Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

 
Work life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

Polski rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Jednym z najważniejszych jego aspektów jest możliwość pracy w trybie home office – hybrydowo lub całkowicie (tzw. full remote). Osoby, które nie mają możliwości pracy zdalnej lub są zmuszane do powrotu do biur, często deklarują chęć zmiany pracy, nawet mimo wieloletniego stażu u danego pracodawcy. Praca zdalna to już nie przywilej ani benefit – stała się integralną częścią pewnego stylu życia. W ramach tego sposobu na życie pracownik chce mieć prawo do dysponowania swoim czasem, pracą, wypoczynkiem i rozwojem w sposób swobodny i zgodny z własnym rytmem i potrzebami. Praca zdalna uświadomiła mu, że istnieje możliwość integracji pracy ze sferą osobistą (work-life integration) – dlatego nie zechce z niej łatwo zrezygnować. 

 

Spis treści

Nowy raport Praca.pl i Experience Institute 2024

 

Praca.pl i Experience Institute przygotowały dla Was raport pt. Ewolucja pracy zdalnej. Analiza zmian, wyzwań i korzyści w nowej rzeczywistości zawodowej. Z przyjemnością przekazujemy Wam wyczerpującą analizę polskiego rynku pracy, z której dowiecie się między innymi:

 

  • czy Polacy są coraz bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego?
  • jak duży odsetek pracowników czuje się zaangażowanych w swoją pracę?
  • co sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z miejsca pracy?
  • czy pracownicy zdalni są bardziej efektywni i zadowoleni z kariery?

 

W tej edycji raportu położyliśmy szczególny nacisk na koncepcję work-life integration w kontekście pracy zdalnej.

 

Work-life integration – co to?

 

Czasami wydaje się, że o pracy zdalnej przejmującej polski rynek pracy od czasów pandemii (2020 r.) powiedziano już niemal wszystko. Wpływ home office nie tylko na funkcjonowanie firm oraz gospodarkę, ale i społeczeństwo, kształtujące się w jego obrębie postawy wobec świata zawodowego i prywatnego, wciąż jest jednak niedoceniany i wymaga wielu dokładnych badań – socjologicznych, kulturoznawczych, psychologicznych. 

 

  • Work-life integration vs. work-life balance

 

Powoli staje się jasne, że współczesny uczestnik polskiego rynku pracy jest o wiele bardziej świadomy – niż jeszcze dekadę temu – że ma prawo do szczęścia. W obrębie tego, co można uznawać za szczęście, mieszczą się różne rzeczy, niemniej nieodłącznym jego elementem jest poczucie spójności pomiędzy różnymi sferami swojego życia. Być może nie chodzi już po prostu o brak zgrzytów powodujących napięcie, ale o bardziej holistyczne podejście do swojej roli jako indywidualnej jednostki, ze wszystkimi swoimi talentami, predyspozycjami, zainteresowaniami, będącej jednocześnie uczestnikiem rynku pracy. Koncepcja work-life balance (równowaga między życiem prywatnym i zawodowym) może nie być już adekwatnym opisem stanu, jaki chcemy osiągnąć. Zamiast dzielić swoje życie na prywatne i zawodowe, niejako przeciwstawiając je sobie i próbując balansować między nimi jak na rozpiętej linie, z której łatwo spaść – zaczynamy dostrzegać możliwość integracji:podziały były sztuczne, my zaś chcemy się czuć dobrze i w zgodzie ze sobą wszędzie, i pracując, i rozwijając się, i wypoczywając, i spełniając się w wielu różnych rolach. 

 

 

 

  • Dobrostan w pracy

 

Często mówi się o pokoleniu Z jako wyznaczającym nowe standardy, niemniej nowe postawy nie są zauważalne wyłącznie wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Wszyscy uczestnicy rynku pracy w ostatnich latach brali udział w trudnych doświadczeniach, począwszy od wspomnianej pandemii, przez kryzys gospodarczy, po inflację, błyskawiczny rozwój technologiczny budzący obawy o pracę, czy wreszcie zagrożenia wojenne i napięcia polityczne, by wymienić tylko kilka znaczących czynników.

 

Nie dziwi zatem, że w sytuacji wzmożonych napięć na różnych płaszczyznach i zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa i pewności jutra coraz szerzej słychać głosy mówiące o odejściu od postrzegania pracy jako najważniejszej sfery życia i zaniechania dążeń do sukcesu – na rzecz poczucia dobrostanu (tzw. wellbeing), którego chcemy doświadczać zarówno w domu, jak i w pracy. Dobrostan to także zaniechanie praktyk i unikanie sytuacji, które przeszkadzają w osiągnięciu wewnętrznej spójności, są uważane za bezsensowne, bezproduktywne czy szkodliwe. Nużące dojazdy do biura zamiast efektywnej i znacznie swobodniejszej pracy z domu, bezproduktywne spotkania zamiast wartościowej interakcji z innymi, tzw. wyścig szczurów i kult pracy z pewnością w ocenie wielu mogą podpadać pod te kategorie.

