Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upomnienie pracownika – podstawowe informacje

Upomnienie pracownika – podstawowe informacje

 
Upomnienie pracownika – podstawowe informacje

Upomnienie dla pracownika to przewidziana przez Kodeks pracy kara porządkowa. Pracodawca ma możliwość zastosowania jej w kilku konkretnych przypadkach – najczęściej jest to spóźnienie do pracy albo nieobecność nieusprawiedliwiona. To rozwiązanie dyscyplinujące w dalszym ciągu umożliwiające kontynuowanie zatrudnienia. Na czym polega upomnienie pracownika? Jakie są konsekwencje upomnienia? Przeczytaj, kiedy pracodawca może ukarać pracownika.

 

Spis treści

Upomnienie pracownika – co to jest, Kodeks Pracy

 

Kary porządkowe dopuszczone przez Kodeks pracy przybierają różne formy. Najlżejsza, a zarazem najczęściej stosowana z nich to upomnienie pracownika. Stanowi ono ważny element dowodowy, który w przyszłości może uwiarygodnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

O możliwości zastosowania kar wobec pracowników mówi rozdział IV Kodeksu pracy (art. 108-113) wskazując na trzy rodzaje kar porządkowych. Są to: upomnienie, nagana i kara pieniężna. Rodzaj nałożonej kary zależy od takich czynników jak:

 

  • stopień winy;
  • sposób naruszenia obowiązków;
  • dotychczasowy stosunek do pracy.

 

Zazwyczaj przewinienia, za które pracownik może otrzymać upomnienie bądź naganę, wyszczególnione są w Regulaminie Pracy. Warto pamiętać, że kara regulaminowa nie powinna być cięższa niż kara wskazana przez Kodeks pracy. Jednocześnie pracodawca nie może ukarać pracownika za przewinienie, którego kodeks nie uwzględnia.

 

Upomnienie dla pracownika – kiedy można je dostać?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy upomnieniepracownika można zastosować, gdy:

 

  • pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku procesu pracy;

  • pracownik nie przestrzega przepisów BHP;

  • pracownik nie przestrzega przepisów przeciwpożarowych;

  • pracownik nie przestrzega sposobu potwierdzania obecności w pracy;

  • pracownik nie usprawiedliwia nieobecności w pracy.

 

Upomnienie pracownika – formy

 

Kara przez upomnienie może być ustna lub pisemna (z wpisem do akt pracowniczych). Forma pisemna powinna zostać wystosowana w ciągu kolejnych dwóch tygodni od czasu, kiedy pracodawca dowie się o naruszeniu obowiązków pracowniczych, jednocześnie nie później niż trzy miesiące od zdarzenia. Co więcej, wielokrotne upomnienie dla pracownika może być podstawą, aby go zwolnić.

 

Upomnienie dla pracownika – wzór

 

Upomnienie to kara dyscyplinarna za nieprzestrzeganie obowiązków pracowniczych. Wśród przewinień przewidzianych przez Kodeks pracy jest między innymi spóźnienie do pracy, opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia czy nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Wniosek o upomnienie może złożyć inny pracownik firmy, na przykład współpracownik albo przełożony pracownika. Pracodawca ma obowiązek przedstawić zawiadomienie o zastosowaniu kary. Upomnienie pisemne przechowywane jest w aktach osobowych.

 

Upomnienie  pracownika powinno zawierać takie informacje jak:

 

  • data wystawienia i dokonania przewinienia;

  • dane osobowe pracownika;

  • dane pracodawcy;

  • przyczyna upomnienia;

  • podstawa prawna kary.

 

Nagana dla pracownika – kiedy wygasa?

 

Nagana pracownicza to kara obowiązująca w konkretnym zakładzie pracy. Informacje o karze nie są przekazywane przyszłemu pracodawcy, nie obejmuje ich też świadectwo pracy.

 

Nagana dla pracownika z wpisem do akt ulega przedawnieniu po roku nienagannej pracy. Wcześniejsze zatarcie wpisu możliwe jest, gdy pracownik lub zakładowy związek zawodowy złoży odpowiedni wniosek.

 

Upomnienie a nagana – różnice

 

Polski Kodeks pracy wskazuje prawa i obowiązki pracodawcy, a w tym zgodne z przepisami kary porządkowe. W zależności od wagi uchybienia wobec pracownika wystosowana może zostać kara nagany bądź upomnienie. Określone sytuacje pozwalają też nałożyć na pracownika karę pieniężną – jedno przewinienie to kara w wysokości maksymalnie jednodniowego wynagrodzenia.

 

Nagana dla pracownika dotyczy naruszenia obowiązków pracowniczych w stopniu znacznym. W przypadku porozumienia kara nagany może zostać zastąpiona przez upomnienie dla pracownika, ale upomnienie nie może zostać zastąpione naganą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?