Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

 
Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

Polski rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Jednym z najważniejszych jego aspektów jest możliwość pracy w trybie home office – hybrydowo lub całkowicie (tzw. full remote). Osoby, które nie mają możliwości pracy zdalnej lub są zmuszane do powrotu do biur, często deklarują chęć zmiany pracy, nawet mimo wieloletniego stażu u danego pracodawcy. Praca zdalna to już nie przywilej ani benefit – stała się integralną częścią pewnego stylu życia. W ramach tego sposobu na życie pracownik chce mieć prawo do dysponowania swoim czasem, pracą, wypoczynkiem i rozwojem w sposób swobodny i zgodny z własnym rytmem i potrzebami. Praca zdalna uświadomiła mu, że istnieje możliwość integracji pracy ze sferą osobistą (work-life integration) – dlatego nie zechce z niej łatwo zrezygnować. 

 

Spis treści

Nowy raport Praca.pl i Experience Institute 2024

 

Praca.pl i Experience Institute przygotowały dla Was raport pt. Ewolucja pracy zdalnej. Analiza zmian, wyzwań i korzyści w nowej rzeczywistości zawodowej. Z przyjemnością przekazujemy Wam wyczerpującą analizę polskiego rynku pracy, z której dowiecie się między innymi:

 

  • czy Polacy są coraz bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego?
  • jak duży odsetek pracowników czuje się zaangażowanych w swoją pracę?
  • co sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z miejsca pracy?
  • czy pracownicy zdalni są bardziej efektywni i zadowoleni z kariery?

 

W tej edycji raportu położyliśmy szczególny nacisk na koncepcję work-life integration w kontekście pracy zdalnej.

 

Work-life integration – co to?

 

Czasami wydaje się, że o pracy zdalnej przejmującej polski rynek pracy od czasów pandemii (2020 r.) powiedziano już niemal wszystko. Wpływ home office nie tylko na funkcjonowanie firm oraz gospodarkę, ale i społeczeństwo, kształtujące się w jego obrębie postawy wobec świata zawodowego i prywatnego, wciąż jest jednak niedoceniany i wymaga wielu dokładnych badań – socjologicznych, kulturoznawczych, psychologicznych. 

 

  • Work-life integration vs. work-life balance

 

Powoli staje się jasne, że współczesny uczestnik polskiego rynku pracy jest o wiele bardziej świadomy – niż jeszcze dekadę temu – że ma prawo do szczęścia. W obrębie tego, co można uznawać za szczęście, mieszczą się różne rzeczy, niemniej nieodłącznym jego elementem jest poczucie spójności pomiędzy różnymi sferami swojego życia. Być może nie chodzi już po prostu o brak zgrzytów powodujących napięcie, ale o bardziej holistyczne podejście do swojej roli jako indywidualnej jednostki, ze wszystkimi swoimi talentami, predyspozycjami, zainteresowaniami, będącej jednocześnie uczestnikiem rynku pracy. Koncepcja work-life balance (równowaga między życiem prywatnym i zawodowym) może nie być już adekwatnym opisem stanu, jaki chcemy osiągnąć. Zamiast dzielić swoje życie na prywatne i zawodowe, niejako przeciwstawiając je sobie i próbując balansować między nimi jak na rozpiętej linie, z której łatwo spaść – zaczynamy dostrzegać możliwość integracji:podziały były sztuczne, my zaś chcemy się czuć dobrze i w zgodzie ze sobą wszędzie, i pracując, i rozwijając się, i wypoczywając, i spełniając się w wielu różnych rolach. 

 

 

 

  • Dobrostan w pracy

 

Często mówi się o pokoleniu Z jako wyznaczającym nowe standardy, niemniej nowe postawy nie są zauważalne wyłącznie wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Wszyscy uczestnicy rynku pracy w ostatnich latach brali udział w trudnych doświadczeniach, począwszy od wspomnianej pandemii, przez kryzys gospodarczy, po inflację, błyskawiczny rozwój technologiczny budzący obawy o pracę, czy wreszcie zagrożenia wojenne i napięcia polityczne, by wymienić tylko kilka znaczących czynników.

