Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie umowy po angielsu - co zawrzeć, jak napisać, wzór

Wypowiedzenie umowy po angielsu - co zawrzeć, jak napisać, wzór

 
Wypowiedzenie umowy po angielsu - co zawrzeć, jak napisać, wzór

W wielu kwestiach zasady zatrudnienia w Polsce i Wielkiej Brytanii znacznie się różnią. Jeśli pracujemy w UK, warto zapoznać się z naszym statusem prawnym - wiedzieć, do jakiej grupy zatrudnionych należymy, jaki rodzaj angielskiej umowy o pracę podpisaliśmy, jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje. Takie informacje przydadzą się, kiedy np. będziemy składać wypowiedzenie po angielsku. W zależności od tego, kto rozwiązuje umowę - pracownik czy pracodawca - temu pierwszemu przysługują różne uprawnienia. Artykuł dotyczy sytuacji, kiedy to zatrudniony w UK rezygnuje z pracy.  

 

Wypowiedzenie umowy po angielsku - co zawrzeć


Na brytyjskim rynku pracy funkcjonują 3 podstawowe grupy pracujących:


    •    samozatrudniony (self-employed). To freelancer (tak jak w Polsce) lub wykonawca (contractor). Przedstawiciele tej grupy sami odprowadzają podatki, opłacają swoje ubezpieczenie zdrowotne. Ich prawa i obowiązki regulują umowy podpisywane z klientami;
    •    osoba zatrudniona (employee). Ma umowę na piśmie (pełny etat – full-time, lub w niepełnym wymiarze godzin – part-time, albo na czas określony – fixed-term contract) z określonymi warunkami (np. godzinami pracy, liczbą dni urlopu, zasadami wypowiedzenia, czasem trwania stosunku pracy, wysokością wynagrodzenia, sposobem i częstotliwością jego wypłaty, obowiązującą w UK minimalną stawką godzinową, urlopem macierzyńskim i zasiłkiem chorobowym). Takiej osobie obowiązki zwykle zleca przełożony, który egzekwuje też ich wykonanie. Pracodawca osoby zatrudnionej opłaca podatek i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne;
    •    pracownik(worker). Zazwyczaj pracuje na tzw. umowy „zero godzin” (zero hour contract, casual contract). To umowy o pracę dorywczą, czyli worker pracuje, kiedy jest potrzebny, i otrzymuje wynagrodzenie tylko za przepracowany czas. To niezbyt korzystny dla pracownika rodzaj umowy, ale uprawniający do najniższej stawki godzinowej i ustawowego okresu wypowiedzenia. Jednak nigdy nie wiadomo, ile to będzie czasu w następnym tygodniu, ponieważ pracodawca nie zapewnia konkretnej liczby godzin.


Jak wynika z powyższych informacji, wypowiedzenie po angielsku składają osoby zatrudnione (employee).
Jeżeli nie określono w warunkach umowy inaczej, należy rozwiązać umowę po angielsku na piśmie, np. w formie listu rezygnacyjnego z pracy. Rzadziej ustnie.

Powinny się w nim znaleźć następujące informacje:


    •    okres wypowiedzenia - zazwyczaj zawarty jest w warunkach umowy o pracę. Ale mogą one określać, że jest dłuższy. Prawodawstwo w UK mówi, że rośnie on proporcjonalnie do czasu zatrudnienia (np. 1 tydzień przy nieprzerwanym czasie pracy od 1 miesiąca do 2 lat; 2 tygodnie - przy pełnych 2 latach)
    •    datę ostatniego dnia w pracy;
    •    (niekoniecznie) powody wypowiedzenia;
    •    (kurtuazyjnie) podziękowanie za dotychczasową pracę i możliwości rozwoju – nawet jeśli nie do końca dobrze się układały stosunki z pracodawcą, warto zachować z nim dobre relacje.
Wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia
W czasie wypowiedzenia przysługuje taki sam pakiet wypłat, jak przed jego złożeniem, czyli:
    •    chorobowe,
    •    urlop wypoczynkowy,
    •    urlop macierzyński/ojcowski,
    •    urlop coroczny.
Jeśli jednak pracownik wykorzystał cały urlop coroczny, a złożył wypowiedzenie umowy w połowie roku, szef może potrącić należność z części płatnego urlopu, jeśli tak zostało ustalone w kontrakcie.

 

Umowy na czas określony (fixed-term contract)


Daty początku i końca zatrudnienia (lub czas, który zajmie wykonanie konkretnego zadania) są w nich sprecyzowane. Z datą zakończenia stosunku pracy takie kontrakty wygasają automatycznie, bez wypowiedzenia. Jeśli umowa zawiera zapis pozwalający pracodawcy na zakończenie umowy wcześniej, pracownik ma prawo do tygodniowego okresu wypowiedzenia, pod warunkiem że przepracował on przynajmniej miesiąc.


Konstruktywne zwolnienie (constructive dismissal)


To sytuacja, kiedy pracownik został zmuszony do odejścia z pracy i składa wypowiedzenie umowy  nie z własnej woli. Powodem odejścia są:
    •    poważne złamanie warunków umowy (niewypłacanie wynagrodzenia, nieuzasadnione przeniesienie na niższe stanowisko);
    •    zmuszanie do przyjęcia niemożliwych do zaakceptowania zmian w warunkach zatrudnienia bez zgody pracownika (nieoczekiwane przeniesienie do innego miasta, zmuszanie do pracy na nocną zmianę wbrew wcześniejszym ustaleniom);
    •    prześladowanie, dręczenie, stosowanie przemocy – mobbing, niedozwolone seksualne zachowania;
    •    zmuszanie do pracy w niebezpiecznych warunkach.
Zanim zatrudniony wystąpi o konstruktywne zwolnienie, musi najpierw jasno zakomunikować swoją niezgodę na takie wykroczenia oraz podjąć próby mediacji, rozmów z działem personalnym, załogą, Acas (służbą doradztwa, koncyliacji i arbitrażu) i porozumieć się z pracodawcą zgodnie z procedurami. Podobnie jak mobbing powody konstruktywnego zwolnienia bardzo trudno udowodnić.

