Po utracie pracy za granicą część polskich emigrantów decyduje się na powrót do kraju, żeby znaleźć tutaj pracę i oszczędzić na kosztach utrzymania.
Zasiłek zagraniczny w Polsce i wybranych krajach
Przy poszukiwaniu zatrudnienia w państwie innym niż to, w którym pracowało się ostatnio, bezrobotnemu przysługuje wsparcie w postaci transferu zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie można pobierać przez trzy miesiące, a w wyjątkowych okolicznościach maksymalnie przez sześć miesięcy. Aby z niego skorzystać, trzeba dopełnić na czas niezbędnych formalności. Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest też aktywne poszukiwanie pracy.
Zasiłek zagraniczny dla bezrobotnych – wymagania
Wspólne zasady transferu zasiłków dotyczą państw Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii. Mają one przede wszystkim zabezpieczać szukających pracy poza państwem, w którym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Wsparcie dla bezrobotnych wypłacane jest w kraju ostatniego zatrudnienia.
Po stracie pracy, zanim spróbujemy szukać szczęścia w innym państwie, oczekuje się od nas, że przynajmniej przez jakiś czas postaramy się znaleźć coś na miejscu. Dlatego powinniśmy być przez minimum cztery tygodnie zarejestrowani jako osoba bezrobotna poszukująca pracy (z możliwymi wyjątkami) w kraju, w którym otrzymaliśmy status bezrobotnego.
Należy też zwrócić się do właściwych służb zatrudnienia z wnioskiem o wydanie formularza U2. Takie wnioski mogą być rozpatrywane w trybie pilnym w przypadku, gdy przenieść się chcemy do kraju, w którym pracę znalazł partner lub małżonek. Formularz U2 ważny jest jedynie w państwie, które zgłosiliśmy. Na transfer zasiłku do innego kraju potrzebne będzie odrębne zaświadczenie.
Rejestracja w Polsce w ciągu siedmiu dni
Po przyjeździe do Polski bezrobotny, który korzysta z zasiłku przyznanego w jednym ze wspomnianym na początku artykułu państw, musi zgłosić się do polskich służb zatrudnienia jako osoba poszukująca i gotowa podjąć pracę. Powinna też przedłożyć odpowiednie dokumenty. Na takie zgłoszenie ma siedem dni od daty przyjazdu.
Urząd powiatowy czy wojewódzki
Rejestracji jako osoba poszukująca pracy w Polsce należy dokonać we właściwym powiatowym urzędzie pracy. W wyjątkowych wypadkach sprawę można załatwić w wojewódzkim urzędzie pracy. Jak możemy przeczytać na stronie powroty.gov.pl: „Jeżeli bezrobotny nie pobrał przed wyjazdem do Polski dokumentu U2 uprawniającego do transferu zasiłku dla bezrobotnych (a jest osobą zarejestrowaną jako bezrobotna za granicą i ma tam przyznane prawo do zasiłku), powinien niezwłocznie zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w Polsce jako osoba poszukująca pracy. Wojewódzki urząd pracy zwróci się wówczas do instytucji właściwej za granicą z wnioskiem o potwierdzenie prawa do transferu zasiłku. We wniosku będzie musiał podać datę, w której bezrobotny znalazł się w dyspozycji polskiego urzędu pracy”.
Po rejestracji bezrobotny podlega wszelkim kontrolom oraz musi dotrzymywać terminów i zasad wyznaczanych przez powiatowy urząd pracy.
Trzy miesiące na poszukiwania
Prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych co do zasady przyznawane jest na trzy miesiące. W wyjątkowych wypadkach może być przedłużone do pół roku. Decyzję w tej sprawie podejmują zagraniczne służby zatrudnienia w kraju wypłacającym zasiłek.
Ubiegając się o przedłużenie, należy pisemnie wyjaśnić, czemu w ciągu trzech miesięcy nie udało się nam znaleźć zatrudnienia w kraju, do którego wyjechaliśmy i przedstawić argumenty, uwiarygadniające szanse zdobycia pracy na miejscu.
Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych (zagraniczny transfer)
Zasiłki transferowe wypłacane są przez służby państwa, w którym ostatnio pracowaliśmy. W związku z tym wpływają one na nasze konto bez pośrednictwa polskich urzędów. W jaki sposób należy się rozliczyć, jeśli pobierzemy zasiłek dla bezrobotnych za granicą? Podstawą są umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich wykaz oraz treści możemy znaleźć na portalu podatki.gov.pl.
W razie problemów można również złożyć prośbę do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową lub poszukać podobnych przypadków w publikowanej bazie.