 

Nie dziwi zatem, że w sytuacji wzmożonych napięć na różnych płaszczyznach i zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa i pewności jutra coraz szerzej słychać głosy mówiące o odejściu od postrzegania pracy jako najważniejszej sfery życia i zaniechania dążeń do sukcesu – na rzecz poczucia dobrostanu (tzw. wellbeing), którego chcemy doświadczać zarówno w domu, jak i w pracy. Dobrostan to także zaniechanie praktyk i unikanie sytuacji, które przeszkadzają w osiągnięciu wewnętrznej spójności, są uważane za bezsensowne, bezproduktywne czy szkodliwe. Nużące dojazdy do biura zamiast efektywnej i znacznie swobodniejszej pracy z domu, bezproduktywne spotkania zamiast wartościowej interakcji z innymi, tzw. wyścig szczurów i kult pracy z pewnością w ocenie wielu mogą podpadać pod te kategorie.

 

Work-life integration razem z naciskiem na dobrostan nie oznaczają wcale mniejszych ambicji zawodowych u pracowników. Wręcz przeciwnie – brak dysonansu między różnymi sferami życia, rezygnacja z daremnych działań i postawienie na większą bezpośredniość w kontaktach z innymi związane są z poczuciem bezpieczeństwa i swobody, te zaś współgrają z zaangażowaniem i kreatywnością.

 

 

Work-life integration – typy pracowników

 

Jak osiągnąć integrację między życiem zawodowym i prywatnym? Można się domyślać, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż ludzie prezentują różne postawy, kierują się różnymi wartościami, mają różne cele. Można jednak mówić o kilku najczęstszych postawach i strategiach związanych z osiąganiem harmonii na linii praca-dom. Dlatego jednym z celów, jakie w Praca.pl postawiliśmy sobie razem z Experience Institute w czasie przygotowywania najnowszego raportu, było wskazanie czterech typowych postaw pracowników zdalnych. Każdy z typów reprezentuje zarazem nieco inną strategię osiągania work life integration. Różni się ich podejście do:

 

  • pracy zdalnej, 
  • harmonogramu: organizacji pracy i godzin pracy,
  • równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

 

Badanie pozwoliło wyróżnić 4 typy pracowników zdalnych: Cyfrowych Nomadów, Poszukujących, Dostosowujących się i Tradycjonalistów. Trzy z nich są efektywne w pracy zdalnej. Za nieefektywną można uznać jedynie grupę Tradycjonalistów. Są oni jednak zarazem najbardziej niechętni home office i najrzadziej korzystają z pracy zdalnej. Jednocześnie Tradycjonaliści najczęściej zabierają pracę z biura do domu.

 

Raport Praca.pl i Experience Institute - work life integration

 Którym pracownikiem zdalnym jesteś?

 

  • Cyfrowi Nomadzi

 

Cyfrowi nomadzi to osoby działające na wysokich obrotach, bardzo zadowolone ze zdalnego modelu pracy. Są najskuteczniejsi w integracji pracy zdalnej z życiem prywatnym oraz bardzo zadowoleni z elastyczności, jakie daje home-office.

 

Kim są fani pracy zdalnej? To przede wszystkim osoby młode (starsze Zetki oraz Millenialsi):

 

  • 43% z nich jest w wieku 35-44 lata, 
  • 32% z nich jest w przedziale wiekowym 25-34 lata.

 

Cyfrowi Nomadzi są dobrze zaznajomieni z nowymi technologiami oraz elastycznymi formami pracy. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki poziom satysfakcji z pracy. Są zadowoleni z harmonogramu pracy, ze swojej efektywności na home-office, z wykorzystywanych narzędzi  dostępnych form komunikacji ze współpracownikami. W ich przypadku czynności wykonywane w domowym zaciszu zajmuję mniej czasu niż gdyby musieli je wykonywać z biura. Są nie tylko zadowoleni, ale i stuprocentowo zaangażowani oraz skuteczni: nie pracują w nadgodzinach, w weekendy czy na wakacjach.

