Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

 
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Startup oznacza rozwój innowacyjnych pomysłów, a to wymaga zaangażowania i lojalności wobec firmy. Aby motywować założycieli i kluczowych pracowników, inwestorzy mogą zdecydować się na vesting – zapisy określające warunki nabycia udziałów w spółce. Na czym polega vesting? Sprawdź, w jakim celu w spółkach wprowadzane są klauzule vestingowe.

 

Spis treści

Vesting – co to?

 

Vesting to formalny zapis uprawniający do stopniowego nabywania jeszcze niewyemitowanych udziałów w firmie. Obejmowanie udziałów odbywa się w atrakcyjnej, z góry ustalonej cenie po upływie wskazanego czasu (cliff period). Ustalenia pomiędzy startupem a inwestorem to term sheet, czyli porozumienie dotyczące warunków umowy. Zazwyczaj większa część udziałów obejmowana jest po upływie roku, następne po upływie kolejnych miesięcy.

 

Przykładowo, jeśli udziałowiec może nabyć udziały w firmie w wysokości 50%, pierwsza część z puli będzie mu przysługiwała po roku, a kolejne po upływie ustalonych okresów. Co ważne, gdy beneficjent odejdzie z firmy przed objęciem całej puli udziałów bądź nie spełni warunków umowy, obiecane udziały przepadają. Warunki uwzględniane w umowach inwestycyjnych to najczęściej zapisy wskazujące na:

 

  • konkretne wskaźniki ekonomiczne;

  • określone rezultaty biznesowe;

  • wykonanie wskazanego zadania.

 

Vesting to efektywna metoda motywowania założycieli spółek i kluczowych pracowników. Wiąże wybrane osoby z biznesem, motywując je do pracy na rzecz rozwoju firmy. Vesting stosowany jest zarówno w spółkach akcyjnych, komandytowo-akcyjnych  czy w spółkach z o.o., jak i w startupach.

 

Vesting – cel

 

Podstawowy cel vestingu to motywacja. Perspektywa objęcia akcji czy udziałów firmy, dla której się pracuje, to zachęta do zaangażowania w wykonywane działania. Vesting większa przywiązanie do firmy, a więc zarazem ogranicza ryzyko związane z odejściem pracownika. Wszystko to umożliwia zabezpieczenie interesów strategicznych danej firmy, a tym samym zabezpieczenie interesów inwestora.

 

Vesting jest również formą nagradzania, która jednocześnie zmniejsza ryzyko odejścia założyciela startupu i pomaga pozyskać nowego wspólnika. Dzięki wykorzystaniu zapisów vestingowych startup może optymalizować realizowane w określonym czasie przedsięwzięcia.

 

Vesting – zasady

 

Ustalanie zasad, według których ma funkcjonować startup i być procedowane nabywanie praw poszczególnych beneficjentów, należy zacząć od wskazania okresu, w jakim ma obowiązywać klauzula. Kolejnym krokiem jest przygotowanie harmonogramu – na jego podstawie udziały z pakietu założyciela będą przypisywane do konkretnych okresów czasu. Vesting pozwala na nabywanie praw w odstępach lat, kwartałów albo miesięcy. Warto pamiętać, że ustalony cliff period (minimalny okres pracy założyciela) oznacza brak możliwości objęcia udziałów w sytuacji przepracowania krótszego okresu niż wskazują zapisy.

 

Główne zasady vestingu to:

 

  • ustalenie okresu obowiązywania klauzuli;

  • stworzenie harmonogramu nabywania praw do udziałów.

 

Startupy mogą wprowadzać vesting na dwa sposoby. Jeden z nich to nabywanie praw do udziałów w etapach. W Polsce popularniejsze jest drugie podejście, w którym założyciel od razu nabywa wynegocjowane udziały. Zakłada się, że taka osoba będzie współpracowała z firmą przez uzgodniony okres czasu. Jeśli dojdzie do wcześniejszej rezygnacji, beneficjent jest zobowiązany do zwrotów tych udziałów, które przypadały za okres, w którym nie pracował na rzecz spółki.

 

Vesting – jak wprowadzić?

