Upomnienie dla pracownika to przewidziana przez Kodeks pracy kara porządkowa. Pracodawca ma możliwość zastosowania jej w kilku konkretnych przypadkach – najczęściej jest to spóźnienie do pracy albo nieobecność nieusprawiedliwiona. To rozwiązanie dyscyplinujące w dalszym ciągu umożliwiające kontynuowanie zatrudnienia. Na czym polega upomnienie pracownika? Jakie są konsekwencje upomnienia? Przeczytaj, kiedy pracodawca może ukarać pracownika.
Spis treści
Upomnienie pracownika – co to jest, Kodeks Pracy
Kary porządkowe dopuszczone przez Kodeks pracy przybierają różne formy. Najlżejsza, a zarazem najczęściej stosowana z nich to upomnienie pracownika. Stanowi ono ważny element dowodowy, który w przyszłości może uwiarygodnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
O możliwości zastosowania kar wobec pracowników mówi rozdział IV Kodeksu pracy (art. 108-113) wskazując na trzy rodzaje kar porządkowych. Są to: upomnienie, nagana i kara pieniężna. Rodzaj nałożonej kary zależy od takich czynników jak:
- stopień winy;
- sposób naruszenia obowiązków;
- dotychczasowy stosunek do pracy.
Zazwyczaj przewinienia, za które pracownik może otrzymać upomnienie bądź naganę, wyszczególnione są w Regulaminie Pracy. Warto pamiętać, że kara regulaminowa nie powinna być cięższa niż kara wskazana przez Kodeks pracy. Jednocześnie pracodawca nie może ukarać pracownika za przewinienie, którego kodeks nie uwzględnia.
Upomnienie dla pracownika – kiedy można je dostać?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy upomnieniepracownika można zastosować, gdy:
-
pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku procesu pracy;
-
pracownik nie przestrzega przepisów BHP;
-
pracownik nie przestrzega przepisów przeciwpożarowych;
-
pracownik nie przestrzega sposobu potwierdzania obecności w pracy;
-
pracownik nie usprawiedliwia nieobecności w pracy.
Upomnienie pracownika – formy
Kara przez upomnienie może być ustna lub pisemna (z wpisem do akt pracowniczych). Forma pisemna powinna zostać wystosowana w ciągu kolejnych dwóch tygodni od czasu, kiedy pracodawca dowie się o naruszeniu obowiązków pracowniczych, jednocześnie nie później niż trzy miesiące od zdarzenia. Co więcej, wielokrotne upomnienie dla pracownika może być podstawą, aby go zwolnić.
Upomnienie dla pracownika – wzór
Upomnienie to kara dyscyplinarna za nieprzestrzeganie obowiązków pracowniczych. Wśród przewinień przewidzianych przez Kodeks pracy jest między innymi spóźnienie do pracy, opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia czy nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wniosek o upomnienie może złożyć inny pracownik firmy, na przykład współpracownik albo przełożony pracownika. Pracodawca ma obowiązek przedstawić zawiadomienie o zastosowaniu kary. Upomnienie pisemne przechowywane jest w aktach osobowych.
Upomnienie pracownika powinno zawierać takie informacje jak:
-
data wystawienia i dokonania przewinienia;
-
dane osobowe pracownika;
-
dane pracodawcy;
-
przyczyna upomnienia;
-
podstawa prawna kary.
Nagana dla pracownika – kiedy wygasa?
Nagana pracownicza to kara obowiązująca w konkretnym zakładzie pracy. Informacje o karze nie są przekazywane przyszłemu pracodawcy, nie obejmuje ich też świadectwo pracy.
Nagana dla pracownika z wpisem do akt ulega przedawnieniu po roku nienagannej pracy. Wcześniejsze zatarcie wpisu możliwe jest, gdy pracownik lub zakładowy związek zawodowy złoży odpowiedni wniosek.
Upomnienie a nagana – różnice
Polski Kodeks pracy wskazuje prawa i obowiązki pracodawcy, a w tym zgodne z przepisami kary porządkowe. W zależności od wagi uchybienia wobec pracownika wystosowana może zostać kara nagany bądź upomnienie. Określone sytuacje pozwalają też nałożyć na pracownika karę pieniężną – jedno przewinienie to kara w wysokości maksymalnie jednodniowego wynagrodzenia.
Nagana dla pracownika dotyczy naruszenia obowiązków pracowniczych w stopniu znacznym. W przypadku porozumienia kara nagany może zostać zastąpiona przez upomnienie dla pracownika, ale upomnienie nie może zostać zastąpione naganą.