Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Własna działalność gospodarcza sposobem na bezrobocie

Własna działalność gospodarcza sposobem na bezrobocie

 
Własna działalność gospodarcza sposobem na bezrobocie

Praca wtedy, kiedy się chce i tak, jak się chce. W zaciszu własnego mieszkania albo na piaszczystej plaży gdzieś na Mauritiusie. To marzenia wielu początkujących przedsiębiorców. Jak jednak wyglądają realia prowadzenia własnej firmy i co skuteczniej uchroni nas przed bezrobociem - etat czy działalność?

 

Własna działalność gospodarcza

 

Choć stopa bezrobocia w Polsce od kilku lat spada, są miejsca w których znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie nadal nie jest łatwe. Jeśli przez dłuższy czas borykamy się z brakiem zatrudnienia albo wykonujemy obowiązki znacznie poniżej naszych możliwości, warto rozważyć założenie własnej działalności. Rejestracja firmy jednoosobowej w Polsce zajmuje dosłownie chwilę, zwłaszcza jeśli posiadamy profil zaufany i podpis elektroniczny. Tę decyzję warto jednak dokładnie przemyśleć.

 

Prowadzenie własnej firmy daje spore możliwości, ale także niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli martwi nas wzrost bezrobocia w regionie, ale nie chcemy zmieniać miejsca zamieszkania, firma jednoosobowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że odpowiednio się przygotujemy i dokładnie przeanalizujemy wszystkie aspekty prowadzenia działalności.

 

Jaką działalność otworzyć

 

Aby biznes się powiódł, najważniejszy jest pomysł. Własna firma powinna funkcjonować w branży, która jest bliska przedsiębiorcy. Wybór profilu działalności należy także przemyśleć pod kątem popytu na określone towary czy usługi. Nie warto otwierać kolejnej kawiarni, jeśli tuż obok z powodzeniem funkcjonuje ich kilka, ani inwestować w zakup odkurzacza parowego do wynajęcia, jeżeli takie usługi są w okolicy ogólnie dostępne. Dokładne zbadanie lokalnego rynku pozwoli określić, czego na nim brakuje i jak możemy dostosować naszą działalność, aby zdobyć i utrzymać zaufanie klientów.

 

To, jaką firmę otworzyć, zależy także od możliwości finansowych przyszłego przedsiębiorcy. Generowane przez własną działalność gospodarczą koszty to przede wszystkim podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia oraz opłaty za usługi księgowe.

 

Własna działalność otwiera także drogę do nawiązania współpracy z kilkoma zleceniodawcami jednocześnie. Często, zamiast nawiązania stosunku pracy, firmie bardziej opłaca się podjąć współpracę z przedsiębiorcą, który proponuje odpowiednie usługi.

 

Forma współpracy B2B (business to business) jest dla pracownika na pewno opłacalna finansowo. Kwota wynagrodzenia netto będzie wyższa przy samozatrudnieniu niż byłaby na mocy umowy o pracę (przy jednakowym budżecie pracodawcy). Należy jednak pamiętać, że otworzenie firmy jest równoznaczne z mniejszą stabilizacją, brakiem płatnych urlopów i normowanego czasu pracy. Taka opcja zarobkowania jest warta rozważenia – być może łatwiej będzie znaleźć kilka mniejszych zleceń niż zdobyć zatrudnienie na pełen etat.

 

Jak założyć własną firmę

 

Osoby planujące swoją pierwszą działalność gospodarczą zazwyczaj obawiają się skomplikowanych procedur, biegania od urzędu do urzędu i sporych kosztów. Jeśli dorzucimy do tego kwestie podatkowe, obliczenia wysokości składek – lekki niepokój wydaje się naturalny.

 

Założenie własnej działalności gospodarczej jest jednak bardzo proste (a jeśli mimo wszystko nie czujemy się na siłach, aby się tego podjąć, możemy zlecić załatwienie formalności naszej księgowej). Kluczowe jest odpowiednie sporządzenie wniosku do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej - elektronicznego rejestru przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Za pośrednictwem tego portalu możemy założyć, zawiesić albo wznowić lub zamknąć naszą działalność. Wszelkie urzędowe sprawy możemy domknąć za pośrednictwem Internetu (trzeba jednak założyć profil zaufany albo certyfikat kwalifikacyjny, służący do potwierdzania tożsamości on-line).

 

Mówiąc o kosztach firmy jednoosobowej, warto wspomnieć także, że osoby bezrobotne, zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, mogą uzyskać dofinansowanie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Taka dotacja jest bezzwrotna (pod warunkiem, że nie złamiemy warunków umowy, a nasza firma będzie funkcjonować nie krócej niż 12 miesięcy). Wysokość kwoty nie jest stała - zależy od tego, ile dany urząd pracy zaplanował przeznaczyć na taki cel. Dokładne warunki uzyskania środków z Funduszu Pracy (oraz innych źródeł) znaleźć można na portalu Zielona Linia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.