Praca.pl Poradniki Studenci
Pracujący student

Pracujący student

 
Pracujący student

Status studenta

 

Student w języku łacińskim oznacza „starać się, przykładać się do czegoś”. Mimo upływu lat to określenie nie straciło na wartości. Praca dla studenta jest tak częstą praktyką, że synonimem „polskiego studenta” staje się „student pracujący”.


Wielu młodych ludzi doskonale bowiem zdaje sobie sprawę, że stawianie pierwszych zawodowych kroków dopiero po ukończeniu nauki to zdecydowanie za późno. Pracodawcy szukają osób dobrze zorganizowanych, wykształconych, młodych i z doświadczeniem. Żartobliwy stereotyp „25 lat i 15-letnie doświadczenie” powoli ustępuje miejsca realnemu „absolwentowi z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem”.

 

Praca na studiach

 

W większości przypadków studenci decydują się na podjęcie pracy, aby dorobić i mieć na codzienne wydatki. Niektórzy potrzebują funduszy, by opłacać studia zaoczne lub wieczorowe. Dla wielu z nich również bardzo ważne jest zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń. To w tym celu młodzi ludzie podejmują różnego rodzaju płatne staże czy zlecenia związane z ich wykształceniem.


Jednym z większych wyzwań, stawianych przed studentami szukającymi zatrudnienia, jest umiejętność pogodzenia grafików – na uczelni i w miejscach pracy. Z tego powodu wielu szuka zatrudnienia w lokalach gastronomicznych, gdzie zmianowy system pracy pozwala łączyć zawodowe obowiązki z edukacją. Popularnym rozwiązaniem jest także samodzielna „działalność” jako korepetytor lub pracownik nieetatowy, czyli freelancer. W przypadku tego pierwszego wystarczy umieścić ogłoszenie na portalach związanym z tematyką korepetycji i nauki. Zazwyczaj jest tak, że jeden uczeń poleca swojego korepetytora następnemu i tym sposobem pracujący student ma ręce pełne roboty.


Początki pracy jako freelancer mogą być nieco trudniejsze. Propozycje zatrudnienia tego typu zazwyczaj otrzymują studenci, którzy odbyli staż w jakieś firmie, wykazując się zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Pracodawcy, mając świadomość, że trudno znaleźć dobrego pracownika często w takich sytuacjach proponują młodym ludziom dalszą współpracę, ale na innych warunkach. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Pracodawca nie traci dobrego, młodego pracownika, a student ma możliwość zdobycia doświadczenia i nowych kontaktów. Priorytetem dla takiego układu są efekty pracy, a nie fizyczna 8-godzinna obecność 5 dni w tygodniu w siedzibie firmy.

 

Gdzie szukać pracy?

 

Znalezienie pracy, którą można pogodzić z zajęciami na uczelni, wbrew pozorom nie jest takie trudne. Oczywiście dużo zależy od takich czynników jak np. wielkość miasta, w którym podejmuje się naukę, czy zdolności organizacyjne, dzięki którym dany student-pracownik sumiennie będzie wywiązywać się zarówno z obowiązków na uczelni, jak i w pracy.


Jak zatem szukać pracy? Bez wątpienia jedno z najlepszych źródeł ofert to internet, gdzie prócz ogólnych portali z ogłoszeniami, znaleźć można także specjalne strony skierowane wyłącznie do przyszłych i obecnych specjalistów w wąskich dziedzinach.


Dobrym rozwiązaniem jest także odwiedzanie strony konkretnych firm, gdzie w zakładce „kariera” umieszczane są informacje o przeprowadzanych lub planowanych procesach rekrutacyjnych. Pomocne mogą okazać się także akademickie biura karier, targi pracy dla studentów czy agencje pracy tymczasowej.


Pracodawcy często przychylnie rozpatrują aplikacje osób próbujących pogodzić działalność zarobkową z nauką na uczelni, ponieważ zatrudnienie studenta jest dla przedsiębiorstwa korzystne finansowo.

 

Student studentowi nierówny

 

Niestety czasy, gdy dyplom jednej z najlepszych uczelni w kraju był przepustką do otrzymania wymarzonej posady odeszły w zapomnienie. Dziś równie ważne jak wiedza teoretyczna są umiejętności praktyczne. Czy każdy żak niezależnie od kierunku studiów i miasta, w którym się kształci ma takie same szanse na zdobycie pracy? Niestety nie. Rynek pracy z pewnością jest bardziej łaskawy dla studentów z dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań.


Dla pracodawców liczą się także umiejętności miękkie, odpowiedzialność, zaangażowanie, kreatywność, wysoka kultura osobista, chęć nauki i zapał do pracy. Pracujący student kształci w sobie niezwykle cenną umiejętność efektywnego zarządzania sobą w czasie.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    3 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Administracyjno-Finansowym

    Urząd Dozoru Technicznego   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Porządkowanie dokumentacji archiwalnej. Przyjmowanie, opisywanie i klasyfikacja dokumentacji. Przechowywanie i zabezpieczanie zgromadzonej dokumentacji. Udostępnianie przechowywanej dokumentacji. Przygotowywanie i przekazywanie archiwalnych materiałów do...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie czynności związanych z obsługą administracyjną procesu sprawdzania kwalifikacji, przedłużania ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych operatorów i konserwatorów urządzeń technicznych. Wykonywanie czynności związanych z archiwizacją dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.