Jak zatrudnić Ukraińca
Zatrudnienie Ukraińców staje się w Polsce coraz bardziej popularne zwłaszcza w następujących branżach: budowlanka, handel, hotelarstwo, gastronomia. W 2017 roku wprowadzono ruch bezwizowy między Ukrainą a państwami należącymi do strefy Schengen. Według obecnie panujących zasad obywatele Ukrainy mogą przyjeżdżać do Polski bez wizy na okres 90 dni. Muszą także posiadać paszport biometryczny oraz środki na utrzymanie, a także:
• podać cel przyjazdu do Polski, np. wizyta u rodziny, pobyt turystyczny bądź podjęcie pracy zarobkowej,
• określić miejsce zamieszkania,
• udowodnić, że nigdy nie odmawiano im możliwości przebywania na terytorium naszego kraju,
• udowodnić brak wyroków,
• podać źródło utrzymania.
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy wymaga dopełnienia pewnych formalności.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy
Przedsiębiorcy muszą przede wszystkim złożyć w urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Razem z tym dokumentem należy również donieść zaświadczenie o niekaralności kandydata oraz wnieść stosowną opłatę.
Oświadczenie o powierzeniu pracy Ukraińcowi powinno zawierać dane obcokrajowca, nazwę stanowiska, miejsce wykonywania zadań, daty rozpoczęcia, zarobki, a także informację o podpisywanej umowie. Następnie zatrudniana osoba składa wniosek o wydanie wizy pracowniczej.
Pracodawca musi jeszcze zgłosić nowego podwładnego do ubezpieczenia (druk ZUS ZUA, na którym zamiast numeru PESEL wpisuje się numer paszportu). Ma na to 7 dni roboczych. Oprócz tego należy również zameldować daną osobę.
Powyższy sposób załatwiania pozwolenia na pracę nazywa się procedurą uproszczoną. Pozwala ona obywatelom Ukrainy na wypełnianie obowiązków zawodowych maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu jednego roku.
Zatrudnienie Ukraińca z kartą pobytu
Jeżeli kandydat na stanowisko posiada kartę pobytu, to jest to od razu pozwolenie na pracę. Mogą się o nią starać osoby zatrudnione w ramach procedury uproszczonej, które przepracowały już 3 miesiące. Pracodawca ma obowiązek złożyć do wojewody wniosek o pozwolenie na pracę. Jeżeli karta pobytu traci ważność, to automatycznie rozwiązywana jest umowa z obcokrajowcem.
Warunki zatrudnienia w Polsce
Ukraińcy decydują się na pracę w Polsce głównie ze względu na lepsze warunki płacowe i bytowe. Niepewna sytuacji polityczna i gospodarcza u naszych sąsiadów powoduje, że coraz więcej osób woli wyjechać i szukać szczęścia w innym miejscu. Pracując w naszym kraju, Ukraińcy mogą zarobić nawet kilka razy więcej niż w swojej ojczyźnie, chociaż często wykonywane obowiązki nie należą do lekkich.