Jak założyć związek zawodowy w szkole
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi możliwość zrzeszania się. 1. artykuł Ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych mówi, że: prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową.
Aby założyć związek zawodowy w szkole, należy zebrać co najmniej 10 chętnych Nie muszą to być tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Liczą się również umowy cywilnoprawne. Każda organizacja tego typu musi sporządzić statut. Następny krok to rejestracja związku w sądzie.
O powstaniu organizacji związkowej powinno poinformować się pracodawcę, któremu przekazuje się dokumentację potwierdzającą legalność związku, czyli wypis z KRS, kopię statutu oraz uchwał, jeśli były podjęte.
Uprawnienia związków zawodowych w szkole
Uprawnienia związków zawodowych podzielone zostały na stanowcze, opiniodawcze oraz samodzielne. Pierwsza grupa uprawnień polega na udziale w procesach decyzyjnych dyrektora szkoły. Bez zgody organizacji pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z członkiem reprezentującym związek. Przełożony, który chce zmienić warunki pracy lub płacy osoby należącej do organizacji związkowej, musi skonsultować się ze związkiem, przedstawiając pisemny wniosek o wyrażenie zgody.
Opiniodawcze uprawnienia nie są wiążące dla dyrektora szkoły, jednak zalecane są konsultacje z przedstawicielami organizacji reprezentującej interesy nauczycieli. Ostatnia grupa uprawnień odnosi się do samodzielnych inicjatyw związków. Mogą one dotyczyć np. przeprowadzenia wyborów społecznych inspektorów pracy.
Kompetencje związków zawodowych w szkole
Najważniejsze zadanie, jakie stawiane jest przed związkami zawodowymi w szkołach, to przede wszystkim ochrona praw i interesów materialnych oraz moralnych pracowników placówek oświatowych. Szkolne związki zawodowe reprezentują również nauczycieli przed organizacjami administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Dyrektor szkoły nie może zakazać związkowi prowadzenia działalności, ponieważ będzie to oznaczało złamanie prawa.
Jakie regulaminy opiniują związki zawodowe w szkole
Konsultacje ze związkami zawodowymi powinny dotyczyć następujących kwestii:
- tworzenie oraz zmiana regulaminu pracy,
- tworzenie regulaminu nagradzania i premiowania,
- podejmowania decyzji dotyczących planów urlopowych,
- określeniu terminu rozwiązania z pracownicą umowy za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego w razie likwidacji zakładu pracy,
- rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy,
- sprzeciwu pracownika od wymierzonej mu kary porządkowej.