Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiadanie umów terminowych – umowa czasowa a okres wypowiedzenia

Wypowiadanie umów terminowych – umowa czasowa a okres wypowiedzenia

 
Wypowiadanie umów terminowych – umowa czasowa a okres wypowiedzenia

W przypadku zarówno etatu na czas nieokreślony jak i umów terminowych długości wypowiedzeń są ściśle określone w prawie pracy. Sprawdź, ile czasu spędzisz w firmie po decyzji o zakończeniu stosunku pracy.

 

Okresy wypowiedzenia umowy

 

Długości wypowiedzenia określa Kodeks pracy. Zgodnie z nim to, czy zatrudniony ma 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę, czy będzie go obowiązywać okres miesięczny lub dłuższy jest uzależnione od stażu pracy (a nie też od rodzaju umowy? Od tego czy na czas określony czy nieokreślony. Wbrew przekonaniu, że dotyczy to wyłącznie pracowników zatrudnionych bezterminowo, podwładni związani umową na czas określony również mogą mieć nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

 

By rozwiać wątpliwości z tym związane, warto przytoczyć art. 35. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim obowiązujące okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony wynoszą:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Nie zawsze jednak po wypowiedzeniu pracownik zostaje tak długo w firmie. Zgodnie z przepisami pracodawca i podwładny mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Skrócenie okresu wypowiedzenia nie ma wpływu na tryb rozwiązania umowy o pracę. Na przykład, jeśli strony umówią się, że umowa zostanie rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym, nie musi to oznaczać dyscyplinarnego wypowiedzenia.

 

Ponadto unormowana prawnie została sytuacja, gdy dana osoba zatrudniona jest na stanowisku, z którym wiąże się odpowiedzialność materialna za powierzone mienie. Kodeks pracy dopuszcza, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy będzie obowiązywać miesięczne wypowiedzenie, a przy co najmniej półrocznym zatrudnieniu – 3 miesiące wypowiedzenia.

 

Umowa o pracę na czas zastępstwa

 

Do szczególnego rodzaju umów etatowych należą umowa na zastępstwo oraz na okres próbny. Pracownik przyjmowany jest wówczas na czas usprawiedliwionej nieobecności innego podwładnego. To znaczy, że zakres obowiązków osoby przyjmowanej na zastępstwo musi być zbliżony do tych, które wykonywał pierwszy pracownik (chociaż niekoniecznie musi się całkowicie pokrywać).

 

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

 

W przypadku tej umowy najczęściej przyjmuje się, że nowa osoba będzie zatrudniona tylko na okres absencji pracownika, którego zastępuje. Czasami trudno dokładnie określić, jak długi będzie to czas, szczególnie, jeśli powodem nieobecności pierwotnie zatrudnionego pracownika jest choroba. Czy można rozwiązać umowę z pracownikiem przyjętym na zastępstwo z dnia na dzień? Pracodawca nie ma takiego prawa. Z Kodeksu pracy wykreślono bowiem zapisy wyróżniające umowę na zastępstwo od innych umów czasowych. Oznacza to, że zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia będzie tu identyczny, czyli również uzależniony od stażu pracy.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

 

Jeszcze innym często stosowanym kontraktem etatowym jest umowa o pracę na okres próbny. Podpisywana jest na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po jej wygaśnięciu pracodawca może, ale nie musi, zaproponować pracownikowi kolejną umowę – na czas określony lub nieokreślony.

 

Warto przy tym przypomnieć, że łączny czas umów o pracę na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy. W tym czasie możliwe jest zawarcie maksymalnie trzech umów na czas określony z pracownikiem (w tym jedna może być, choć nie musi, umową na próbę). Czwarta umowa lub kontynuowanie zatrudnienia po okresie 33 miesięcy jest równoznaczne z zawarciem kontraktu na czas nieokreślony.

 

Jak wspomniano, umowa ta wygasa we wskazanym dniu. Możliwe jest również wcześniejsze wypowiedzenie umowy próbnej. Wówczas również obowiązują ogólne zasady dotyczące okresów wypowiedzenia umowy o pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?