Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

 
Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

Po utracie pracy za granicą część polskich emigrantów decyduje się na powrót do kraju, żeby znaleźć tutaj pracę i oszczędzić na kosztach utrzymania.

 

Zasiłek zagraniczny w Polsce i wybranych krajach

 

Przy poszukiwaniu zatrudnienia w państwie innym niż to, w którym pracowało się ostatnio, bezrobotnemu przysługuje wsparcie w postaci transferu zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie można pobierać przez trzy miesiące, a w wyjątkowych okolicznościach maksymalnie przez sześć miesięcy. Aby z niego skorzystać, trzeba dopełnić na czas niezbędnych formalności. Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest też aktywne poszukiwanie pracy.

 

Zasiłek zagraniczny dla bezrobotnych – wymagania

 

Wspólne zasady transferu zasiłków dotyczą państw Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii. Mają one przede wszystkim zabezpieczać szukających pracy poza państwem, w którym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Wsparcie dla bezrobotnych wypłacane jest w kraju ostatniego zatrudnienia.

 

Po stracie pracy, zanim spróbujemy szukać szczęścia w innym państwie, oczekuje się od nas, że przynajmniej przez jakiś czas postaramy się znaleźć coś na miejscu. Dlatego powinniśmy być przez minimum cztery tygodnie zarejestrowani jako osoba bezrobotna poszukująca pracy (z możliwymi wyjątkami) w kraju, w którym otrzymaliśmy status bezrobotnego.

Należy też zwrócić się do właściwych służb zatrudnienia z wnioskiem o wydanie formularza U2. Takie wnioski mogą być rozpatrywane w trybie pilnym w przypadku, gdy przenieść się chcemy do kraju, w którym pracę znalazł partner lub małżonek. Formularz U2 ważny jest jedynie w państwie, które zgłosiliśmy. Na transfer zasiłku do innego kraju potrzebne będzie odrębne zaświadczenie.

 

Rejestracja w Polsce w ciągu siedmiu dni

 

Po przyjeździe do Polski bezrobotny, który korzysta z zasiłku przyznanego w jednym ze wspomnianym na początku artykułu państw, musi zgłosić się do polskich służb zatrudnienia jako osoba poszukująca i gotowa podjąć pracę. Powinna też przedłożyć odpowiednie dokumenty. Na takie zgłoszenie ma siedem dni od daty przyjazdu.

 

Urząd powiatowy czy wojewódzki

 

Rejestracji jako osoba poszukująca pracy w Polsce należy dokonać we właściwym powiatowym urzędzie pracy. W wyjątkowych wypadkach sprawę można załatwić w wojewódzkim urzędzie pracy. Jak możemy przeczytać na stronie powroty.gov.pl: „Jeżeli bezrobotny nie pobrał przed wyjazdem do Polski dokumentu U2 uprawniającego do transferu zasiłku dla bezrobotnych (a jest osobą zarejestrowaną jako bezrobotna za granicą i ma tam przyznane prawo do zasiłku), powinien niezwłocznie zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w Polsce jako osoba poszukująca pracy. Wojewódzki urząd pracy zwróci się wówczas do instytucji właściwej za granicą z wnioskiem o potwierdzenie prawa do transferu zasiłku. We wniosku będzie musiał podać datę, w której bezrobotny znalazł się w dyspozycji polskiego urzędu pracy”.

 

Po rejestracji bezrobotny podlega wszelkim kontrolom oraz musi dotrzymywać terminów i zasad wyznaczanych przez powiatowy urząd pracy.

 

Trzy miesiące na poszukiwania

 

Prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych co do zasady przyznawane jest na trzy miesiące. W wyjątkowych wypadkach może być przedłużone do pół roku. Decyzję w tej sprawie podejmują zagraniczne służby zatrudnienia w kraju wypłacającym zasiłek.

 

Ubiegając się o przedłużenie, należy pisemnie wyjaśnić, czemu w ciągu trzech miesięcy nie udało się nam znaleźć zatrudnienia w kraju, do którego wyjechaliśmy i przedstawić argumenty, uwiarygadniające szanse zdobycia pracy na miejscu.

 

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych (zagraniczny transfer)

 

Zasiłki transferowe wypłacane są przez służby państwa, w którym ostatnio pracowaliśmy. W związku z tym wpływają one na nasze konto bez pośrednictwa polskich urzędów. W jaki sposób należy się rozliczyć, jeśli pobierzemy zasiłek dla bezrobotnych za granicą? Podstawą są umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich wykaz oraz treści możemy znaleźć na portalu podatki.gov.pl.

 

W razie problemów można również złożyć prośbę do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową lub poszukać podobnych przypadków w publikowanej bazie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?