Osoby wykonujące zawód perukarza muszą cechować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi i zmysłem artystycznym. Czy perukarstwo to przyszłościowa dziedzina?
Kto to jest perukarz?
Nietrudno się domyślić, że perukarz to osoba, która zajmuje się wytwarzaniem peruk, a także półperuk, tresek, dopinek czy sztucznych zarostów. Może jednocześnie prowadzić sklep z perukami i innymi akcesoriami bądź pracować na zlecenie takich instytucji jak teatry, opery, studia filmowe i różnego rodzaju fundacje. Warsztaty perukarskie mogą również działać przy wspomnianych placówkach. Perukarz może być zatem samodzielnym przedsiębiorcą, prowadzącym własną działalność gospodarczą, jak i pracownikiem zatrudnionym w firmie.
W tym zawodzie liczy się przede wszystkim talent i znajomość technik rzemieślniczych, ale także gotowość do śledzenia najnowszych trendów na rynkach, zarówno perukarskim, jak i fryzjerskim – a te nieustannie się zmieniają. Perukarz teatralny lub filmowy musi dodatkowo cechować się znajomością historii mody i historii sztuki, by doprać odpowiednią perukę do epoki historycznej, w której osadzony jest spektakl. Dobry perukarz dba o detale, umie doradzić w kwestii wyboru peruki, pamięta o właściwym zabezpieczeniu swoich dzieł i narzędzi pracy. Jest rzeczowy, spostrzegawczy i taktowny.
Perukarz – czym się zajmuje?
Do najważniejszych zadań perukarza należy:
• mycie, rozczesywanie, ścinanie włosów,
• projektowanie peruk, tresek, sztucznych zarostów itd.,
• tworzenie peruk i innych akcesoriów przy pomocy szydełek perukarskich, nożyczek, grzebieni, lakierów, manekinów (w tym tworzenie czepca bądź paska do umocowania peruki oraz zagęszczenie peruki włosami naturalnymi lub sztucznymi),
• przymocowanie gotowych wyrobów do głowy klienta (np. aktora) za pomocą klejów, taśm, pasów,
• uzupełnianie i naprawianie peruk i innych akcesoriów,
• konserwowanie i dbanie o czystość gotowych dzieł, a także wykorzystywanych narzędzi,
• doradzanie klientom w doborze odpowiedniej peruki z uwzględnieniem bieżącej mody, okoliczności, wymagań i potrzeb klienta,
• pobieranie należności za wykonaną usługę.
Perukarz – jak zostać?
By zostać perukarzem, wystarczy ukończyć kurs zawodowy, który oferują różne placówki dydaktyczne. Perukarstwa można uczyć się na przykład w szkołach charakteryzacji, ale nie tylko. Ponieważ to rzadki zawód, a możliwości znalezienia w nim pracy dość ograniczone, kursy i szkoły dla perukarzy nie są liczne. Osoby chcące pracować w zawodzie perukarza powinny więc mieć świadomość, że przynajmniej na początku będą musiały wykazać się dużą determinacją i wytrwałością. Pracowitość i zaangażowanie może się jednak opłacić i otworzyć drzwi np. do wymarzonej pracy w teatrze czy przy produkcji filmowej.