Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

 
Upadłość likwidacyjna - podstawowe informacje

Stabilność finansowa, wzrost liczby klientów i pomnażanie majątku firmy – do tego dążą przedsiębiorcy w swojej codziennej pracy. Ale czasem jedna niefortunna decyzja przynosi katastrofalne skutki. Co może zrobić przedsiębiorca na skraju bankructwa?

 

Upadłość - co to jest

 

Kiedy firma przestaje być wypłacalna, nawet po restrukturyzacji i ingerencji z zewnątrz nie ma szans na to, aby przynosiła zyski, mówimy, że zbankrutowała. Ogłasza wtedy upadłość. Upadłość, najogólniej rzecz ujmując, jest to procedura stosowana w przypadku niewypłacalności dłużnika i polega na dochodzeniu roszczeń przez jego wierzycieli.

 

Jeśli przedsiębiorstwo zalega z płatnościami i nic nie wskazuje na to, że może wyjść z finansowych kłopotów, często po wyczerpaniu innych możliwości, czyli restrukturyzacji firmy , jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości.

 

Upadłość likwidacyjna - postępowanie

 

Upadłość likwidacyjna polega na przejęciu majątku firmy przez syndyka, a następnie sprzedaży masy upadłościowej. Z uzyskanych środków zostają spłaceni wierzyciele.

 

Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się, kiedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Najczęściej wnioskuje o to sam dłużnik bądź wierzyciele. Kolejnym etapem jest objęcie majątku upadłego przedsiębiorstwa w zarząd przez syndyka i ustalenie przez niego elementów masy upadłościowej, spis inwentarza oraz opracowanie planu likwidacyjnego. Dłużnik natomiast nie ma już prawa do dysponowania majątkiem firmy.


Syndyk zatwierdza listę wierzytelności i opracowuje plan podziału środków dla wierzycieli. Ustala także, w jaki sposób odbędzie się sprzedaż majątku – czy masa zostanie podzielona na mniejsze elementy, czy też spieniężona w całości. Po realizacji planu podziału środków sąd upadłościowy stwierdza zakończenie postępowania, a przedsiębiorstwo przestaje istnieć.


Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2016 roku polskie prawo daje przedsiębiorcom nowe narzędzie w trybie upadłości likwidacyjnej - przygotowaną likwidację. Do wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik albo wierzyciel mogą dołączyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub określonych składników majątku. Po sądowym ogłoszeniu upadłości syndyk nie realizuje standardowych procedur zmierzających do spieniężenia majątku, ale zawiera umowę sprzedaży ze wskazanym we wniosku nowym inwestorem.

 

Upadłość a likwidacja

 

Jak już zostało wspomniane, majątek spółki w upadłości likwidacyjnej zostaje wyprzedany, a sama spółka przestaje istnieć. Jest to najbardziej radykalne rozwiązanie, stosowane zazwyczaj w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że przedsiębiorca będzie niewypłacalny i niewiarygodny w układzie z wierzycielami.

 

Jeśli firma jest bliska upadłości, ale jest szansa, że dzięki restrukturyzacji i układowi z wierzycielami wyjdzie na prostą, niekonieczne jest ogłoszenie upadłości likwidacyjnej i zakończenie działalności. Wtedy, zamiast ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, kontynuuje działalność, zawierając stosowny układ z wierzycielami zmierzający do spłaty długów.

 

Porozumienie dłużnika z wierzycielami może zakładać na przykład częściową redukcję zobowiązań albo rozłożenie spłat zaległości w czasie. Postanowienia układu muszą być dla wierzycieli bardziej korzystne niż likwidacja majątku firmy. Jest to możliwe, bo prowadzenie działalności często przynosi większe zyski niż firma w upadłości likwidacyjnej.

 

Zmiana upadłości układowej na likwidacyjną

 

W świetle poprzednio obowiązujących przepisów sąd w trakcie postępowania upadłościowego miał prawo przekształcić jego tryb. Możliwa była zarówno zmiana upadłości układowej na likwidacyjną, jak i likwidacyjnej na układową. Nadrzędnym celem prowadzenia postępowania upadłościowego likwidacyjnego i z układem było bowiem zabezpieczenie interesów wierzycieli.

 

Również wedle nowych przepisów dobro wierzycieli jest najważniejsze. Jeśli zdarzy się, że po ustaleniu układu w restrukturyzacji przedsiębiorca przestanie realizować plan spłat długów zawarty w porozumieniu z wierzycielami, sąd może ogłosić upadłość likwidacyjną. Przedsiębiorca straci swoje prawa do majątku firmy w upadłości likwidacyjnej, a zobowiązania wobec wierzycieli spłaci syndyk.

 

Jeśli zostało wszczęte postępowanie upadłościowe likwidacyjne, ale dłużnik, wierzyciel bądź syndyk dostrzegą możliwość uratowania przedsiębiorstwa przed likwidacją, mogą wnioskować do sądu o układ w upadłości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.