 

Czytaj także: Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

 

  • Poszukujący

 

Poszukujący również chcą pracować zdalnie, ale często są hamowani przez firmę, która nie pozwala im przejść na tryb pracy full-remote. W efekcie wielu z nich pracuje hybrydowo. Poszukującym, w przeciwieństwie do Cyfrowych Nomadów, brakuje im też kompetencji związanych z organizacją własnej pracy. Jest to grupa, która chętnie korzysta z home-office, ale może mieć pewne trudności w zachowaniu zdrowej harmonii pomiędzy życiem osobistym i prywatnym. W domu pracują szybciej niż w biurze, nie zajmują się pracą ani w weekendy, ani na wakacjach, ani w ramach nadgodzin. Wciąż jednak miewają kłopot z ustaleniem odpowiedniego harmonogramu pracy, nie oceniają też bardzo wysoko dostępnych narzędzi i czują, że można byłoby usprawnić komunikację w firmie. W efekcie ich satysfakcja z pracy jest dość niska.

 

  • Dostosowujący się

 

To zróżnicowana grupa, której członkowie mają ambiwalentny stosunek do home-office. Najczęściej przyjmują bierną postawę w pracy. Zgadzają się na wszystko i starają się poradzić sobie w takich warunkach, jakie narzuca im organizacja. Jednak jeśli mają możliwość pracy zdalnej (a najczęściej pracy hybrydowej), większość chętnie z niej korzysta. Także ta grupa wykonuje zadania służbowe szybciej z domu niż z siedziby firmy. Mają kłopoty z rozdzieleniem życia zawodowego i prywatnego: bardzo często pracują w nadgodzinach, zabierają pracę do domu, kończą projekty w weekendy i na wakacjach. Są raczej zaangażowani w pracę, ale ich satysfakcja z życia zawodowego jest niska.

 

  • Tradycjonaliści

 

Tradycjonaliści to okupanci biur, anty-fani pracy w domu. Do tej grupy należą osoby w różnym wieku, niemniej najwięcej jest 55-latków lub osób starszych. Najrzadziej do tej grupy należą z kolei 25-34-latkowie. Jeśli nie muszą, nie chcą pracować zdalnie, dlatego home-office zdarza im się okazjonalnie. Pracują głównie w firmach, które nie nadążają za przemianą cyfrową, a więc np. rzadko oferują możliwość pracy zdalnej czy nie mają wypracowanych kanałów komunikacji między pracownikami. Tradycjonalistom czynności wykonywane zdalnie zajmują tyle samo albo więcej czasu niż te wykonywane z siedziby firmy. Są w pracy zdalnej nieefektywni, zdarzają im się nadgodziny, zabieranie pracy do domu czy praca w weekendy. Raczej nie zaglądają do obowiązków służbowych w czasie urlopu. Są to pracownicy raczej zaangażowani, których satysfakcja z pracy jest na średnim poziomie.

 

Warto pamiętać, że w przedsiębiorstwach mogą współistnieć różne typy pracowników, a zarządzanie osobami prezentującymi różnorodne strategie działania, postawy i potrzeby to spore wyzwanie dla pracowników obszaru HR. Work-life integration to koncepcja, która pomaga zrozumieć, jak obowiązki zawodowe wpisują się w szerszą strategię działania w życiu prywatnym i zawodowym oraz jakie mają znaczenie dla zdrowia psychicznego, realizowania swoich pasji oraz satysfakcji z pracy.

 

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Work-life integration – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Work-life integration – jak zachować równowagę?

 

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, czy wręcz zintegrowanie tych dwóch sfer życia w kontekście pracy w trybie home-office, nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja pracy, a także wyraźne wydzielenie przestrzeni oraz czasu do pracy. Z drugiej strony warto zadbać o właściwy odpoczynek oraz rozwój zainteresowań w ramach czasu wolnego. 

 

  • Work-life integration – jak ten trend wygląda w Polsce?

 

Wraz z popularyzacją pracy zdalnej, zaczęły kształtować się postawy i strategie mające na celu odnalezienie harmonii między życiem prywatnym i zawodowym, realizowanym w domowym zaciszu. Na polskim rynku pracy można zidentyfikować cztery podstawowe typy pracowników realizujących strategię work-life integration: Poszukujący, Cyfrowi Nomadzi, Dstosowujący się oraz Tradycjonaliści.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!