Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

 
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Startup oznacza rozwój innowacyjnych pomysłów, a to wymaga zaangażowania i lojalności wobec firmy. Aby motywować założycieli i kluczowych pracowników, inwestorzy mogą zdecydować się na vesting – zapisy określające warunki nabycia udziałów w spółce. Na czym polega vesting? Sprawdź, w jakim celu w spółkach wprowadzane są klauzule vestingowe.

 

Spis treści

Vesting – co to?

 

Vesting to formalny zapis uprawniający do stopniowego nabywania jeszcze niewyemitowanych udziałów w firmie. Obejmowanie udziałów odbywa się w atrakcyjnej, z góry ustalonej cenie po upływie wskazanego czasu (cliff period). Ustalenia pomiędzy startupem a inwestorem to term sheet, czyli porozumienie dotyczące warunków umowy. Zazwyczaj większa część udziałów obejmowana jest po upływie roku, następne po upływie kolejnych miesięcy.

 

Przykładowo, jeśli udziałowiec może nabyć udziały w firmie w wysokości 50%, pierwsza część z puli będzie mu przysługiwała po roku, a kolejne po upływie ustalonych okresów. Co ważne, gdy beneficjent odejdzie z firmy przed objęciem całej puli udziałów bądź nie spełni warunków umowy, obiecane udziały przepadają. Warunki uwzględniane w umowach inwestycyjnych to najczęściej zapisy wskazujące na:

 

  • konkretne wskaźniki ekonomiczne;

  • określone rezultaty biznesowe;

  • wykonanie wskazanego zadania.

 

Vesting to efektywna metoda motywowania założycieli spółek i kluczowych pracowników. Wiąże wybrane osoby z biznesem, motywując je do pracy na rzecz rozwoju firmy. Vesting stosowany jest zarówno w spółkach akcyjnych, komandytowo-akcyjnych  czy w spółkach z o.o., jak i w startupach.

 

Vesting – cel

 

Podstawowy cel vestingu to motywacja. Perspektywa objęcia akcji czy udziałów firmy, dla której się pracuje, to zachęta do zaangażowania w wykonywane działania. Vesting większa przywiązanie do firmy, a więc zarazem ogranicza ryzyko związane z odejściem pracownika. Wszystko to umożliwia zabezpieczenie interesów strategicznych danej firmy, a tym samym zabezpieczenie interesów inwestora.

 

Vesting jest również formą nagradzania, która jednocześnie zmniejsza ryzyko odejścia założyciela startupu i pomaga pozyskać nowego wspólnika. Dzięki wykorzystaniu zapisów vestingowych startup może optymalizować realizowane w określonym czasie przedsięwzięcia.

 

Vesting – zasady

 

Ustalanie zasad, według których ma funkcjonować startup i być procedowane nabywanie praw poszczególnych beneficjentów, należy zacząć od wskazania okresu, w jakim ma obowiązywać klauzula. Kolejnym krokiem jest przygotowanie harmonogramu – na jego podstawie udziały z pakietu założyciela będą przypisywane do konkretnych okresów czasu. Vesting pozwala na nabywanie praw w odstępach lat, kwartałów albo miesięcy. Warto pamiętać, że ustalony cliff period (minimalny okres pracy założyciela) oznacza brak możliwości objęcia udziałów w sytuacji przepracowania krótszego okresu niż wskazują zapisy.

 

Główne zasady vestingu to:

 

  • ustalenie okresu obowiązywania klauzuli;

  • stworzenie harmonogramu nabywania praw do udziałów.

 

Startupy mogą wprowadzać vesting na dwa sposoby. Jeden z nich to nabywanie praw do udziałów w etapach. W Polsce popularniejsze jest drugie podejście, w którym założyciel od razu nabywa wynegocjowane udziały. Zakłada się, że taka osoba będzie współpracowała z firmą przez uzgodniony okres czasu. Jeśli dojdzie do wcześniejszej rezygnacji, beneficjent jest zobowiązany do zwrotów tych udziałów, które przypadały za okres, w którym nie pracował na rzecz spółki.

 

Vesting – jak wprowadzić?

 

Vesting w startupie to niemal standard. Zaangażowany i doświadczony uczestnik projektu to duża wartość dla całego biznesu, dlatego proces inwestycyjny często uwzględnia klauzule vestingowe. Zawierają one informacje o konieczności przepracowania określonego czasu i realizacji założeń takich jak wzrost wartości spółki albo zwiększenie jej obrotów.

 

Ważne jest sporządzenie umowy precyzyjnie wskazującej warunki porozumienia, tak aby nie było wątpliwości, co do sposobu i kryteriów przekazywania udziałów. Klauzula zamieszczana jest w umowach inwestycyjnych, umowach założycielskich, umowach spółek lub w ich statutach. Ewentualnie vesting można zawrzeć w odrębnej umowie. W praktyce zapisy klauzuli wykonywane są poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, co pozwala utworzyć nowe udziały bądź wyemitować nowe akcje. Realizacja vestingu może też odbyć się poprzez sprzedaż udziałów lub akcji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.