 

Work-life integration razem z naciskiem na dobrostan nie oznaczają wcale mniejszych ambicji zawodowych u pracowników. Wręcz przeciwnie – brak dysonansu między różnymi sferami życia, rezygnacja z daremnych działań i postawienie na większą bezpośredniość w kontaktach z innymi związane są z poczuciem bezpieczeństwa i swobody, te zaś współgrają z zaangażowaniem i kreatywnością.

 

 

Work-life integration – typy pracowników

 

Jak osiągnąć integrację między życiem zawodowym i prywatnym? Można się domyślać, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż ludzie prezentują różne postawy, kierują się różnymi wartościami, mają różne cele. Można jednak mówić o kilku najczęstszych postawach i strategiach związanych z osiąganiem harmonii na linii praca-dom. Dlatego jednym z celów, jakie w Praca.pl postawiliśmy sobie razem z Experience Institute w czasie przygotowywania najnowszego raportu, było wskazanie czterech typowych postaw pracowników zdalnych. Każdy z typów reprezentuje zarazem nieco inną strategię osiągania work life integration. Różni się ich podejście do:

 

  • pracy zdalnej, 
  • harmonogramu: organizacji pracy i godzin pracy,
  • równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

 

Badanie pozwoliło wyróżnić 4 typy pracowników zdalnych: Cyfrowych Nomadów, Poszukujących, Dostosowujących się i Tradycjonalistów. Trzy z nich są efektywne w pracy zdalnej. Za nieefektywną można uznać jedynie grupę Tradycjonalistów. Są oni jednak zarazem najbardziej niechętni home office i najrzadziej korzystają z pracy zdalnej. Jednocześnie Tradycjonaliści najczęściej zabierają pracę z biura do domu.

 

Raport Praca.pl i Experience Institute - work life integration

 Którym pracownikiem zdalnym jesteś?

 

  • Cyfrowi Nomadzi

 

Cyfrowi nomadzi to osoby działające na wysokich obrotach, bardzo zadowolone ze zdalnego modelu pracy. Są najskuteczniejsi w integracji pracy zdalnej z życiem prywatnym oraz bardzo zadowoleni z elastyczności, jakie daje home-office.

 

Kim są fani pracy zdalnej? To przede wszystkim osoby młode (starsze Zetki oraz Millenialsi):

 

  • 43% z nich jest w wieku 35-44 lata, 
  • 32% z nich jest w przedziale wiekowym 25-34 lata.

 

Cyfrowi Nomadzi są dobrze zaznajomieni z nowymi technologiami oraz elastycznymi formami pracy. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki poziom satysfakcji z pracy. Są zadowoleni z harmonogramu pracy, ze swojej efektywności na home-office, z wykorzystywanych narzędzi  dostępnych form komunikacji ze współpracownikami. W ich przypadku czynności wykonywane w domowym zaciszu zajmuję mniej czasu niż gdyby musieli je wykonywać z biura. Są nie tylko zadowoleni, ale i stuprocentowo zaangażowani oraz skuteczni: nie pracują w nadgodzinach, w weekendy czy na wakacjach.

 

Czytaj także: Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

 

  • Poszukujący

 

Poszukujący również chcą pracować zdalnie, ale często są hamowani przez firmę, która nie pozwala im przejść na tryb pracy full-remote. W efekcie wielu z nich pracuje hybrydowo. Poszukującym, w przeciwieństwie do Cyfrowych Nomadów, brakuje im też kompetencji związanych z organizacją własnej pracy. Jest to grupa, która chętnie korzysta z home-office, ale może mieć pewne trudności w zachowaniu zdrowej harmonii pomiędzy życiem osobistym i prywatnym. W domu pracują szybciej niż w biurze, nie zajmują się pracą ani w weekendy, ani na wakacjach, ani w ramach nadgodzin. Wciąż jednak miewają kłopot z ustaleniem odpowiedniego harmonogramu pracy, nie oceniają też bardzo wysoko dostępnych narzędzi i czują, że można byłoby usprawnić komunikację w firmie. W efekcie ich satysfakcja z pracy jest dość niska.

 

  • Dostosowujący się

 

To zróżnicowana grupa, której członkowie mają ambiwalentny stosunek do home-office. Najczęściej przyjmują bierną postawę w pracy. Zgadzają się na wszystko i starają się poradzić sobie w takich warunkach, jakie narzuca im organizacja. Jednak jeśli mają możliwość pracy zdalnej (a najczęściej pracy hybrydowej), większość chętnie z niej korzysta. Także ta grupa wykonuje zadania służbowe szybciej z domu niż z siedziby firmy. Mają kłopoty z rozdzieleniem życia zawodowego i prywatnego: bardzo często pracują w nadgodzinach, zabierają pracę do domu, kończą projekty w weekendy i na wakacjach. Są raczej zaangażowani w pracę, ale ich satysfakcja z życia zawodowego jest niska.

