Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

 
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Startup oznacza rozwój innowacyjnych pomysłów, a to wymaga zaangażowania i lojalności wobec firmy. Aby motywować założycieli i kluczowych pracowników, inwestorzy mogą zdecydować się na vesting – zapisy określające warunki nabycia udziałów w spółce. Na czym polega vesting? Sprawdź, w jakim celu w spółkach wprowadzane są klauzule vestingowe.

 

Spis treści

Vesting – co to?

 

Vesting to formalny zapis uprawniający do stopniowego nabywania jeszcze niewyemitowanych udziałów w firmie. Obejmowanie udziałów odbywa się w atrakcyjnej, z góry ustalonej cenie po upływie wskazanego czasu (cliff period). Ustalenia pomiędzy startupem a inwestorem to term sheet, czyli porozumienie dotyczące warunków umowy. Zazwyczaj większa część udziałów obejmowana jest po upływie roku, następne po upływie kolejnych miesięcy.

 

Przykładowo, jeśli udziałowiec może nabyć udziały w firmie w wysokości 50%, pierwsza część z puli będzie mu przysługiwała po roku, a kolejne po upływie ustalonych okresów. Co ważne, gdy beneficjent odejdzie z firmy przed objęciem całej puli udziałów bądź nie spełni warunków umowy, obiecane udziały przepadają. Warunki uwzględniane w umowach inwestycyjnych to najczęściej zapisy wskazujące na:

 

  • konkretne wskaźniki ekonomiczne;

  • określone rezultaty biznesowe;

  • wykonanie wskazanego zadania.

 

Vesting to efektywna metoda motywowania założycieli spółek i kluczowych pracowników. Wiąże wybrane osoby z biznesem, motywując je do pracy na rzecz rozwoju firmy. Vesting stosowany jest zarówno w spółkach akcyjnych, komandytowo-akcyjnych  czy w spółkach z o.o., jak i w startupach.

 

Vesting – cel

 

Podstawowy cel vestingu to motywacja. Perspektywa objęcia akcji czy udziałów firmy, dla której się pracuje, to zachęta do zaangażowania w wykonywane działania. Vesting większa przywiązanie do firmy, a więc zarazem ogranicza ryzyko związane z odejściem pracownika. Wszystko to umożliwia zabezpieczenie interesów strategicznych danej firmy, a tym samym zabezpieczenie interesów inwestora.

 

Vesting jest również formą nagradzania, która jednocześnie zmniejsza ryzyko odejścia założyciela startupu i pomaga pozyskać nowego wspólnika. Dzięki wykorzystaniu zapisów vestingowych startup może optymalizować realizowane w określonym czasie przedsięwzięcia.

 

Vesting – zasady

 

Ustalanie zasad, według których ma funkcjonować startup i być procedowane nabywanie praw poszczególnych beneficjentów, należy zacząć od wskazania okresu, w jakim ma obowiązywać klauzula. Kolejnym krokiem jest przygotowanie harmonogramu – na jego podstawie udziały z pakietu założyciela będą przypisywane do konkretnych okresów czasu. Vesting pozwala na nabywanie praw w odstępach lat, kwartałów albo miesięcy. Warto pamiętać, że ustalony cliff period (minimalny okres pracy założyciela) oznacza brak możliwości objęcia udziałów w sytuacji przepracowania krótszego okresu niż wskazują zapisy.

 

Główne zasady vestingu to:

 

  • ustalenie okresu obowiązywania klauzuli;

  • stworzenie harmonogramu nabywania praw do udziałów.

 

Startupy mogą wprowadzać vesting na dwa sposoby. Jeden z nich to nabywanie praw do udziałów w etapach. W Polsce popularniejsze jest drugie podejście, w którym założyciel od razu nabywa wynegocjowane udziały. Zakłada się, że taka osoba będzie współpracowała z firmą przez uzgodniony okres czasu. Jeśli dojdzie do wcześniejszej rezygnacji, beneficjent jest zobowiązany do zwrotów tych udziałów, które przypadały za okres, w którym nie pracował na rzecz spółki.

 

Vesting – jak wprowadzić?

 

Vesting w startupie to niemal standard. Zaangażowany i doświadczony uczestnik projektu to duża wartość dla całego biznesu, dlatego proces inwestycyjny często uwzględnia klauzule vestingowe. Zawierają one informacje o konieczności przepracowania określonego czasu i realizacji założeń takich jak wzrost wartości spółki albo zwiększenie jej obrotów.

 

Ważne jest sporządzenie umowy precyzyjnie wskazującej warunki porozumienia, tak aby nie było wątpliwości, co do sposobu i kryteriów przekazywania udziałów. Klauzula zamieszczana jest w umowach inwestycyjnych, umowach założycielskich, umowach spółek lub w ich statutach. Ewentualnie vesting można zawrzeć w odrębnej umowie. W praktyce zapisy klauzuli wykonywane są poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, co pozwala utworzyć nowe udziały bądź wyemitować nowe akcje. Realizacja vestingu może też odbyć się poprzez sprzedaż udziałów lub akcji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?