Powszechną praktyką w firmach jest sprawdzanie kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej, ich referencji czy nawet aktywności w internecie. Jednak także potencjalny pracownik może szukać informacji o przyszłym pracodawcy.
Weryfikacja pracodawców
Na rynku pracy spotykają się pracodawcy z pracobiorcami i podstawą dobrej relacji między nimi jest wzajemne poznanie się. Szukając zatrudnienia, warto więc sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo odpowiada naszym oczekiwaniom. Nawet jeśli znamy firmę i planujemy po długiej przerwie, np. po urlopie rodzicielskim, do niej wrócić, zasięgnijmy języka i sprawdźmy, czy sposób zarządzania oraz inne ważne aspekty nie zmieniły się na gorsze. W ten sposób unikniemy elementu zaskoczenia i łatwiej będzie przystosować się do nowej sytuacji.
Jak sprawdzić pracodawcę
Sposobów na sprawdzenie przyszłego pracodawcy jest wiele. Najbardziej wiarygodne zazwyczaj są rozmowy z osobami, które pracują lub też pracowały w danej firmie. Spotkania z nimi dadzą więcej niż samo przeglądanie wpisów do KRS czy rankingów. Nie oznacza to jednak, że te ostatnie nie mogą być pomocne. Trzeba jednak wybierać serwisy rzetelnie oceniające pracodawców, w których autorzy opinii podpisują się imieniem i nazwiskiem.
Dla dopełnienia obrazu można też zobaczyć, jak nasz potencjalny pracodawca dba o komunikację w internecie. Sprawdźmy, czy firma ma aktualną stronę WWW i czy jest obecna w mediach społecznościowych oraz przeanalizujmy jej aktywność na tym polu.
Także fora internetowe są źródłem informacji o pracodawcach i rynku pracy. Jednak do zamieszczanych tam opinii należy podchodzić z rezerwą i nie traktować ich bezwarunkowo jako prawdziwe. Firmy, najczęściej te niewielkie, wykorzystują tego typu narzędzia do oczerniania konkurencji. Tym samym odstraszają od niej klientów, a czasem też wykwalifikowanych specjalistów, których chcą pozyskać dla siebie. Anonimowych pomówień w sieci jest bez liku, więc nie warto bezrefleksyjnie się nimi kierować.
Rozmowa kwalifikacyjna i rekrutacja – co mówią o firmie
Przyjęło się sądzić, że rozmowa kwalifikacyjna służy tylko sprawdzeniu kandydata przez firmę. Tymczasem działa to też w drugą stronę. Spotkanie rekrutacyjne może być dobrym źródłem wiedzy o przyszłym pracodawcy i panujących u niego standardach. Może też dać szansę na zweryfikowanie wcześniej zdobytych informacji.
Wiele o stosunku firmy do pracowników mówi też sam proces rekrutacji. Jeśli poszczególne etapy są jasne, kandydaci informowani o decyzjach rekrutera, także o odmowie, można przypuszczać, że pracodawca z szacunkiem traktuje ludzi.
Jak sprawdzić zagranicznego pracodawcę
Sprawdzenie przyszłego pracodawcy jest niemal obowiązkiem podczas poszukiwań nowej pracy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy narazić się na nieprzyjemne niespodzianki i zawiedzione nadzieje. Dobrze wykonany research pozwoli natomiast na podjęcie świadomej decyzji i wybór firmy, w której będziemy mogli dalej budować swoją karierę. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli wybraliśmy emigrację zarobkową i zmiana pracy wiązać się będzie z wyjazdem za granicę i przeorganizowaniem całego naszego życia.
Powinniśmy sprawdzić uczciwość przyszłego pracodawcy, głównie dla naszego bezpieczeństwa. Poszukując pracy za granicą, można trafić na nieuczciwego pośrednika, a współpraca z nim w najlepszym przypadku skończy się stratą pieniędzy, które wpłacimy na bezzwrotną zaliczkę. Konsekwencje mogą być jednak o wiele poważniejsze. Jeśli korzystamy z usług agencji pośrednictwa pracy, koniecznie sprawdźmy, czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ) i zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, dokładnie przeanalizujmy warunki wyjazdu.