 

Jak się pisze wypowiedzenie z pracy w UK


W wersji profesjonalnej wypowiedzenia po angielsku (professional/formal resignation letter) składanego przez pracownika obowiązuje styl formalny:


✓ wyraźny podział na akapity (paragraphs) i zachowanie odległości między nimi;
✓ umieszczenie po lewej stronie listu rezygnacyjnego danych pracownika, aktualnej daty i personaliów adresata dokumentu (szefa). Napisane w języku angielskim wypowiedzenie musi być opatrzone podpisem pracownika;
✓ brak form skróconych, kolokwializmów;
✓ język oficjalny, zwroty grzecznościowe dla niego charakterystyczne, np.:


This was not an easy decision to make… - To nie była łatwa do podjęcia decyzja;


I am writing to provide you with my formal notice of resignation from (nazwa firmy) / Please consider this letter as my formal resignation from - Piszę, aby przekazać Państwu/Panu moje formalne zawiadomienie o rezygnacji / Proszę potraktować ten list jako moje oficjalne zawiadomienie o rezygnacji z… ;


I truly value the experience I gained over the past years - Naprawdę doceniam doświadczenie, jakie zdobyłam w ciągu ostatnich lat;


I recently accepted a position with another company that will help me to achieve my dream of becoming a… - Niedawno przyjąłem stanowisko w innej firmie, co pomoże mi osiągnąć moje marzenie o zostaniu… (wymieniamy profesję lub stanowisko).

Jak już wspomniano wyżej, w dobrym tonie byłoby podać przyczynę rezygnacji i wspomnieć ciepło o pracy w obecnej firmie, nawet jeśli stosunki z szefem nie zawsze były poprawne. Po brytyjsku - powściągamy emocje.
Logiczne jest, że oficjalne wypowiedzenie umowy po angielsku jest wyrazem szacunku dla pracodawcy/szefa, z którym przepracowaliśmy kilka lat i czujemy się z nim i firmą związani.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór


Są różne szkoły, jedni optują za krótką konstrukcją, zawierającą tylko niezbędne informacje, bez tłumaczeń i wyjaśnień. Inni radzą pisać w sposób bardziej rozbudowany. Oto kilka wzorów rozwiązania umowy po angielsku, reprezentujących różne style pisania wypowiedzeń.

Wzór 1
Propozycja prostego, standardowego wypowiedzenia po angielsku w kilku zdaniach (sample resignation letter):

 

 


Margaret Wright
15 Selena Street
Plymouth PL13HL, GB
Phone Number 666 666 777
m.wright@gmail.com



March 1, 2019

Damien Williams
Editor, Editorial Office
The Express Publishing
8 Crossfield Road
Birmingham
West Midlands
B29 1WQ

Dear Damien,


I would like to inform you that I am resigning from my position as a proofreader for The Express Publishing, effective March 31, 2019.
Thank you for the opportunities you have provided me during my time with the company. If I can be of any help during this transition, please let me know.
I wish you and the company all the best.

Yours sincerely,
Margaret Wright

 


Wzór 2
I przykład bardziej rozbudowanego wypowiedzenia umowy po angielsku (professional/formal resignation letter):

 

 

 


Eddie Smith
45 Crown Street
London W1G 7DH, United Kingdom
Phone Number 586 009 288
eddie89@gmail.com

November 2, 2017

Agnes Brown
Director
Department for Business
The British Company
13-29 Settles Street
Whitechampel
Greater London E1 1JW, GB

Dear Miss Brown,

Please consider this letter as my formal resignation from the position as a Key Client Manager, effective December 1, 2017.

I have recently accepted a position with another company that will help me to achieve my dream of becoming a director of advertising department. It was not an easy decision to take, and as I appreciate your support over the course of my employment at The British Company. I truly value the experience and knowledge I have gained over the past 7 years. It has been a pleasure to work with you and my associates.

Please let me know how I can help during this transition. I wish you all the best as the company continues to grow.

Sincerely,

Eddie Smith

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Planowania i Obsługi Transportu

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Co będzie należało do Twoich obowiązków? Przygotowanie trasówek oraz kompletowanie zleceń przewozowych; Kontrola floty pojazdów w czasie rzeczywistym (GPS) Kontakt z klientami i rejestrowanie zamówień w systemie; Obsługa wewnętrznej platformy informatycznej; Sprawdzanie kart pracy,...
  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    8 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...
  • Kierowca kat. C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zadania: Realizacja przewozów międzynarodowych zgodnie z harmonogramem; Dbanie o powierzony pojazd i terminowość dostaw; Przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy;
  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   5 500 - 7 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    GŁÓWNE ZADANIA: Monitorowanie klientów pod kątem aktywności rekrutacyjnych, Pozyskiwanie nowych klientów oraz rozwijanie relacji ze stałymi klientami - badanie potrzeb, proponowanie rozwiązań, monitoring współpracy, Aktywności sprzedażowe: przygotowywanie ofert, prowadzenie negocjacji,...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379