Gdy zakłada się stacjonarny sklep, salon fryzjerski, warsztat samochodowy czy punkt gastronomiczny sprawa jest prosta i dość oczywista – taka działalność gospodarcza wymaga dysponowania lokalem użytkowym. Co jednak, jeśli własny biznes otwiera fotograf, copywriter albo trener fitness? Czy wszyscy przedsiębiorcy muszą mieć stałą siedzibę firmy?
Własny biznes i siedziba firmy – czy trzeba być właścicielem lokalu?
Założenie firmy jednoosobowej wymaga dokonania wpisu do CEIDG. We wniosku każdy przyszły przedsiębiorca musi podać swój adres zamieszkania, na podstawie którego ustala się właściwy urząd skarbowy. Adres ten nie jest jednak zamieszczany we wpisie (chyba że zostanie wskazany jako miejsce prowadzenia firmy lub adres do doręczeń).
Przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi w różnych miejscach, np. u klientów, nie muszą określać miejsca, gdzie będzie prowadzona ich własna działalność gospodarcza. Obligatoryjny jest natomiast zawsze adres do doręczeń, niekoniecznie identyczny jak miejsce zamieszkania.
Bardzo częstą praktyką osób samozatrudniających się jest rejestracja firmy w miejscu zamieszkania. Pozwala to na wliczenie części opłat np. za czynsz czy media w koszty uzyskania przychodu.
Nie ma też prawnych przeszkód, by siedzibą firmy było wynajmowane przez przedsiębiorce mieszkanie czy biuro – ważne, by posiadać zgodę właściciela lokalu. Innym, popularnym zwłaszcza w dużych miastach, rozwiązaniem jest wirtualne biuro, czyli outsourcing obsługi biurowej.
Wirtualne biuro – czym jest
Takie biuro to przede wszystkim wirtualny adres, bardzo często w centrum miasta czy prestiżowej dzielnicy. Można go wskazać jako siedzibę nawet małej jednoosobowej działalności gospodarczej. Taki zabieg wizerunkowy może na początku pomóc w zdobyciu klientów. Ceny pakietów zależą od lokalizacji biura i oferowanych usług. Zaczynają się już od kilkudziesięciu zł miesięcznie.
Firmy prowadzące e-biura zajmują się także obsługą korespondencji (skanują listy i przesyłają mailem lub kurierem), przyjmowaniem połączeń telefonicznych. Udostępniają też dobrze wyposażone salki konferencyjne, stanowisko biurowe czy gabinet na godziny.
Czy wirtualne biuro jest legalne?
Rejestracja firmy w wirtualnym biurze jest zgodna z prawem. Po pierwsze freelancer prowadzący działalność, jeśli nie wykonuje pracy w jednym, określonym miejscu, w ogóle nie musi podawać adresu, a po drugie, wskazana w CEIDG siedziba firmy nie jest traktowana jako tożsama z faktycznym miejscem świadczenia usług. Np. grafik może pracować zarówno w wynajmowanej przestrzeni coworkingowej w wirtualnym biurze, jak i w siedzibie firmy, z którą zawarł umowę (albo w jakimkolwiek innym miejscu).