Duże inwestycje wieloletnie wymagają znacznych nakładów finansowych, dyscypliny w realizacji zadań, odpowiedniego zhierarchizowania działań i rozłożenia ich w czasie. Wieloletni plan inwestycyjny pozwala zebrać wszystkie niezbędne do wykonania tych założeń dane i na bieżąco je kontrolować. Czym jest i kiedy się go opracowuje?
Wieloletni plan inwestycyjny – co to jest
Plan inwestycyjny to ważne i bardzo przydatne narzędzie zarządzania finansami. Może z niego skorzystać początkujący przedsiębiorca, który chce otworzyć firmę i rozplanować wydatki do poniesienia w określonym czasie, np. pierwszym roku działalności biznesowej.
Plan inwestycyjny firmy ma najczęściej formę tabeli, w której wyszczególnia się poszczególne inwestycje, ich koszt, przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia oraz źródło finansowania. Dokument może być także bardziej szczegółowy, ujmować wydatki oraz plany w dłuższej perspektywie czasowej. W miarę realizacji poszczególnych zadań, jest uzupełniany o nowe projekty.
Wieloletnie plany inwestycyjne sporządzają m.in. samorządy terytorialne, najczęściej na okres pięciu lat lub dłuższy.
Wieloletni plan inwestycyjny – po co się go tworzy
WPI ma kilka funkcji. Za nadrzędną można uznać racjonalne przygotowanie się do zrealizowania priorytetowych, dużych inwestycji. Poza tym wieloletni plan inwestycyjny (głównie w przypadku samorządów) jest:
• znacznym ułatwieniem przy planowaniu rocznych budżetów,
• dokumentem informującym mieszkańców danego obszaru oraz przedsiębiorców o planach i kierunkach rozwoju, kolejności podejmowanych działań,
• jednym z obligatoryjnych dokumentów przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z funduszy Unii Europejskiej.
Samorządy terytorialne dysponują znacznymi środkami publicznymi i bardzo ważna jest przejrzystość w dysponowaniu nimi, a także racjonalny podział środków między poszczególne potrzeby, spójny ze strategią rozwoju obszaru. Wieloletni plan inwestycyjny ułatwia osiągnięcie obu tych celów.
Plany inwestycyjne samorządów terytorialnych
WPI publikowane przez gminy czy miasta to rozbudowane tabele bądź kilkudziesięciostronicowe dokumenty opisujące inwestycje. Plany są okresowo aktualizowane. Jednostki odpowiadające za realizację poszczególnych zadań przygotowują np. raz do roku, sprawozdania, na podstawie których wieloletni plan jest oceniany i modyfikowany.