obowiązkami to problem wielu osób i wcale nie musi wywoływać go lenistwo. Przy wykonywaniu monotonnych zadań, zbyt prostych albo niedostosowanych ilościowo do czasu pracy, trudniej się zmotywować. Bywa, że nudy nie da się uniknąć. Trzeba przebrnąć przez te obowiązki, które są mało ciekawe, by robić bardziej ambitne zadania. Gdy jednak bezczynność i zniechęcenie towarzyszą ci od dawno, warto poszukać ich przyczyny i zastanowić się, jak zapobiec nudzie, co można zmienić, aby praca zaczęła być interesująca.W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być przeanalizowanie swojej ścieżki zawodowej, zweryfikowanie, co tak naprawdę sprawi, że praca przestanie być nudna.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Młodszy Specjalista ds. Technicznego Wsparcia Produktów Kadrowo-Płacowych

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: udzielanie wsparcia klientom korzystającym z oprogramowania Symfonia Kadry i Płace - zgłoszenia telefoniczne, czat, email zasilanie baz wiedzy i tworzenie dokumentacji
  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.