Kondycja przemysłu, jednego z trzech głównych filarów gospodarki narodowej podlega nieustannym zmianom. To, co dzieje się w kraju, wpływa na wizerunek państwa na arenie międzynarodowej. Jak wygląda zatrudnienie w przemyśle w Polsce? Jakie przejawia tendencje na przestrzeni lat?
Zatrudnienie w przemyśle – raport NBP
W I kwartale 2017 roku na rynku pracy utrzymała się wzrostowa tendencja, jeśli chodzi o popyt na pracę i liczbę pracujących – wynika z opracowanego przez Narodowy Bank Polski „Kwartalnego raportu o rynku pracy w I kw. 2017 r.” – ostatnim z opublikowanych na stronie instytucji (począwszy od 2011 roku).
Zapotrzebowanie na pracowników wyrażały zwłaszcza podmioty z sektora przemysłowego – tam liczba pracujących wzrastała szybciej niż w usługach. W ciągu roku zwiększyła się o ponad 150 tys. (sektor przemysłowy BAEL łączy przetwórstwo przemysłowe, górnictwo, zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę oraz budownictwo).
Zatrudnienie w przemyśle – GUS
W celu oceny zatrudnienia w przemyśle warto jeszcze przyjrzeć się publikacji Głównego Urzędu Statystycznego „Nakłady i wyniki przemysłu w 2018 r”.
W raporcie przemysł podzielony został na 4 sekcje:
- górnictwo i wydobywanie,
- przetwórstwo przemysłowe,
- wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę,
- dostawę wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywację.
Wzrost zatrudnienia analizowano w przedsiębiorstwach o większej niż 9 liczbie pracujących. W 2018 roku przeciętne zatrudnienie w przemyśle przyjęło wartość 2719,0 tysiąca osób.
W ramach poszczególnych grup zatrudnienie kształtowało się następująco: „zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym – o 2,9% oraz w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji – o 2,4%. W górnictwie i wydobywaniu odnotowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia – o 0,1%. Utrzymał się natomiast spadek przeciętnego zatrudnienia w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,3% (przed rokiem o 1,3%)”.
Zatrudnienie w przemyśle, usługach i rolnictwie
„Informacje o rynku pracy w drugim kwartale 2019 r.” prezentujące dane wstępne, wskazują, że różnica w popycie na pracę między trzema sektorami narodowej gospodarki cały czas kształtuje się na podobnym poziomie. Drugi kwartał 2017, 2018 i 2019 to w rolnictwie wielkości rzędu 1400 – 1700 tysięcy, w przemyśle w okolicach 5100 – 5200 tysięcy, a w usługach między 9400 – 9700 tysięcy.