Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym - o czym warto wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym - o czym warto wiedzieć?

 
Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym - o czym warto wiedzieć?

Wiele osób niepokoi się, czy idąc na zwolnienie lekarskie na okresie próbnym, może liczyć na takie same przywileje jak etatowi pracownicy. Kodeks pracy jest tu bardzo precyzyjny - zatrudniony w czasie stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy podlega ochronie, a to oznacza, że nie można go w tym czasie zwolnić z wypowiedzeniem. Jak to działa w praktyce?

 

Czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym jest płatne?

 

Umowa na okres próbny może trwać maksymalnie 3 miesiące. Na taką formę współpracy z nowymi podwładnymi decyduje się bardzo wiele firm - w tym czasie obie strony sprawdzają, czy ich oczekiwania względem pracy są zgodne oraz, czy dana osoba pasuje do zespołu.

 

Czy na okresie próbnym można iść na zwolnienie lekarskie? Odpowiedź jest prosta: tak. Podobnie jak w przypadku pozostałych etatowych pracowników, również tym zatrudnionym „na próbę” przysługuje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy. O jakich świadczeniach mowa?

 

• Wynagrodzenie chorobowe – jest wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni trwania choroby (lub 14 dni, jeśli pracownik ma ukończone 50 lat).
• Zasiłek chorobowy – jest przyznawany osobom ubezpieczonym od 34. dnia stwierdzonej niezdolności do pracy.

 

Warto jednak pamiętać, że świadczenia przysługują pracownikowi dopiero po 30 dniach pracy (tj. okresu, w którym odprowadzane były na jego rzecz składki na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe). Ponadto, by je uzyskać, konieczne jest zaświadczenie lekarskie.

 

Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym a wypowiedzenie z pracy

 

Okres wypowiedzenia w przypadku 3-miesięcznej umowy na okres próbny wynosi 2 tygodnie. Pracodawca nie może jednak rozwiązać kontraktu z podwładnym na L4, chyba że zachodzą szczególne okoliczności (np. uprawniające go do rozwiązania kontraktu w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika – jedną z nich jest choroba trwająca dłużej niż 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy).

 

Umowa na okres próbny wygasa we wskazanym w umowie dniu, niezależnie od tego, czy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, czy nie. Wyjątkiem jest przypadek ciąży pracownicy - wówczas taka umowa zostaje przedłużona o okres dłuższy niż miesiąc (do dnia porodu), jeśli data zakończenia umowy wypada po pierwszym trymestrze ciąży.

 

Ponadto po wygaśnięciu umowy pracodawca może zaproponować zatrudnionemu inny rodzaj umowy lub kolejną umowę na okres próbny, ale tylko w przypadku, gdy pracownik będzie wykonywał w jej ramach pracę o innym charakterze.

 

Kolejna umowa na okres próbny dla pracownika wykonującego te same obowiązki jest możliwa dopiero po 3 latach. Warto też pamiętać, że pracodawca nie musi proponować nowej umowy osobie, która w czasie próbnym przebywała na zwolnieniu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.