Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest powszechne i uprawnia osoby nim objęte do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).
Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają także doktoranci, za wyjątkiem osób, które mają inny tytuł do tego ubezpieczenia lub są do niego zgłaszane jako członkowie rodziny.
Ubezpieczenie zdrowotne doktorantów – jak uzyskać? Ile wynosi?
Składki na ubezpieczenie zdrowotne doktoranta płaci podmiot prowadzący szkołę doktorską, np. uczelnia, a finansuje je budżet państwa. Podstawa wymiaru tych składek w 2019 r. wynosi 620 zł – jest ona równa wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.
Do ubezpieczenia zgłasza podmiot prowadzący studia doktorskie, na podstawie złożonego przez doktoranta oświadczenia o niepodleganiu ubezpieczeniu z innego tytułu.
Co to jest ubezpieczenie społeczne?
Odpowiada na to pytanie art. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 Nr 137 poz. 887).
Ubezpieczenia społeczne obejmują:
1) ubezpieczenie emerytalne;
2) ubezpieczenia rentowe;
3) ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane dalej „ubezpieczeniem chorobowym”;
4) ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane dalej „ubezpieczeniem wypadkowym”.
Wśród grup, które temu ubezpieczeniu podlegają znaleźli się także otrzymujący stypendium doktoranckie doktoranci. Dla osób, które rozpoczęły kształcenie najwcześniej w roku akademickim 2019/2020 dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe, pozostałe są obligatoryjne. Zmiana obowiązuje od 1 października 2019 roku – do tej pory doktoranci byli zgłaszani przez uczelnię tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.
Ubezpieczenie społeczne doktorantów – ile wynosi? Co obejmuje?
Składka na ubezpieczenie społeczne zależy od wysokości pobieranego stypendium doktoranckiego. Kwota stypendium jest więc podstawą wymiaru.
Na ubezpieczenie społeczne w Polsce opłaty wnosi i doktorat, i uczelnia (płatnik), przy czym:
• ubezpieczenie emerytalne pokrywają po połowie doktorant i płatnik – po 9,76% podstawy wymiaru;
• ubezpieczenie rentowe finansuje ubezpieczony w wysokości 1,5% podstawy wymiaru i uczelnia – w wysokości 6,5% podstawy wymiaru płatnik.
• ubezpieczenie wypadkowe w całości finansuje uczelnia;
• dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – 2,45 % podstawy, w całości pokrywa ubezpieczony.