Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

 
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Stabilność finansowa, wzrost liczby klientów i pomnażanie majątku firmy – do tego dążą przedsiębiorcy w swojej codziennej pracy. Ale czasem jedna niefortunna decyzja przynosi katastrofalne skutki. Co może zrobić przedsiębiorca na skraju bankructwa?

 

Upadłość - co to jest

 

Kiedy firma przestaje być wypłacalna, nawet po restrukturyzacji i ingerencji z zewnątrz nie ma szans na to, aby przynosiła zyski, mówimy, że zbankrutowała. Ogłasza wtedy upadłość. Upadłość, najogólniej rzecz ujmując, jest to procedura stosowana w przypadku niewypłacalności dłużnika i polega na dochodzeniu roszczeń przez jego wierzycieli.

 

Jeśli przedsiębiorstwo zalega z płatnościami i nic nie wskazuje na to, że może wyjść z finansowych kłopotów, często po wyczerpaniu innych możliwości, czyli restrukturyzacji firmy , jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości.

 

Upadłość likwidacyjna - postępowanie

 

Upadłość likwidacyjna polega na przejęciu majątku firmy przez syndyka, a następnie sprzedaży masy upadłościowej. Z uzyskanych środków zostają spłaceni wierzyciele.

 

Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się, kiedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Najczęściej wnioskuje o to sam dłużnik bądź wierzyciele. Kolejnym etapem jest objęcie majątku upadłego przedsiębiorstwa w zarząd przez syndyka i ustalenie przez niego elementów masy upadłościowej, spis inwentarza oraz opracowanie planu likwidacyjnego. Dłużnik natomiast nie ma już prawa do dysponowania majątkiem firmy.


Syndyk zatwierdza listę wierzytelności i opracowuje plan podziału środków dla wierzycieli. Ustala także, w jaki sposób odbędzie się sprzedaż majątku – czy masa zostanie podzielona na mniejsze elementy, czy też spieniężona w całości. Po realizacji planu podziału środków sąd upadłościowy stwierdza zakończenie postępowania, a przedsiębiorstwo przestaje istnieć.


Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2016 roku polskie prawo daje przedsiębiorcom nowe narzędzie w trybie upadłości likwidacyjnej - przygotowaną likwidację. Do wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik albo wierzyciel mogą dołączyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub określonych składników majątku. Po sądowym ogłoszeniu upadłości syndyk nie realizuje standardowych procedur zmierzających do spieniężenia majątku, ale zawiera umowę sprzedaży ze wskazanym we wniosku nowym inwestorem.

 

Upadłość a likwidacja

 

Jak już zostało wspomniane, majątek spółki w upadłości likwidacyjnej zostaje wyprzedany, a sama spółka przestaje istnieć. Jest to najbardziej radykalne rozwiązanie, stosowane zazwyczaj w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że przedsiębiorca będzie niewypłacalny i niewiarygodny w układzie z wierzycielami.

 

Jeśli firma jest bliska upadłości, ale jest szansa, że dzięki restrukturyzacji i układowi z wierzycielami wyjdzie na prostą, niekonieczne jest ogłoszenie upadłości likwidacyjnej i zakończenie działalności. Wtedy, zamiast ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, kontynuuje działalność, zawierając stosowny układ z wierzycielami zmierzający do spłaty długów.

 

Porozumienie dłużnika z wierzycielami może zakładać na przykład częściową redukcję zobowiązań albo rozłożenie spłat zaległości w czasie. Postanowienia układu muszą być dla wierzycieli bardziej korzystne niż likwidacja majątku firmy. Jest to możliwe, bo prowadzenie działalności często przynosi większe zyski niż firma w upadłości likwidacyjnej.

 

Zmiana upadłości układowej na likwidacyjną

 

W świetle poprzednio obowiązujących przepisów sąd w trakcie postępowania upadłościowego miał prawo przekształcić jego tryb. Możliwa była zarówno zmiana upadłości układowej na likwidacyjną, jak i likwidacyjnej na układową. Nadrzędnym celem prowadzenia postępowania upadłościowego likwidacyjnego i z układem było bowiem zabezpieczenie interesów wierzycieli.

 

Również wedle nowych przepisów dobro wierzycieli jest najważniejsze. Jeśli zdarzy się, że po ustaleniu układu w restrukturyzacji przedsiębiorca przestanie realizować plan spłat długów zawarty w porozumieniu z wierzycielami, sąd może ogłosić upadłość likwidacyjną. Przedsiębiorca straci swoje prawa do majątku firmy w upadłości likwidacyjnej, a zobowiązania wobec wierzycieli spłaci syndyk.

 

Jeśli zostało wszczęte postępowanie upadłościowe likwidacyjne, ale dłużnik, wierzyciel bądź syndyk dostrzegą możliwość uratowania przedsiębiorstwa przed likwidacją, mogą wnioskować do sądu o układ w upadłości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.