Grudzień to miesiąc, w którym wiele osób decyduje się na otworzenie biznesu choinkowego. Opcji jest kilka:
• wypożyczalnia żywych choinek,
• wypożyczalnia sztucznych choinek,
• sprzedaż żywych choinek,
• sprzedaż sztucznych choinek świątecznych.
Jak założyć wypożyczalnię choinek?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wynajem choinek sztucznych, będziemy sprzedawać żywe choinki itp., musimy otworzyć własną działalność gospodarczą lub zgłosić się do CEIDG i do prowadzonej już firmy dodać kolejny kod PKD. Po sezonie przedsiębiorca może zawiesić działalność do kolejnego roku.
Istotne jest też to, że osoba prowadząca ten typowy dla świąt Bożego Narodzenia biznes musi zadbać o to, by drzewka pochodziły z legalnego źródła – musi mieć dokumenty, które poświadczają, że nie zostały skradzione z lasu czy innego miejsca, ale pochodzą od hodowcy. Każde drzewko pozyskane od hodowcy musi mieć oznaczenie-metkę. Najlepiej zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi zasad wycinki drzew z lasu i prywatnych posesji, gdyż te często się zmieniają.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca nie może rozstawić straganu z choinkami w dowolnym punkcie w mieście. Powinien złożyć w urzędzie miasta wniosek o zajęcie pasa drogowego. Za każdy metr kwadratowy użytkowanego pasa będzie uiszczać dzienną opłatę. Warto przy tym pamiętać, że to, co określane jest w przepisach pasem drogowym, nie musi być fragmentem jezdni – to po prostu wydzielony grunt związany z infrastrukturą drogową, może więc być nim również chodnik. W wielu przypadkach władze miasta co roku wyznaczają punkty na prowadzenie sprzedaży choinek.
Wynajem choinek – czy to się opłaca?
Czy na wynajmowaniu lub sprzedaży drzewek można zarobić? Bez wątpienia w okresie okołoświątecznym popyt zarówno na choinki naturalne, jak i sztuczne jest ogromny. Biznes zwykle otwiera się około 2-3 tygodni przed świętami i prowadzony jest aż do Wigilii.
Ceny choinek są bardzo zróżnicowane – zależą na przykład od tego:
• jak duże jest drzewko,
• jak jest gęste,
• jakiego jest gatunku,
• czy jest to drzewko ścięte, w doniczce.
Na koszt choinki wpływa też lokalizacja prowadzonego biznesu (w większych miejscowościach ceny są wyższe). Ile zatem może zarobić przedsiębiorca? W wielu przypadkach małe drzewka można dostać już za 20 zł, średni wydatek na większe drzewko to 80-120 zł.
Jak pozyskać klientów?
Tak jak w przypadku każdego biznesu związanego z handlem, także i tutaj ogromne znaczenie ma odpowiednie wyeksponowanie towaru. Elementy świątecznych dekoracji, światełka i estetyczny szyld przyciągną wzrok i zachęcą do odwiedzenia stoiska.
Początkujący przedsiębiorca musi pamiętać, że liczy się też odpowiednie podejście do klientów, szczególnie jeśli planuje wznawiać biznes sezonowo. Warto zatem doradzać, poświęcać czas, gdyż to pozwoli budować bazę stałych klientów, którzy wrócą do ans w przyszłym roku.
Warto pamiętać, że można postawić na bardziej oryginalny pomysł na biznes choinkowy, wybierając węższą specjalizację, by wybić się na rynku. Możemy oferować np.:
• małe choinki doniczkowe,
• choinki do biura,
• choinki do domu,
• drzewka bożonarodzeniowe do sklepów i punktów usługowych.