Warunki umowy o pracę
Ścisłe kryteria określające, jakie są warunki umowy o pracę – w jakich sytuacjach i na jaki okres można ją zawrzeć, w jaki sposób rozwiązać itp., mają zabezpieczyć zarówno prawa pracownika, jak i pracodawcy.
Reguluje je Kodeksie pracy, zgodnie z którym w dokumencie należy potwierdzić ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz warunków pracy i płacy.
Warunki zawarcia umowy o pracę
Zgodnie z aktualnym brzmieniem: „art. 29.§2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków”. Naruszenie tegoż obowiązku jest zagrożone karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł.
Dlaczego właśnie w ten sposób sformułowano owy przepis? Wcześniej wyglądało to np. tak, że pracodawca potwierdzał pracownikowi na piśmie podstawowe ustalenia związane z zawarciem umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Co za tym idzie pracodawca mógł wypełnić swój obowiązek do końca pierwszego dnia wykonywania obowiązków przez zatrudnionego. To zaś powodowało szereg nadużyć. Problem ten sygnalizowała Państwowa Inspekcja Pracy. Z doświadczeń inspektorów tej instytucji wynikało, że w razie kontroli regułą było tłumaczenie, iż pracownicy nie posiadali jeszcze umów, ponieważ był to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pełnienia obowiązków, zaś pisemne potwierdzenie zostanie im dostarczone do końca ich dnia pracy.
Dodatkowe warunki umowy o pracę
Co jeszcze należy wiedzieć decydując się na podpisanie umowy? Pracownik powinien otrzymać na piśmie informacje o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, w jakiej częstotliwości nastąpi wypłata wynagrodzenia, w jakim wymiarze przysługuje mu urlop wypoczynkowy, jakie są warunki wypowiedzenie umowy, o układzie zbiorowym pracy – nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy.
Dodatkowo, jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu pracy, w tym samym czasie powinien przekazać pracownikowi informacje o „porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy”.
Jasnym jest, że w ramach trwania umowy często zmieniają się wymagania i oczekiwania zarówno pracowników jak i pracodawców. Jeśli strony dojdą do porozumienia zmieniającego warunki umowy o pracę, to zgodnie z Kodeksem strony muszą zawrzeć je na piśmie.