Stres w pracy
Ludzki organizm identyfikuje trudne sytuacje jako zagrożenie. Mobilizujemy się do działania – jesteśmy gotowi do większego wysiłku, wyostrzają się zmysły, szybciej podejmujemy decyzje. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się codziennie, płacimy za tę mobilizację wysoką cenę. Chroniczny stres nikomu nie służy. Co wywołuje go w pracy i jakie ma skutki?
Czynniki wywołujące stres w pracy
Stres w miejscu pracy może mieć wiele przyczyn, m.in.:
- zbyt szybkie tempo pracy, przeciążanie obowiązkami, stała praca pod presją czasu, brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym,
- niedociążenie pracą – za mało obowiązków, monotonna praca poniżej kwalifikacji,
- niedostosowane warunki pracy, nieergonomiczne stanowisko,
- zaburzona komunikacja w firmie, niejasne reguły, brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników,
- wyizolowanie ze środowiska, zaburzone relacje,
- brak perspektyw rozwoju,
- mobbing.
Skutki stresu
Bardzo często dolegliwości, które pojawiają się, gdy żyjemy w ciągłym napięciu, nie interpretujemy jako skutków długotrwałego stresu. A może on powodować:
- bóle mięśni i kręgosłupa,
- bóle głowy,
- problemy z układem pokarmowym – owrzodzenie, skurcze jelit,
- nadciśnienie, chorobę wieńcową, zawał serca i udar mózgu,
- spadek odporności organizmu,
- nerwicę,
- depresję.
Przewlekły stres bardzo często skutkuje nadużywaniem alkoholu czy innych używek lub leków uspokajających, przyjmowanych, by obniżyć napięcie psychiczne.
Skutki stresu pracowników ponosi także pracodawca. Jeśli nie dba o dobrostan zespołu, może spodziewać się spadku wydajności, małego zaangażowania w pracę. Zestresowani pracownicy częściej chorują, nie wykazują inicjatywy, nie czują się też z firmą związani. Stres powoduje także większą liczbę wypadków i częstsze absencje.
Stres w pracy a zwolnienie lekarskie
Silny stres dotyka wielu pracowników. Ciągłe przemęczenie, niewłaściwe warunki pracy, konieczność podejmowania obciążających decyzji czy nadmiar obowiązków i bardzo wysoko ustawiona poprzeczka odbijają się na zdrowiu i fizycznym, i psychicznym. L4 z powodu stresu ma być dostępne w Polsce od 2022 roku. Już teraz jednak pracownik nie jest pozostawiony sam ze swoimi problemami. Choć często stres i wypalenie zawodowe są deprecjonowane przez otoczenie (ktoś jest za mało ambitny, zbyt leniwy, nieodporny), to warto poszukać przyczyn złego samopoczucia w pracy i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli podstawowe sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy nie przynoszą rezultatów, dobrze jest zgłosić się po pomoc. Diagnozą zajmuje się psychiatra i to on wystawia zwolnienie, gdy istnieją ku temu powody. Podstawą do L4 mogą być np. reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne.