Emigracja zarobkowa, chęć podróżowania, bliscy budujący życie poza granicami Polski – różne sytuacje zmuszają lub zachęcają nas do długotrwałego opuszczenia kraju. Jakie czynności urzędowe należy wykonać przed podróżą? Czy zgłoszenie wyjazdu za granicę jest konieczne?
Wymagane dokumenty
O planowanym wyjeździe za granicę, na okres ponad pół roku, należy zawiadomić odpowiedni urząd najpóźniej w dniu wyjazdu.
Jeżeli pojawimy się bezpośrednio w placówce, procedura wymaga przedłożenia dwóch dokumentów. Muszą to być:
1) formularz zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, dostępnego na portalu obywatel.gov.pl;
2) dowód osobisty lub paszport.
Zgłoszenie wyjazdu za granicę może również odbyć się przez internet. Wystarczy wtedy profil zaufany, certyfikat kwalifikowany lub e-dowód.
Gdzie zgłosić wyjazd za granicę?
Jeżeli decydujemy się na załatwienie sprawy osobiście, powinniśmy udać się do urzędu gminy właściwego naszemu miejscu zamieszkania.
Są niejako dwie drogi zgłaszania wyjazdu za granicę. Jedna dotyczy opuszczenia kraju na dłużej niż 6 miesięcy, ale z opcją powrotu – w tym wypadku dana osoba zostaje wymeldowana z ewentualnego miejsca pobytu czasowego, a adres zameldowania pozostaje bez zmian.
Jeżeli ktoś planuje wyjazd z Polski na stałe, po zgłoszeniu zostanie wymeldowany i z czasowego, i ze stałego miejsca pobytu.
Jak zgłosić wyjazd?
Samodzielnie państwo możemy poinformować o wyjeździe przez internet lub w urzędzie gminy. Prawo przewiduje również możliwość zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej przez pełnomocnika. W placówce będzie musiał okazać dokument, w którym upoważniamy go do takiej czynności. Dostępna jest także opcja, by pełnomocnik zgłosił nasz wyjazd przez internet, ale musimy tu także udzielić pozwolenia elektronicznego, podpisanego również elektronicznie.
Należy pamiętać, że zabierając ze sobą rodzinę, powinniśmy dopełnić właściwych czynności prawnych, względem osób, którymi się opiekujemy.
„Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny zgłaszają wyjazd za granicę osób, które:
• nie mają zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 lat),
• mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 lat)”.