Na czym polega upadłość konsumencka i jakie zmiany w przepisach przyniesie 2020 rok?
Upadłość konsumencka – na czym polega?
Nagła choroba lub zwolnienie z pracy. Pożyczka w parabanku, z której spłaca się zaciągnięty wcześniej kredyt. Problemy ze spłatą parabanku. Nieopłacony czynsz, rachunki, raty… Upadłość konsumencka to narzędzie, które pozwala uwolnić się ze spirali długów, formalnie i zgodnie z prawem uregulować zobowiązania. Proces polega na tym, że sąd orzeka umorzenie całości lub części wierzytelności, których konsument nie jest w stanie spłacić i nie ma szans, by w przyszłości mu się to udało. Jego majątek podlega likwidacji w całości lub części. Umożliwia to przeprowadzenie postępowania, w którego efekcie zaspokaja się roszczenia wierzycieli.
Zmiany w upadłości konsumenckiej 2020
Prezydent podpisał kolejną nowelizację ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo Upadłościowe, w której jest opisana także upadłość konsumencka. Nowe przepisy wejdą w życie w marcu 2020 roku. Jakie są najważniejsze zmiany?
Przede wszystkim bankructwo konsumenckie będzie dostępne dla szerszej grupy osób. Podstawowym warunkiem jest niewypłacalność trwająca ponad 3 miesiące. Do tej pory dłużnik mógł z tego skorzystać jedynie, jeśli zdaniem sądu działał zgodnie z prawem i był uczciwy – nie zatajał wysokości majątku, nie działał na szkodę swoich wierzycieli i przede wszystkim nie doprowadził do długów celowo.
Od marca ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej będzie możliwe, nawet jeśli sąd ustali istotne uchybienia w postępowaniu dłużnika. W takich przypadkach wydłuży się okres spłat zobowiązań – od 3 do 7 lat, co dla dłużnika stanowi dużo większe obciążenie. To, czy zadłużał się z premedytacją, sąd będzie rozstrzygał nie na początku procesu, a po ogłoszeniu upadłości – podczas ustalania planu spłat. Osoby, których zobowiązania wniknęły z przyczyn zewnętrznych, takich jak strata pracy, choroba będą regulować długi maksymalnie przez 3 lata. Nowością jest także to, że wniosek o upadłość konsumencką mogą zgłosić przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Do ustawy dodano art. 342a. 1. „Jeżeli upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego
i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od
dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy”. Takie rozwiązanie zabezpiecza i samozatrudnionych, i nieprowadzących działalności oraz ich rodziny przed bezdomnością.
Nowelizacja ma też odciążyć sądy – dłużnicy nieprowadzący działalności gospodarczej będą mogli przystąpić do uproszczonej procedury upadłościowej, przebiegającej bez udziału sędziego-komisarza oraz zawierać układy z wierzycielami pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego, a bez udziału sądu.