Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Zawody regulowane – najważniejsze informacje

 
Zawody regulowane – najważniejsze informacje

Lekarz, adwokat, nauczyciel, ale też taksówkarz, protetyk słuchu czy pirotechnik to profesje znajdujące się w Polsce na liście zawodów regulowanych. Co to oznacza i czym charakteryzuje się owa lista? Jak zdobyć jeden z takich zawodów?

 

Co to są zawody regulowane?

 

W zdecydowanej większości profesji mechanizmy rynku pracy, konkurencja podczas rekrutacji wpływają na to, że kandydaci muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami, posiadać kierunkowe wykształcenie, doświadczenie itd. Są jednak także takie przypadki, gdy praca w zawodzie wymaga np. zdania państwowego egzaminu i zależy od ściśle wytyczonych reguł. Trudno wyobrazić sobie np. lekarza, który zamiast medycyny, ukończył politologię, a potem kilka różnych szkoleń w prywatnych placówkach. Czysto teoretyczny charakter miałoby pytanie, czy taka osoba dysponuje wiedzą niezbędną, aby leczyć pacjentów?

 

Zawody regulowane to profesje, dla których państwowe przepisy określają kwalifikacje, istnieje wymóg zdania specjalnych egzaminów czy zarejestrowania się w organizacji zawodowej. W każdym kraju lista zawodów regulowanych jest nieco inna. W Polsce znajduje się na niej 361 pozycji – najwięcej spośród wszystkich państw UE.

 

Zawód regulowany – jak zdobyć?

 

Myśląc nad swoją ścieżką kariery w zawodzie regulowanym, warto już na początku dobrze sprawdzić, jakie są wymagania wobec kandydatów do pracy. To również ważne w kwestii tego, jak wybrać studia podyplomowe.

 

Wymagania wobec przedstawicieli poszczególnych zawodów regulowanych są różne. Dlatego zawsze dobrze jest poznać informacje o zawodzie. Jak wspomniano wyżej – zasady dostępu do danej profesji są określone przez polskie prawo. W przypadku niektórych zawodów trzeba spełnić wszystkie trzy warunki (uzyskanie określonego wykształcenia, zdanie egzaminu państwowego, zapisanie się do organizacji zawodowej), w innych dwa bądź jeden z nich. Podstawowe wymagania dla poszczególnych profesji znajdziemy m.in. na stronach Komisji Europejskiej, warto też zapoznać się z poszczególnymi aktami prawnymi.

 

Przykładowo w przypadku lekarza i dentysty będą to: Ustawa o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 790), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1566, ze zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1923), Ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 965, ze zm.).

 

Wykaz aktów dla detektywa: Ustawa o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie albo posiadających licencję detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie składania wniosku o wydanie licencji detektywa, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji detektywa.

 

Lista zawodów regulowanych

 

Niektóre zawody regulowane w Polsce w innych krajach mogą być uznawane za zawody nieregulowane. Planując więc wyjazd, warto zweryfikować, jak wygląda sprawa potwierdzania kwalifikacji w państwie, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. Przykładowo – zawód nauczyciela wychowania przedszkolnego jest regulowany w Polsce czy w Austrii, a w Niemczech i Portugalii nie.

 

Wszelkie informacje o zawodach regulowanych w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie czy też Szwajcarii znajdziemy w bazie prowadzonej przez Komisję Europejską. W witrynie możemy zweryfikować listę zawodów, sprawdzić podstawy prawne regulacji i wymagania wobec kandydatów. Dowiemy się też, co jest potrzebne, aby móc potwierdzić nasze kwalifikacje i kompetencje zawodowe za granicą w danym zawodzie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Operacji Transportowych / Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zakres zadań: Tworzenie dokumentacji tras i list przewozowych; Nadzór nad flotą przy użyciu systemu GPS; Rejestrowanie zamówień oraz obsługa klienta; Rozliczanie dokumentów związanych z realizacją usług; Analiza danych z tachografów i kart pracy kierowców; Rozpatrywanie reklamacji i...
  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Cel stanowiska: Poszukujemy specjalisty do zespołu zajmującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami, głównie odpowiedzialnego za system ERP obejmujący finanse i księgowość oraz zarządzanie handlem. Kandydat powinien posiadać doświadczenie jako Projektant - Programista lub...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracyjnych i rozliczeń

    REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: obsługi systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce; fakturowania; raportowania; prowadzenia dokumentacji; obsługi klienta na podstawie otrzymanych zamówień;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Magazynier

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat
    17 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za obsługę magazynu firmy produkcyjnej. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: dbałość o płynne działanie magazynu firmy produkcyjnej; zależnie od przypisania do zespołu: obsługę przyjęcia materiału, jego wydawanie na produkcję, transport...
  • Kierowca na trasach międzynarodowych C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Poszukujemy pracowników na stanowisko kierowcy kat. C+E na kierunki IT,DE,B,NL,FR,LU,DK i powroty do siedziby firmy.

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379