Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Zawody regulowane – najważniejsze informacje

 
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Lekarz, adwokat, nauczyciel, ale też taksówkarz, protetyk słuchu czy pirotechnik to profesje znajdujące się w Polsce na liście zawodów regulowanych. Co to oznacza i czym charakteryzuje się owa lista? Jak zdobyć jeden z takich zawodów?

 

Co to są zawody regulowane?

 

W zdecydowanej większości profesji mechanizmy rynku pracy, konkurencja podczas rekrutacji wpływają na to, że kandydaci muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami, posiadać kierunkowe wykształcenie, doświadczenie itd. Są jednak także takie przypadki, gdy praca w zawodzie wymaga np. zdania państwowego egzaminu i zależy od ściśle wytyczonych reguł. Trudno wyobrazić sobie np. lekarza, który zamiast medycyny, ukończył politologię, a potem kilka różnych szkoleń w prywatnych placówkach. Czysto teoretyczny charakter miałoby pytanie, czy taka osoba dysponuje wiedzą niezbędną, aby leczyć pacjentów?

 

Zawody regulowane to profesje, dla których państwowe przepisy określają kwalifikacje, istnieje wymóg zdania specjalnych egzaminów czy zarejestrowania się w organizacji zawodowej. W każdym kraju lista zawodów regulowanych jest nieco inna. W Polsce znajduje się na niej 361 pozycji – najwięcej spośród wszystkich państw UE.

 

Zawód regulowany – jak zdobyć?

 

Myśląc nad swoją ścieżką kariery w zawodzie regulowanym, warto już na początku dobrze sprawdzić, jakie są wymagania wobec kandydatów do pracy. To również ważne w kwestii tego, jak wybrać studia podyplomowe.

 

Wymagania wobec przedstawicieli poszczególnych zawodów regulowanych są różne. Dlatego zawsze dobrze jest poznać informacje o zawodzie. Jak wspomniano wyżej – zasady dostępu do danej profesji są określone przez polskie prawo. W przypadku niektórych zawodów trzeba spełnić wszystkie trzy warunki (uzyskanie określonego wykształcenia, zdanie egzaminu państwowego, zapisanie się do organizacji zawodowej), w innych dwa bądź jeden z nich. Podstawowe wymagania dla poszczególnych profesji znajdziemy m.in. na stronach Komisji Europejskiej, warto też zapoznać się z poszczególnymi aktami prawnymi.

 

Przykładowo w przypadku lekarza i dentysty będą to: Ustawa o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 790), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1566, ze zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1923), Ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 965, ze zm.).

 

Wykaz aktów dla detektywa: Ustawa o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie albo posiadających licencję detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie składania wniosku o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji detektywa.

 

Lista zawodów regulowanych

 

Niektóre zawody regulowane w Polsce w innych krajach mogą być uznawane za zawody nieregulowane. Planując więc wyjazd, warto zweryfikować, jak wygląda sprawa potwierdzania kwalifikacji w państwie, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. Przykładowo – zawód nauczyciela wychowania przedszkolnego jest regulowany w Polsce czy w Austrii, a w Niemczech i Portugalii nie.

 

Wszelkie informacje o zawodach regulowanych w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie czy też Szwajcarii znajdziemy w bazie prowadzonej przez Komisję Europejską. W witrynie możemy zweryfikować listę zawodów, sprawdzić podstawy prawne regulacji i wymagania wobec kandydatów. Dowiemy się też, co jest potrzebne, aby móc potwierdzić nasze kwalifikacje i kompetencje zawodowe za granicą w danym zawodzie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.