Na czym polega wolontariat?
Wolontariat to praca realizowana na rzecz potrzebujących – ludzi, zwierząt, ale także obszarów naturalnych czy zabytków. Wolontariusz lub wolontariuszka wykonują obowiązki dobrowolnie, bez pobierania zapłaty.
Ograniczenia wiekowe co do osób, które można zaangażować w pomoc, występują, ale różnią się w zależności od przypadku. W szczególności jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne i rodzaj wolontariatu. Aby poznać dokładniejsze ustalenia, trzeba skontaktować się z organizacją odpowiadającą za projekt, który interesuje nas jako wolontariuszy.
Prawnie stosuje się przepisy ustawy o wolontariacie, a dokładniej Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Poszukiwani wolontariusze i ich zadania
Jakie potrzeby mogą realizować wolontariusze w poszczególnych projektach?
- Nauczyciel języka angielskiego – tutaj często nawet nie wymaga się konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego. Bardziej użyteczna jest po prostu komunikatywna znajomość języka. Ze względu na status angielskiego jako uniwersalnego języka komunikacji, wolontariusze potrzebni są w różnych częściach świata, przede wszystkim do nauki dzieci;
- Lekarz stomatolog – pożądany w krajach, w których świadomość zachowania higieny jamy ustnej jest bardzo niska. Są wolontariaty wymagające ściśle wykształcenia dentystycznego, ale można również znaleźć projekty, gdzie nie ma tak ścisłych kryteriów – np. jako pomocnik dentysty w ośrodkach znajdujących się w krajach świadczenia wolontariatu;
- Pielęgniarka – podobnie jak w przypadku stomatologów, potrzebne są pielęgniarki z kierunkowym wykształceniem, ale też do pomocy obsady pracującej w ośrodkach medycznych w krajach udzielania wolontariatu – wtedy kryterium częściej stanowi wiek i umiejętności językowe;
- Położna – zadaniami wolontariuszki będzie przyjmowanie porodów, opieka nad kobietami w ciąży, a także pomoc poporodowa. Istnieje wiele miejsc, np. szpitale, obozy dla uchodźców, w których pomoc położnej jest niezwykle potrzebna;
- Weterynarz – praca w rezerwatach, w zoo, w ośrodkach ratowania zwierząt, opieka nad zwierzętami opuszczonymi, chorymi, czy zagrożonymi;
- Archeolog – tego typu wolontariat nie jest aż tak popularny, jednak pojawiają się projekty, do których poszukuje się osób mogących pomóc w wydobywaniu artefaktów, katalogowaniu znalezisk itd.
- Ekowolontariat – związany z pielęgnacją cennych obszarów przyrody lub opieką nad zwierzętami.
Gdzie szukać ofert?
Oczywiście niezastąpionym źródłem wiedzy jest internet. Wystarczy tylko sprecyzować swoje oczekiwania – wolontariat za granicą dla młodzieży, wolontariat w szpitalu, wolontariat w szkole.
Warto również rozglądać się na uczelniach, gdyż to właśnie studenci są jedną z liczniejszych grup biorących udział w wolontariacie. Wolontariat daje im bowiem cenne doświadczenie zawodowe, które jest często bardziej rozbudowane niż to, które nabywa się poprzez praktyki.
Wolontariat za granicą – koszt
W wielu przypadkach wolontariat jest opłacany przez uczestników. W zależności od miejsca docelowego i długości pobytu ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Decydując się na pracę na cele charytatywne, warto więc bardzo szczegółowo zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wiek, wykształcenie, umiejętności językowe, zakwaterowanie, zakres obowiązków itd. Pamiętajmy też, że opróćz tego co daje wolontariat - taki projekt będzie wymagał również sporo. Nie podejmujmy decyzji pochopnie, ale tak, by realnie przyczynić się do poprawy sytuacji potrzebujących.