Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop dla poratowania zdrowia - o czym warto wiedzieć?

Urlop dla poratowania zdrowia - o czym warto wiedzieć?

 
Urlop dla poratowania zdrowia - o czym warto wiedzieć?

Urlop dla poratowania zdrowia, powszechnie znany jako urlop zdrowotny, jest szczególnym rodzajem płatnego urlopu przysługującego pracownikom określonych grup zawodowych. Udzielany jest wówczas, gdy zatrudniony nie ma możliwości pogodzenia pracy zawodowej z leczeniem i rekonwalescencją. Komu przysługuje urlop zdrowotny? Jak załatwić urlop dla poratowania zdrowia i co warto o nim wiedzieć?

 

Urlop dla poratowania zdrowia - komu przysługuje?

 

Urlop zdrowotny jest jednym z prawnie ustanowionych przywilejów pracowniczych, który należy się jedynie określonym grupom zawodowym. Przyznawany jest pracownikowi, który podupadł na zdrowiu, a choroba uniemożliwia mu pełnienie obowiązków zawodowych. Regulacji dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia nie znajdziemy w Kodeksie pracy, a jedynie w przepisach branżowych i zawodowych. Omawiany rodzaj urlopu udzielany jest w konkretnym celu, czyli umożliwieniu pracownikowi podreperowania zdrowia i szybkiego powrotu na stanowisko. Uprawnienia do niego mają osoby zatrudnione na co dzień w cięższych i szkodliwych warunkach. Zatem komu przysługuje urlop zdrowotny w pracy? Z przywileju tego mogą skorzystać m.in. sędziowie, prokuratorzy, policjanci, górnicy czy strażnicy. Najczęściej jest on jednak kojarzony z nauczycielami.

 

Urlop zdrowotny nauczyciela

 

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli jest najczęściej spotykanym rodzajem urlopu zdrowotnego. Mówiąc o tego rodzaju przywileju, warto zaznajomić się z kwestią: Karta Nauczyciela - urlop zdrowotny. To zapisy właśnie tej ustawy regulują wszelkie kwestie związane z czasem wolnym dla poratowania zdrowia np. jak załatwić urlop zdrowotny dla nauczyciela, ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego i jak wygląda kwestia wynagrodzenia w tym czasie.

 

Zanim jednak odpowiemy na te pytania, warto wspomnieć o zmianach w urlopach dla poratowania zdrowia. Te obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. Zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela art. 73., urlop zdrowotny przysługuje pracownikowi po 7 latach nieprzerwanej pracy, w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć. Jest jednak pewien haczyk - w dniu rozpoczęcia urlopu musi on być zatrudniony już w pełnym wymiarze godzin. Kolejny warunek? Przerwa pomiędzy stosunkami pracy w szkole nie może być dłuższa niż 3 miesiące. Warto także wiedzieć, że w ciągu całej kariery zawodowej, nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego w pracy trzykrotnie.

 

Co jeszcze zmieniła nowelizacja Karty Nauczyciela? Urlop dla poratowania zdrowia może zostać przyznany tylko i wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak wcześniej - lekarza prowadzącego. Roczny urlop zdrowotny dla nauczycieli należy się w związku z chorobą zawodową lub leczeniem uzdrowiskowym. W tym miejscu możemy zadać sobie także pytanie: jak załatwić urlop dla poratowania zdrowia? W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości - skierowanie do lekarza medycyny pracy musi wystawić dyrektor szkoły. To właśnie on, na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarza, udzieli urlopu nauczycielskiego.

 

Kwestię urlopu zdrowotnego dodatkowo charakteryzuje MEN informując, że „urlop jest udzielany nauczycielowi w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę”.

 

Urlop nauczyciela - wniosek

 

Nowelizacja ustawy niesie za sobą także zmiany w procedurze ubiegania się o nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia. Pierwszym krokiem jest złożenie do dyrektora szkoły pisemnego wniosku o urlop zdrowotny nauczyciela. W odpowiedzi na niego przełożony skieruje pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Podwładny ma 30 dni na zgłoszenie się do specjalisty. Tutaj warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie: urlop na poratowanie zdrowia - dokumenty. Starając się o urlop nauczycielski, oprócz skierowania na badania, niezbędna będzie także dokumentacja medyczna przedstawiająca dotychczasowe leczenie. Dopiero po otrzymaniu orzeczenia lekarskiego, dyrektor szkoły może udzielić pedagogowi urlopu.

 

Nieco inaczej wygląda jednak ubieganie się o leczenie sanatoryjne. Przepisy mówią, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wydaje z kolei lekarz podstawowej opieki medycznej. Dokument ten musi jednak zostać potwierdzony przez oddział wojewódzki NFZ.

 

Urlop zdrowotny a świadczenie kompensacyjne

 

Kolejnym przywilejem, który po spełnieniu określonych warunków, przysługuje nauczycielom, jest tzw. świadczenie kompensacyjne. Jest to rodzaj świadczenia przedemerytalnego, z którego nauczyciel może korzystać do osiągnięcia powszechnego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Jednym z tych warunków jest 20-letni staż pracy na stanowisku nauczyciela zatrudnionego przynajmniej na pół etatu. Tutaj właśnie dochodzimy do zależności dotyczącej urlopu zdrowotnego a świadczenia kompensacyjnego. To, co najważniejsze - do wspomnianego wyżej stażu pracy nie wliczają się okresy niezdolności do wykonywania obowiązków, za które pracownik pobierał wynagrodzenie. Oznacza to, że czas urlopu dla poratowania zdrowia nie będzie brany pod uwagę przy ustaleniu stażu pracy nauczycielskiej.

 

Urlop zdrowotny - wynagrodzenie

 

Kwestią, która bardzo często rodzi wiele pytań, jest ta dotycząca urlopu zdrowotnego a wynagrodzenia. Rozwiewając wszelkie wątpliwości - nauczyciel przebywający podczas urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wraz z dodatkiem za wysługę lat. Zachowuje on także prawo do innych świadczeń pracowniczych. Podczas trwania urlopu nie może jednak podjąć innej działalności zarobkowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.