Praca.pl Poradniki Studenci
5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

 
5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

Niektóre kierunki studiów dostępne są jedynie na kilku uczelniach w całym kraju. Wybór jednego z nich to szansa na dyplom z wąską specjalizacją. Czasem są to kierunki przyszłościowe odpowiadające potrzebom na rynku pracy w kolejnych latach, a czasem naprawdę nietypowe kierunki studiów dla pasjonatów. Poznaj kilka z nich i przekonaj się, czy któryś jest właśnie dla Ciebie.

 

Spis treści

Wojskoznawstwo

 

Ogromnym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszą się najbardziej opłacalne kierunki studiów. Jeden z nich to wojskoznawstwo. Jest to kierunek stworzony z myślą o pasjonatach historii wojskowości i szeroko rozumianych militariów.

 

Student, który wybiera taki kierunek, to osoba wiążąca swoją przyszłość z zawodem ściśle powiązanym z tematyką wojskowości. Mogą to być służby mundurowe, badacze historii wojska i członkowie klubów rekonstrukcji historycznej. Tego rodzaju kierunki studiów to niepowtarzalna okazja, aby zostać specjalistą od funkcjonowania polskich sił zbrojnych. Licencjat z wojskoznawstwa otwiera drzwi do kariery wojskowej. Daje też szanse na znalezienie pracy w jednej z instytucji związanej z ochroną miejsc pamięci narodowej.

 

Gender studies

 

Gender studies to obszar badawczy budzący nieco kontrowersji wynikających z tego, że nie zawsze rozumiemy, na czym polega badanie płci kulturowej. Gender studies to interdyscyplinarne studia skupione wokół manifestowania kulturowej męskości lub kobiecości w społeczeństwie.

Student poznaje połączenie między płcią kulturową a seksualnością, gospodarką, instytucjami społecznymi, a nawet władzą. Czy tego rodzaju studia można wskazać wśród dobrych kierunków studiów dla maturzysty, który zastanawia się, jaki zawód wybrać? Bez wątpienia jest to bardzo ciekawa opcja, pozwalająca poszerzyć swoje horyzonty. Gender studies umożliwiają poznanie tego, co przez lata było wypierane i usuwane z kultury, nauki oraz społeczeństwa. Łączą wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, historii, literaturoznawstwa czy ekonomii, poruszając przy tym problematykę płci kulturowej. 

 

Zielarstwo i fitoterapia

 

Najpopularniejsze kierunki studiów przyciągają tłumy kandydatów, nie gwarantując jednak, że po ich ukończeniu wymarzona praca w zawodzie będzie dostępna od zaraz – absolwenci takich studiów zwykle muszą liczyć się z ogromną konkurencją na rynku pracy. Alternatywą są mniej typowe kierunki, na których można zdobyć niszowe, ale poszukiwane umiejętności. Należy do nich zielarstwo i fitoterapia.

 

W trakcie nauki student poznaje zagadnienia z zakresu mikrobiologii i chemii, farmakologii, botaniki oraz ludzkiej anatomii i fizjologii. Uzupełnieniem wiedzy jest poznanie norm prawnych dotyczących hodowli i produkcji zielarskiej.

 

Jakie możliwości dają taki kierunek studiów? Po ich ukończeniu można pracować przy sprzedaży produktów leczniczych, produkcji leków naturalnych lub w branży kosmetologicznej. 

 

Feministyczne studia kulturowe

 

Feministyczne studia kulturowe to bez wątpienia nietuzinkowa propozycja pozwalająca poszerzyć horyzonty i poznać być może dotąd odległe nam dziedziny wiedzy. Czym różnią się takie studia od gender studies?

 

W trakcie nauki student zgłębia nurt feministyczny w studiach kulturowych. Poznaje takie obszary jak kobiece wzorce konsumpcyjne, obraz kobiet w kulturze popularnej, relacje kobiet do gospodarki kapitalistycznej czy kobiece subkultury.

 

Ten kierunek, przez niektórych uważany za jeden z tych, które zasilają listy najdziwniejsze kierunki studiów, skierowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych kwestiami takimi jak stereotypy panujące w obrębie płci czy zjawisko feminizmu.

 

Zarządzanie parafią

 

Zarządzanie parafią to kierunek, który oferuje Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 2022 roku pojawił się on też na UE w Katowicach. Program nauczania podzielony jest na 6 powiązanych tematycznie modułów. Są to:

 

  • ekonomia i finanse;

  • marketing;

  • organizacja i zarządzanie;

  • prawo;

  • wsparcie procesów zarządczych;

  • warsztaty z praktykami zarządzania.

 

Jaki student doceni wiedzę z zakresu zarządzania parafią? Według władz uczelni w Katowicach ten obszar kształcenia, który bez wątpienia należy do grupy nietypowych kierunków studiów, ma na celu przedstawienie sposobu funkcjonowania parafii jako organizacji. Studenci poznają związane z tym wyzwania i metody skutecznego kierowania rozwojem parafii.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.