W przypadku zarówno etatu na czas nieokreślony jak i umów terminowych długości wypowiedzeń są ściśle określone w prawie pracy. Sprawdź, ile czasu spędzisz w firmie po decyzji o zakończeniu stosunku pracy.
Okresy wypowiedzenia umowy
Długości wypowiedzenia określa Kodeks pracy. Zgodnie z nim to, czy zatrudniony ma 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę, czy będzie go obowiązywać okres miesięczny lub dłuższy jest uzależnione od stażu pracy (a nie też od rodzaju umowy? Od tego czy na czas określony czy nieokreślony. Wbrew przekonaniu, że dotyczy to wyłącznie pracowników zatrudnionych bezterminowo, podwładni związani umową na czas określony również mogą mieć nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
By rozwiać wątpliwości z tym związane, warto przytoczyć art. 35. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim obowiązujące okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony wynoszą:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Nie zawsze jednak po wypowiedzeniu pracownik zostaje tak długo w firmie. Zgodnie z przepisami pracodawca i podwładny mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Skrócenie okresu wypowiedzenia nie ma wpływu na tryb rozwiązania umowy o pracę. Na przykład, jeśli strony umówią się, że umowa zostanie rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym, nie musi to oznaczać dyscyplinarnego wypowiedzenia.
Ponadto unormowana prawnie została sytuacja, gdy dana osoba zatrudniona jest na stanowisku, z którym wiąże się odpowiedzialność materialna za powierzone mienie. Kodeks pracy dopuszcza, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy będzie obowiązywać miesięczne wypowiedzenie, a przy co najmniej półrocznym zatrudnieniu – 3 miesiące wypowiedzenia.
Umowa o pracę na czas zastępstwa
Do szczególnego rodzaju umów etatowych należą umowa na zastępstwo oraz na okres próbny. Pracownik przyjmowany jest wówczas na czas usprawiedliwionej nieobecności innego podwładnego. To znaczy, że zakres obowiązków osoby przyjmowanej na zastępstwo musi być zbliżony do tych, które wykonywał pierwszy pracownik (chociaż niekoniecznie musi się całkowicie pokrywać).
Rozwiązanie umowy na zastępstwo
W przypadku tej umowy najczęściej przyjmuje się, że nowa osoba będzie zatrudniona tylko na okres absencji pracownika, którego zastępuje. Czasami trudno dokładnie określić, jak długi będzie to czas, szczególnie, jeśli powodem nieobecności pierwotnie zatrudnionego pracownika jest choroba. Czy można rozwiązać umowę z pracownikiem przyjętym na zastępstwo z dnia na dzień? Pracodawca nie ma takiego prawa. Z Kodeksu pracy wykreślono bowiem zapisy wyróżniające umowę na zastępstwo od innych umów czasowych. Oznacza to, że zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia będzie tu identyczny, czyli również uzależniony od stażu pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Jeszcze innym często stosowanym kontraktem etatowym jest umowa o pracę na okres próbny. Podpisywana jest na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po jej wygaśnięciu pracodawca może, ale nie musi, zaproponować pracownikowi kolejną umowę – na czas określony lub nieokreślony.
Warto przy tym przypomnieć, że łączny czas umów o pracę na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy. W tym czasie możliwe jest zawarcie maksymalnie trzech umów na czas określony z pracownikiem (w tym jedna może być, choć nie musi, umową na próbę). Czwarta umowa lub kontynuowanie zatrudnienia po okresie 33 miesięcy jest równoznaczne z zawarciem kontraktu na czas nieokreślony.
Jak wspomniano, umowa ta wygasa we wskazanym dniu. Możliwe jest również wcześniejsze wypowiedzenie umowy próbnej. Wówczas również obowiązują ogólne zasady dotyczące okresów wypowiedzenia umowy o pracę.