 

  • Tradycjonaliści

 

Tradycjonaliści to okupanci biur, anty-fani pracy w domu. Do tej grupy należą osoby w różnym wieku, niemniej najwięcej jest 55-latków lub osób starszych. Najrzadziej do tej grupy należą z kolei 25-34-latkowie. Jeśli nie muszą, nie chcą pracować zdalnie, dlatego home-office zdarza im się okazjonalnie. Pracują głównie w firmach, które nie nadążają za przemianą cyfrową, a więc np. rzadko oferują możliwość pracy zdalnej czy nie mają wypracowanych kanałów komunikacji między pracownikami. Tradycjonalistom czynności wykonywane zdalnie zajmują tyle samo albo więcej czasu niż te wykonywane z siedziby firmy. Są w pracy zdalnej nieefektywni, zdarzają im się nadgodziny, zabieranie pracy do domu czy praca w weekendy. Raczej nie zaglądają do obowiązków służbowych w czasie urlopu. Są to pracownicy raczej zaangażowani, których satysfakcja z pracy jest na średnim poziomie.

 

Warto pamiętać, że w przedsiębiorstwach mogą współistnieć różne typy pracowników, a zarządzanie osobami prezentującymi różnorodne strategie działania, postawy i potrzeby to spore wyzwanie dla pracowników obszaru HR. Work-life integration to koncepcja, która pomaga zrozumieć, jak obowiązki zawodowe wpisują się w szerszą strategię działania w życiu prywatnym i zawodowym oraz jakie mają znaczenie dla zdrowia psychicznego, realizowania swoich pasji oraz satysfakcji z pracy.

 

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Work-life integration – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Work-life integration – jak zachować równowagę?

 

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, czy wręcz zintegrowanie tych dwóch sfer życia w kontekście pracy w trybie home-office, nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja pracy, a także wyraźne wydzielenie przestrzeni oraz czasu do pracy. Z drugiej strony warto zadbać o właściwy odpoczynek oraz rozwój zainteresowań w ramach czasu wolnego. 

 

  • Work-life integration – jak ten trend wygląda w Polsce?

 

Wraz z popularyzacją pracy zdalnej, zaczęły kształtować się postawy i strategie mające na celu odnalezienie harmonii między życiem prywatnym i zawodowym, realizowanym w domowym zaciszu. Na polskim rynku pracy można zidentyfikować cztery podstawowe typy pracowników realizujących strategię work-life integration: Poszukujący, Cyfrowi Nomadzi, Dstosowujący się oraz Tradycjonaliści.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    2 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Inżynier utrzymania ruchu

    Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” Sp. z o.o.   Żarów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Bezpośredni nadzór nad stanem technicznym pieców gazowych i suszarni przemysłowych. Nadzór nad przebiegiem procesu wypału i suszenia produktów. Aktywny udział w projektach ciągłego doskonalenia i zwiększania efektywności energetycznej; Analizowanie przyczyn i...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: Projektowanie budynków w technologii BIM; Tworzenie dokumentacji: budowlanej, przetargowej, wykonawczej; Weryfikacja i poprawa projektów; Analizy terenu, koncepcje zgodne z WZ/MPZP; Pisanie programów funkcjonalnych; Wizualizacje architektoniczne;
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...

Najnowsze artykuły

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Język inkluzywny, czyli jak prowadzić w firmie narrację otwartą na społeczność LGBT+? Porady dla pracodawców

Język inkluzywny, czyli jak prowadzić w firmie narrację otwartą na społeczność LGBT+? Porady dla pracodawców

– Jeśli jesteśmy nowymi osobami w biurze lub mamy nową osobę koleżeńską, wystarczy zapytać o jej imię i zaimki. Nie zakładajmy, że jeśli ktoś ma brodę, będzie stosować zaimki męskie, a jeśli ktoś nosi sukienki – zaimki żeńskie – wyjaśnia Grzegorz Miecznikowski (onx/jex) z agencji marketingu inkluzywnego Priders.pl, osoba współautorska poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBTQIAP+”.

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Pracująca mama. Co zmieni rządowy program Aktywny rodzic?

Pracująca mama. Co zmieni rządowy program Aktywny rodzic?

– Program „Aktywny rodzic” ma potencjał wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu pracujących rodziców – ocenia specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. Nowe dofinansowanie dla rodziców ma pomóc pokryć koszty opieki nad dzieckiem i zachęcić do powrotu rodziców do pracy. Zmiany w przepisach i ułatwienia są pilnie potrzebne, jednak czy wszystkie założenia programu wydają się realne do spełnienia?