Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zarobki stażystów

Zarobki stażystów

 
Zarobki stażystów

Zarobki stażystów – urząd pracy


Staż z urzędu pracy jest formą przyuczania do pełnienia obowiązków zawodowych. Korzystają z niego osoby bez doświadczenia, stawiające pierwsze kroki na danym stanowisku, chcące się przekwalifikować czy wracające do pracy po długim okresie bezrobocia.

Stażysta nie jest pracownikiem, to znaczy nie pełni pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. Choć wykonuje różne zlecone czynności, jego ostatecznym celem ma być nabywanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia, a nie działalność zarobkowa. Jednocześnie stażysta ma prawo do równego traktowania z pracownikami danej firmy. Może między innymi skorzystać z urlopu wypoczynkowego – na każde 30 dni przysługują mu 2 dni wolne.

Stażysta nie otrzymuje wynagrodzenia, ale tzw. stypendium stażowe. Wypłaca je urząd pracy w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Warto też pamiętać, że osoba na stażu podlega również ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.

Zarobki nauczycieli stażystów


Powyższe zasady dotyczyły stażów, na które kierują bezrobotnych urzędy pracy. Niemniej w polskim systemie oświaty za jeden ze stopni kariery nauczyciela wymienia się nauczyciela stażystę.  Jest to pierwszy szczebel awansu zawodowego (kolejne to nauczyciel kontraktowy, kwalifikowany i dyplomowany).

Nauczyciel stażysta dopiero wdraża się do pracy w placówce dydaktycznej, a do jego obowiązków należy obserwowanie zajęć prowadzonych przez bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Przynajmniej raz w miesiącu również samodzielnie prowadzi zajęcia pod okiem opiekuna stażu lub dyrektora szkoły. Należy pamiętać, że nauczyciel stażysta jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy, a za pełnione obowiązki należy mu się wynagrodzenie.

To, ile zarabia nauczyciel stażysta, reguluje prawo. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lutego 2019 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, od 1 stycznia 2019 r. podstawa wynagrodzenia nauczyciela stażysty nie może być niższa od 2538 zł brutto miesięcznie.

Zarobki stażystów lekarzy


Jeszcze inny rodzaj stażu dotyczy lekarzy oraz dentystów. Po odbyciu studiów kierunkowych przedstawiciele tych profesji muszą bowiem odbyć obowiązkowy staż podyplomowy. Dopiero po jego ukończeniu oraz po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego uzyskują oni prawo do wykonywania zawodu. Staż zawodowy lekarza trwa 13 miesięcy, a dentysty – 12 miesięcy.

Lekarzom stażystom przysługuje pensja w wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z nim „lekarz, lekarz dentysta odbywający staż otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2007 zł brutto”.

Dodatkowa płaca lekarzom stażystom należy się również za każdą godzinę dyżuru medycznego – w wysokości 125% stawki godzinowej zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego. Czym jest wspomniana godzinowa stawka? W myśl ustawy „oblicza się [ją], dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego stażysty przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!