Wiele osób niepokoi się, czy idąc na zwolnienie lekarskie na okresie próbnym, może liczyć na takie same przywileje jak etatowi pracownicy. Kodeks pracy jest tu bardzo precyzyjny - zatrudniony w czasie stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy podlega ochronie, a to oznacza, że nie można go w tym czasie zwolnić z wypowiedzeniem. Jak to działa w praktyce?
Czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym jest płatne?
Umowa na okres próbny może trwać maksymalnie 3 miesiące. Na taką formę współpracy z nowymi podwładnymi decyduje się bardzo wiele firm - w tym czasie obie strony sprawdzają, czy ich oczekiwania względem pracy są zgodne oraz, czy dana osoba pasuje do zespołu.
Czy na okresie próbnym można iść na zwolnienie lekarskie? Odpowiedź jest prosta: tak. Podobnie jak w przypadku pozostałych etatowych pracowników, również tym zatrudnionym „na próbę” przysługuje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy. O jakich świadczeniach mowa?
• Wynagrodzenie chorobowe – jest wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni trwania choroby (lub 14 dni, jeśli pracownik ma ukończone 50 lat).
• Zasiłek chorobowy – jest przyznawany osobom ubezpieczonym od 34. dnia stwierdzonej niezdolności do pracy.
Warto jednak pamiętać, że świadczenia przysługują pracownikowi dopiero po 30 dniach pracy (tj. okresu, w którym odprowadzane były na jego rzecz składki na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe). Ponadto, by je uzyskać, konieczne jest zaświadczenie lekarskie.
Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym a wypowiedzenie z pracy
Okres wypowiedzenia w przypadku 3-miesięcznej umowy na okres próbny wynosi 2 tygodnie. Pracodawca nie może jednak rozwiązać kontraktu z podwładnym na L4, chyba że zachodzą szczególne okoliczności (np. uprawniające go do rozwiązania kontraktu w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika – jedną z nich jest choroba trwająca dłużej niż 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy).
Umowa na okres próbny wygasa we wskazanym w umowie dniu, niezależnie od tego, czy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, czy nie. Wyjątkiem jest przypadek ciąży pracownicy - wówczas taka umowa zostaje przedłużona o okres dłuższy niż miesiąc (do dnia porodu), jeśli data zakończenia umowy wypada po pierwszym trymestrze ciąży.
Ponadto po wygaśnięciu umowy pracodawca może zaproponować zatrudnionemu inny rodzaj umowy lub kolejną umowę na okres próbny, ale tylko w przypadku, gdy pracownik będzie wykonywał w jej ramach pracę o innym charakterze.
Kolejna umowa na okres próbny dla pracownika wykonującego te same obowiązki jest możliwa dopiero po 3 latach. Warto też pamiętać, że pracodawca nie musi proponować nowej umowy osobie, która w czasie próbnym przebywała na zwolnieniu.