Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Zawody regulowane – najważniejsze informacje

 
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Lekarz, adwokat, nauczyciel, ale też taksówkarz, protetyk słuchu czy pirotechnik to profesje znajdujące się w Polsce na liście zawodów regulowanych. Co to oznacza i czym charakteryzuje się owa lista? Jak zdobyć jeden z takich zawodów?

 

Co to są zawody regulowane?

 

W zdecydowanej większości profesji mechanizmy rynku pracy, konkurencja podczas rekrutacji wpływają na to, że kandydaci muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami, posiadać kierunkowe wykształcenie, doświadczenie itd. Są jednak także takie przypadki, gdy praca w zawodzie wymaga np. zdania państwowego egzaminu i zależy od ściśle wytyczonych reguł. Trudno wyobrazić sobie np. lekarza, który zamiast medycyny, ukończył politologię, a potem kilka różnych szkoleń w prywatnych placówkach. Czysto teoretyczny charakter miałoby pytanie, czy taka osoba dysponuje wiedzą niezbędną, aby leczyć pacjentów?

 

Zawody regulowane to profesje, dla których państwowe przepisy określają kwalifikacje, istnieje wymóg zdania specjalnych egzaminów czy zarejestrowania się w organizacji zawodowej. W każdym kraju lista zawodów regulowanych jest nieco inna. W Polsce znajduje się na niej 361 pozycji – najwięcej spośród wszystkich państw UE.

 

Zawód regulowany – jak zdobyć?

 

Myśląc nad swoją ścieżką kariery w zawodzie regulowanym, warto już na początku dobrze sprawdzić, jakie są wymagania wobec kandydatów do pracy. To również ważne w kwestii tego, jak wybrać studia podyplomowe.

 

Wymagania wobec przedstawicieli poszczególnych zawodów regulowanych są różne. Dlatego zawsze dobrze jest poznać informacje o zawodzie. Jak wspomniano wyżej – zasady dostępu do danej profesji są określone przez polskie prawo. W przypadku niektórych zawodów trzeba spełnić wszystkie trzy warunki (uzyskanie określonego wykształcenia, zdanie egzaminu państwowego, zapisanie się do organizacji zawodowej), w innych dwa bądź jeden z nich. Podstawowe wymagania dla poszczególnych profesji znajdziemy m.in. na stronach Komisji Europejskiej, warto też zapoznać się z poszczególnymi aktami prawnymi.

 

Przykładowo w przypadku lekarza i dentysty będą to: Ustawa o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 790), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1566, ze zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1923), Ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 965, ze zm.).

 

Wykaz aktów dla detektywa: Ustawa o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie albo posiadających licencję detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie składania wniosku o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji detektywa.

 

Lista zawodów regulowanych

 

Niektóre zawody regulowane w Polsce w innych krajach mogą być uznawane za zawody nieregulowane. Planując więc wyjazd, warto zweryfikować, jak wygląda sprawa potwierdzania kwalifikacji w państwie, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. Przykładowo – zawód nauczyciela wychowania przedszkolnego jest regulowany w Polsce czy w Austrii, a w Niemczech i Portugalii nie.

 

Wszelkie informacje o zawodach regulowanych w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie czy też Szwajcarii znajdziemy w bazie prowadzonej przez Komisję Europejską. W witrynie możemy zweryfikować listę zawodów, sprawdzić podstawy prawne regulacji i wymagania wobec kandydatów. Dowiemy się też, co jest potrzebne, aby móc potwierdzić nasze kwalifikacje i kompetencje zawodowe za granicą w danym zawodzie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?