Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

 
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Stabilność finansowa, wzrost liczby klientów i pomnażanie majątku firmy – do tego dążą przedsiębiorcy w swojej codziennej pracy. Ale czasem jedna niefortunna decyzja przynosi katastrofalne skutki. Co może zrobić przedsiębiorca na skraju bankructwa?

 

Upadłość - co to jest

 

Kiedy firma przestaje być wypłacalna, nawet po restrukturyzacji i ingerencji z zewnątrz nie ma szans na to, aby przynosiła zyski, mówimy, że zbankrutowała. Ogłasza wtedy upadłość. Upadłość, najogólniej rzecz ujmując, jest to procedura stosowana w przypadku niewypłacalności dłużnika i polega na dochodzeniu roszczeń przez jego wierzycieli.

 

Jeśli przedsiębiorstwo zalega z płatnościami i nic nie wskazuje na to, że może wyjść z finansowych kłopotów, często po wyczerpaniu innych możliwości, czyli restrukturyzacji firmy , jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości.

 

Upadłość likwidacyjna - postępowanie

 

Upadłość likwidacyjna polega na przejęciu majątku firmy przez syndyka, a następnie sprzedaży masy upadłościowej. Z uzyskanych środków zostają spłaceni wierzyciele.

 

Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się, kiedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Najczęściej wnioskuje o to sam dłużnik bądź wierzyciele. Kolejnym etapem jest objęcie majątku upadłego przedsiębiorstwa w zarząd przez syndyka i ustalenie przez niego elementów masy upadłościowej, spis inwentarza oraz opracowanie planu likwidacyjnego. Dłużnik natomiast nie ma już prawa do dysponowania majątkiem firmy.


Syndyk zatwierdza listę wierzytelności i opracowuje plan podziału środków dla wierzycieli. Ustala także, w jaki sposób odbędzie się sprzedaż majątku – czy masa zostanie podzielona na mniejsze elementy, czy też spieniężona w całości. Po realizacji planu podziału środków sąd upadłościowy stwierdza zakończenie postępowania, a przedsiębiorstwo przestaje istnieć.


Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2016 roku polskie prawo daje przedsiębiorcom nowe narzędzie w trybie upadłości likwidacyjnej - przygotowaną likwidację. Do wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik albo wierzyciel mogą dołączyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub określonych składników majątku. Po sądowym ogłoszeniu upadłości syndyk nie realizuje standardowych procedur zmierzających do spieniężenia majątku, ale zawiera umowę sprzedaży ze wskazanym we wniosku nowym inwestorem.

 

Upadłość a likwidacja

 

Jak już zostało wspomniane, majątek spółki w upadłości likwidacyjnej zostaje wyprzedany, a sama spółka przestaje istnieć. Jest to najbardziej radykalne rozwiązanie, stosowane zazwyczaj w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że przedsiębiorca będzie niewypłacalny i niewiarygodny w układzie z wierzycielami.

 

Jeśli firma jest bliska upadłości, ale jest szansa, że dzięki restrukturyzacji i układowi z wierzycielami wyjdzie na prostą, niekonieczne jest ogłoszenie upadłości likwidacyjnej i zakończenie działalności. Wtedy, zamiast ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, kontynuuje działalność, zawierając stosowny układ z wierzycielami zmierzający do spłaty długów.

 

Porozumienie dłużnika z wierzycielami może zakładać na przykład częściową redukcję zobowiązań albo rozłożenie spłat zaległości w czasie. Postanowienia układu muszą być dla wierzycieli bardziej korzystne niż likwidacja majątku firmy. Jest to możliwe, bo prowadzenie działalności często przynosi większe zyski niż firma w upadłości likwidacyjnej.

 

Zmiana upadłości układowej na likwidacyjną

 

W świetle poprzednio obowiązujących przepisów sąd w trakcie postępowania upadłościowego miał prawo przekształcić jego tryb. Możliwa była zarówno zmiana upadłości układowej na likwidacyjną, jak i likwidacyjnej na układową. Nadrzędnym celem prowadzenia postępowania upadłościowego likwidacyjnego i z układem było bowiem zabezpieczenie interesów wierzycieli.

 

Również wedle nowych przepisów dobro wierzycieli jest najważniejsze. Jeśli zdarzy się, że po ustaleniu układu w restrukturyzacji przedsiębiorca przestanie realizować plan spłat długów zawarty w porozumieniu z wierzycielami, sąd może ogłosić upadłość likwidacyjną. Przedsiębiorca straci swoje prawa do majątku firmy w upadłości likwidacyjnej, a zobowiązania wobec wierzycieli spłaci syndyk.

 

Jeśli zostało wszczęte postępowanie upadłościowe likwidacyjne, ale dłużnik, wierzyciel bądź syndyk dostrzegą możliwość uratowania przedsiębiorstwa przed likwidacją, mogą wnioskować do sądu o układ w upadłości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Specjalista ds. Klienta Biznesowego – Pojazdy Użytkowe

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Co będziesz robić? Sprzedawać lekkie pojazdy użytkowe i wspierać Klienta na każdym etapie zakupu; Inicjować i rozwijać kontakty biznesowe; Przygotowywać profesjonalne oferty oraz prowadzić negocjacje handlowe; Zarządzać dokumentacją sprzedażową i aktualizować system CRM; Realizować cele sprzedażowe.
  • Operator Linii Sortowniczej

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa linii sortowniczej oraz załadunek pojazdów, Nadzór nad sprzętem – dbałość o urządzenia i maszyny, Utrzymanie porządku, czystości i dyscypliny pracy, Nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Młodszy Specjalista ds. Podatków

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie oraz weryfikacja informacji niezbędnych do sporządzania deklaracji podatkowych (VAT, CIT, WHT). Aktywny udział w procesie sporządzania oraz korygowania deklaracji podatkowych, głównie VAT, CIT i WHT. Zbieranie danych i przygotowywanie odpowiedzi dla...

Najnowsze artykuły

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379