Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zazdrość w pracy

Zazdrość w pracy

 
Zazdrość w pracy

Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Równie dobrą sytuacją do oceny, kto komu dobrze życzy, jest osiągnięcie sukcesu. Awansujesz, a koleżanka z pracy nagle przestała chodzić z tobą na kawę? A może to ty zazdrościsz koledze udziału w nowym projekcie albo tego, że dostał lepszy służbowy samochód? Jak objawia się zazdrość, jakie ma skutki i dlaczego zarządzanie emocjami jest ważne?

 

Zazdrość w pracy – jak się objawia?


Można powiedzieć, że zazdrość w pracy i rywalizacja idą w parze, nie zawsze pociągając za sobą negatywne konsekwencje. Często napędzają do działania, do dawania z siebie więcej. „Zazdroszczę mu, ale przecież skoro on może to osiągnąć, to ja tym bardziej. Muszę się tylko postarać” – jeśli nasze emocje w pracy idą w takim kierunku, można powiedzieć, że pomagają się zmobilizować się i przekraczać granice.

Najczęściej jednak zazdrość w pracy wynika z frustracji spowodowanej tym, że ktoś inny zdobył coś, co uważamy za wartościowe. Zazdroszcząc, raczej nie analizujemy, dlaczego nasz kolega czy koleżanka osiągają kolejne sukcesy, podczas kiedy my tkwimy w tym samym miejscu. Wręcz przeciwnie – szukamy, często mało racjonalnych argumentów potwierdzających to, że spotyka nas jawna niesprawiedliwość, wszyscy inni traktowani są lepiej, mają prostsze, życie, a sukces przychodzi im dużo łatwiej.

Osoba, której na co dzień towarzyszy zawiść, chorobliwa zazdrość, najprawdopodobniej ma problemy z własną samooceną. Niskie poczucie własnej wartości nie pozwala jej podejmować działań – po co miałaby się starać, skoro i tak nie potrafi czegoś zrobić, nie jest wystarczająco dobra, zdolna, cierpliwa, by podołać zadaniu, a do tego wszyscy inni są lepsi. Lista wymówek to otwarty zbiór, który nie pozwala zaakceptować samego siebie. To z kolei przekłada się na brak zadowolenia z pracy i niską wydajność. Cierpią na tym także relacje z innymi. Zazdrosny współpracownik zaczyna być traktowany jako tokstyczna osoba i powoli wykluczany z grupy.

 

Jak pokonać zazdrość w pracy?

 

Zarządzanie emocjami w pracy to niełatwe zadanie. Dobrze ukierunkowane pozwalają w pełni się realizować, realnie ocenić sytuację i przede wszystkim rozgraniczyć fakty od wyobrażeń.

Złym rozwiązaniem jest tłumienie emocji, ich ukrywanie lub ignorowanie. Jeśli zaczynamy zauważać, że zazdrość w pracy zbyt często nam towarzyszy, spróbujmy zastanowić się nad jej przyczyną. W takich trudnych momentach warto przemyśleć, z czego wynikają negatywne emocje. Nie skupiajmy się jednak na analizie osiągnięć naszych kolegów czy koleżanek. W zamian znajdźmy coś, w czym my jesteśmy dobrzy, za co powinniśmy sami siebie doceniać i nagradzać.

 

Krótko mówiąc, uwierz w siebie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Technolog Przygotowania Produkcji

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie dokumentacji technologicznej na budowane statki i okręty oraz nadzór technologiczny; opracowywanie i aktualizacja instrukcji technologicznych i standardów budowy; nadzór nad jakością oraz opisywaniem dokumentacji konstrukcyjnej i opiniowanie kart pomiarów;...
  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    2 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?