 

Vesting w startupie to niemal standard. Zaangażowany i doświadczony uczestnik projektu to duża wartość dla całego biznesu, dlatego proces inwestycyjny często uwzględnia klauzule vestingowe. Zawierają one informacje o konieczności przepracowania określonego czasu i realizacji założeń takich jak wzrost wartości spółki albo zwiększenie jej obrotów.

 

Ważne jest sporządzenie umowy precyzyjnie wskazującej warunki porozumienia, tak aby nie było wątpliwości, co do sposobu i kryteriów przekazywania udziałów. Klauzula zamieszczana jest w umowach inwestycyjnych, umowach założycielskich, umowach spółek lub w ich statutach. Ewentualnie vesting można zawrzeć w odrębnej umowie. W praktyce zapisy klauzuli wykonywane są poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, co pozwala utworzyć nowe udziały bądź wyemitować nowe akcje. Realizacja vestingu może też odbyć się poprzez sprzedaż udziałów lub akcji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik Utrzymania Ruchu

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie maszyn i urządzeń, w tym ich modyfikacja i usprawnianie; Realizacja planowych przeglądów i akcji prewencyjnych maszyn i urządzeń.
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem niemieckim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku niemieckim przygotowywanie ofert i zamówień; udział w wyjazdach i targach; aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem francuskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku francuskim; przygotowywanie ofert i zamówień; udział w wyjazdach i targach; aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Projektant ds. Analiz chłonności i optymalizacji projektów - Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków Tworzenie analiz chłonności działki poprzez zaproponowanie możliwie maksymalnej zabudowy. Umiejętność tworzenia analizy nasłonecznienia i zacieniania dla potencjalnej zabudowy. Diagnoza zagrożeń występujących na analizowanym gruncie. Weryfikacja dokumentacji...
  • Project Manager (dział projektowy)

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków Koordynowanie procesu projektowego inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych – od koncepcji budynku do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskiwanie pozwolenia na budowę zgodnie z założonym harmonogramem. Analiza projektów i wdrażanie optymalizacji rozwiązań. Prowadzenie...

Najnowsze artykuły

Pomoc dla powodzian – zmiana przepisów prawa pracy

Pomoc dla powodzian – zmiana przepisów prawa pracy

Dodatkowy urlop, możliwość podzielenia urlopu na godziny, więcej wolnego na żądanie i zmniejszenie wymiaru czasu pracy nawet o połowę – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przeciwdziałania skutkom powodzi. Oto z jakich nowych uprawnień będą mogli skorzystać aktywni zawodowo mieszkańcy terenów objętych powodzią.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Kultura organizacyjna – funkcje, elementy, typy, przykłady

Kultura organizacyjna – funkcje, elementy, typy, przykłady

Kultura władzy, kultura hazardzistów, a może kultura rutyniarzy? Każde przedsiębiorstwo posiada pewną kulturę organizacyjną, która wpływa na sposób jego funkcjonowania, skuteczność i zadowolenie pracowników oraz wizerunek firmy na rynku. Zamiast pozostawić sprawy przypadkowi, lepiej jest zadbać o to, by sposób organizacji  Twojej firmy jak najlepiej wspierał jej cele.

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

B2B – czym jest, umowa, zatrudnienie, branża

B2B – czym jest, umowa, zatrudnienie, branża

W ogłoszeniach o pracę dość często można natknąć się na propozycje kontraktu B2B. Nie jest to forma zatrudnienia, a współpracy pomiędzy równorzędnymi podmiotami. Zatem czy osoba podpisująca z pracodawcą umowę B2B może być traktowana jak pracownik i mieć np. płatny urlop? Wyjaśniamy, kiedy warto nawiązać współpracę na tej zasadzie oraz w jakich aspektach różni się ona od etatu.

Urlop bezpłatny – podstawowe informacje

Urlop bezpłatny – podstawowe informacje

A może by tak rzucić wszystko i pojechać na wczasy? Jesień to doskonały moment na urlop: ceny w popularnych kurortach spadają, a z przyjemnej pogody wciąż można się cieszyć w wielu miejscach. Problemem może być jednak brak wolnych dni płatnego urlopu. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może wykorzystać urlop bezpłatny. Czy taki urlop oznacza przerwę w zatrudnieniu?